Zamknij

Jak szybko posprzątać pokój - proste zasady

09.02.2021
Aktualizacja: 09.02.2021 14:28

Jak szybko posprzątać pokój? To pytanie zadaje sobie wiele osób, dla których sprzątanie jest przykrym obowiązkiem. Niestety, samo się nie zrobi, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, żeby wszystko poszło szybko i sprawnie.

Jak szybko posprzątać mieszkanie?
fot. Shutterstock

Brak systematycznego sprzątania sprawia, że kiedy już się za to zabieramy, jest tyle do zrobienia, że nie wiadomo od czego zacząć. Najbardziej stresujemy się, kiedy spodziewamy się gości. Zastanawiamy się wtedy gorączkowo, jak szybko posprzątać mieszkanie, żeby zdążyć przed wizytą. Najważniejszy jest spokój i trzymanie się prostych zasad. Jak sprzątać pokój czy dom?

Zobacz także: We śnie wzięłaś się za porządne sprzątanie? Sennik wyjaśnia, o czym naprawdę śniłaś!

Jak szybko posprzątać pokój - dwie podstawowe zasady

Kwestia tego, jak szybko posprzątać pokój na błysk, niejednemu spędza sen z powiek. Żeby uczynić sprzątanie szybszym i mniej męczącym, trzeba pamiętać o dwóch zasadach.

  • Regularne utrzymywanie porządku

Jedną z nich jest regularne utrzymywanie porządku. Odkładanie tej nielubianej czynności w czasie sprawia, że kiedy przychodzi już ten odpowiedni moment, bałagan jest tak duży, że nie wiadomo, za co zabrać się najpierw. Regularne sprzątanie ma też tę zaletę, że kiedy znajoma zadzwoni z wiadomością, że odwiedzi cię za kwadrans, nie będziesz zastanawiać się w panice, jak szybko posprzątać dom, żeby nie było wstydu.

  • Odkładanie przedmiotów na miejsce

Drugą zasadą jest odkładanie wszystkich przedmiotów na miejsce, aby nie generować niepotrzebnego bałaganu. Rozrzucone ubrania, dokumenty, wszelkie drobiazgi - to wszystko sprawia, że posprzątany pokój błyskawicznie zaczyna wyglądać źle. Zastanów się, czy wszystkie przedmioty mają wyznaczone miejsca, na które można je zawsze odłożyć. Aby to ułatwić, możesz skorzystać z praktycznych pojemników i segregatorów na dokumenty. Jeżeli zadbasz o to, by wszystko miało swoje miejsce, utrzymanie porządku będzie dużo prostsze, a posprzątany pokój częściej cieszył oko.

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Jak posprzątać pokój od góry do dołu

Chaotyczne sprzątanie bez planu może trwać dłużej niż sensowne zorganizowanie wszystkiego. Jeśli chcesz szybko i bezproblemowo posprzątać pokój trzymaj się zasady - od góry do dołu. Nie zaczynaj ścierania kurzu od najniższych półek, bo mogą się na nowo zabrudzić, kiedy będziesz sprzątać te wyższe. Podobnie jest z odkurzaniem i myciem podłóg - rób to na końcu, kiedy ogarniesz już cały bałagan.

Jak posprzątać pokój po kolei? Zacznij od odłożenia wszystkich przedmiotów na swoje miejsce. Pozbieraj też śmieci i wyrzuć je. Kiedy wszystko będzie już na swoim miejscu, zabierz się za wycieranie mebli. Gdy już wszystko będzie czyste i uporządkowane, odkurz i umyj podłogę.

Zobacz także: Trzy miejsca, o których zapominamy w trakcie sprzątania. Specjaliści ostrzegają: Znajdziesz tam mnóstwo bakterii 

Jak szybko posprzątać dom?

Jak szybko posprzątać swój pokój, kuchnię, pokój dziecka i resztę pomieszczeń? Sprzątając cały dom, kieruj się tymi samymi zasadami co podczas sprzątania pokoju. Najpierw jednak zrób dokładny plan i zdecyduj o kolejności sprzątania pomieszczeń. Zajmij się każdym z nich po kolei, bo skakanie z jednego pokoju do drugiego wprowadzi tylko chaos i utrudni ci pracę.

Jak szybko posprzątać mieszkanie? Przede wszystkim weź pod uwagę rozkład pomieszczeń. Najpierw posprzątaj pokój, przez który nie będziesz przechodzić do innych. Te miejsca, do których ciągle wchodzisz, zostaw na koniec. Inaczej łatwo się zabrudzą. Z tego powodu korytarz zostaw sobie na sam koniec, podobnie jak łazienkę.

Jeśli nie jest to tylko cotygodniowe sprzątanie, ale generalne porządki, które obejmują też mycie okien - zacznij od nich. Zmiana firanek, przejrzenie kwiatów na parapecie, a czasem i konieczność skorzystania z drabinki - mycie okien często generuje dodatkowy bałagan. Zostawienie sobie tej czynności na koniec mogłoby sprawić, że posprzątane już miejsca znów by się zakurzyły, a przypadkowe rozsypanie ziemi z doniczek sprawiłoby, że znów byłoby potrzebne odkurzanie.

Zobacz także: Czym umyć kabinę prysznicową? Domowe sposoby a detergenty