Zamknij

Jak uratować ubrania przypalone żelazkiem? Wypróbuj sprawdzone metody

21.07.2021 11:14
prasowanie
fot. Shutterstock

Przypaliłaś ubranie podczas prasowania? To powszechny problem, który na szczęście w większości przypadków można rozwiązać. Podpowiadamy, w jaki sposób szybko i skutecznie naprawimy zniszczoną tkaninę.

Większości z nas zdarzyło się choć raz przypalić ubranie żelazkiem. Zamiast wyrzucać uszkodzoną bluzkę czy spodnie, możesz spróbować je uratować. Pomogą ci w tym genialne triki naszych babć. Wypróbuj je i sprawdź, jakie dają efekty.

Jak uratować ubrania przypalone żelazkiem

Delikatne tkaniny, takie jak np. jedwab czy szyfon, są najbardziej podatne na przypalenie żelazkiem. Zbyt mocno rozgrzana stopa urządzenia powoduje nieodwracalne uszkodzenie ubrania. Jednak w niektórych sytuacjach możemy zatuszować skazę.

Od razu po prasowaniu włóż przypaloną tkaninę do miski z zimną wodą na 24 godziny. Jeżeli przypaliłaś żelazkiem biały materiał, możesz usunąć z niego ciemną plamę za pomocą wacika nasączonego wodą utlenioną. Wystarczy przyciskać go do tkaniny przez kilkanaście sekund. Po chwili ciemny kolor zniknie z ubrania.

Polecamy też zastosować trik z proszkiem do pieczenia, który ma właściwości wybielające. Na początku wymieszaj odrobinę produktu z wodą. Kiedy uzyskasz białą pastę, wetrzyj ją w przypalony materiał. Gdy produkt wyschnie, wypłucz ubranie w wodzie i gotowe.

Zobacz także: Wypróbuj babcine triki na zafarbowane ubrania. Twoja garderoba będzie wyglądała jak nowa

Jak naprawić przypalone ubranie?

Ubranie przypalone żelazkiem możesz też uratować za pomocą soli kuchennej. W tym celu namocz tkaninę i posyp plamę solą. Później pozostaw materiał w słonecznym miejscu i poczekaj, aż wyschnie. Na koniec usuń z garderoby resztki sypkiego produktu. Ciemne plamy znikną.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!