Zamknij

Jak umyć okna dachowe? Sprawdzone sposoby

24.05.2019
Aktualizacja: 24.05.2019 13:35
Dzienny pokój na poddaszu
fot. Shutterstock

Jak umyć okno dachowe? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli takiego rozwiązania. Niestety bardzo często czyszczenie okien dachowym bywa skomplikowane. Jak temu zaradzić? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł i dowiedzcie się, jak szybko i skutecznie umyć okna dachowe!

Okna dachowe to bardzo ciekawe i dość wygodne rozwiązanie stosowane w wielu domach. Jednak ich dokładne umycie sprawia niejednemu problem. Brudzą się tak samo jak okna zwykłe, ale ich umycie wymaga zastosowania innych sposobów niż w przypadku okien zwykłych. Jakich więc metod użyć, aby szybko, łatwo i skutecznie umyć okna dachowe?

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby

Jak umyć okno dachowe?

Jeśli posiadasz okno z tzw. systemem łatwego mycia, czyszczenie zewnętrznych szyb nie powinno sprawiać większych problemów. Wystarczy, że ustawisz skrzydło w pozycji poziomej lub je uchylisz. Zewnętrzną stronę okna umyjesz bez wspinania się na drabinę, czy też na dach.

Znacznie trudniejsze jest umycie okna dachowego, które nie ma dodatkowych funkcji ułatwiających to zadanie. Jeśli jesteś posiadaczem okna uchylnego, które zamontowane zostało wysoko, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z drabiny. Większość modeli tego okna posiada specjalny siłownik lub sprężyny, które podpierają okno. Ułatwi ci to umycie okna.

Aby twojego okno było dokładnie oczyszczone, najpierw zacznij od przetarcia ramy. Dopiero później przechodzimy do szyby. Pamiętaj, aby myć je od góry do dołu, ale suszyć w odwrotnej kolejności! Szyby spryskaj odpowiednim detergentem lub po prostu wodą i przetrzyj ściereczką z mikrofibry. Nie zapomnij o dokładnym wytarciu i wysuszeniu szyby. Dzięki temu unikniesz zacieków. 

Czym myć okna dachowe?

Osoby, które posiadają okna, które mają ograniczony dostęp od środka, powinni skorzystać ze spajanych akcesoriów do mycia okien dachowych. Są to: drabina i teleskopowo regulowany kij ze szczotką do mycia szyb.

Jeśli planujesz kupić tego typu kij do mycia okien, zalecamy, abyś wybrał model z wymiennymi częściami, czyli: zbierakiem do wody, szczotką i gąbką. Taka myjka nie tylko dokładnie oczyści zewnętrzną i wewnętrzną stronę okna, ale także ją osuszy. Zapobiegnie to pojawieniu się smug.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne umycie okna dachowego, pamiętaj o tym, żeby być uważnym i ostrożnym (niezależnie od tego czy myjesz wewnętrzną, czy zewnętrzną stronę okna).

Fachowcy do mycia okien dachowych

Warto przypomnieć jeszcze raz o tym, że mycie okien dachowych to nie tylko niełatwe zajęcie, ale także dość niebezpieczne. Jeśli wątpisz w swoje siły i umiejętności, koniecznie zaangażuj fachowców.

Mają oni o wiele większe doświadczenie i specjalny sprzęt, który wyprodukowany został do mycia okien. Zrobią to na pewno znacznie szybciej i skuteczniej.

Zobacz także: Podpowiadamy, jak wyczyścić piekarnik za pomocą folii aluminiowej

Zagłosuj

Jak często sprzątasz w domu?

Liczba głosów:

Uważaj na te przedmioty! Są skupiskiem bakterii!