Zamknij

Jak przyśpieszyć okres? Poznaj sprawdzoną metodę

03.12.2018 12:46
Jak przyśpieszyć okres - na blacie leży kalendarz oraz wkładki higieniczne.
fot. Shutterstock

Jak przyśpieszyć okres o tydzień lub kilka dni – to pytania zadaje sobie wiele kobiet. Koniecznie sprawdź, czy istnieją domowe sposoby na przyspieszenie okresu i jaka jest najskuteczniejsza metoda.

Jak przyśpieszyć okres domowymi sposobami – zdaniem ginekologów jest to niemożliwe. Jednak niektórzy usilnie przekonują, że są naturalne metody, które umożliwiają przyśpieszenie miesiączki. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie są bezpieczne.

Zobacz także: Antykoncepcja naturalna, hormonalna, a może mechaniczna? Którą wybrać?

Jak przyśpieszyć okres o tydzień?

Jednym ze skutecznych sposobów przyspieszenia okresu jest zastosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, które umożliwiają zahamowanie wytwarzania hormonów, które są odpowiedzialne za pojawienie się krwawienia miesiączkowego. Kobiety, które nie przyjmują tabletek antykoncepcyjnych, powinny wybrać się do lekarza ginekologa po przepisanie odpowiednich tabletek na wywołanie okresu.

Lekarz ginekolog jest w stanie przyspieszyć miesiączkę nie tylko u kobiet, które stosują regularną antykoncepcje hormonalną, ale także u tych, które maja nieregularny cykl miesiączkowych, zaburzenia hormonalne, czy nawet problemy z płodnością.

Jak przyśpieszyć okres domowymi sposobami?

Według lekarzy specjalistów (ginekologów) jedyny sposób na przyśpieszenie okresu są hormonalne środki antykoncepcyjne. Jednak jest wiele kobiet, które przekonują, że istnieją domowe sposoby na przyspieszenie okresu. Jednak badania naukowe nie potwierdzają ich skuteczności.

Stosowanie domowych sposobów na przyspieszenie miesiączki nie jest wskazane w sytuacji, gdy występuje dość duże opóźnienie okresu lub doszło do jego całkowitego zatrzymania. W takich sytuacjach należy zgłosić się na wizytę lekarskich, gdyż brak miesiączki może być objawem poważnej choroby.

Domowe sposoby na przyśpieszenie okresu to między innymi:

  • Wysiłek fizyczny

Nadmierna aktywność fizyczna zwiększa szanse na pojawienie się miesiączki w najbliższych dniach. Należy jednak pamiętać, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny może powodować wiele efektów ubocznych.

  • Gorąca kąpiel lub sauna

Gorąca kąpiel oraz sauna poprawiają krążenie krwi, co w efekcie doprowadza do jej szybszego przepływu i stanowczego zwiększenia jej ciśnienia (dotyczy to także krwi miesiączkowej). W trakcie kąpieli lub pobytu w saunie można także dodatkowo masować dolne partie brzucha – to także wspomaga krążenie. Należy pamiętać, że nie wolno przesadzać z temperaturą wody, jej zbyt wysoki poziom może doprowadzić do oparzeń, omdlenia lub wywołać krwotok.

  • Moc ziół

Na przyśpieszenie okresu zaleca się także picie herbatek ziołowych – działają one rozkurczowo na naczynia krwionośne, a także na mięśnie macicy. Warto pamiętać o tym, że nie należy łączyć ze sobą jednocześnie kilku rodzajów herbat. Przed ich spożywaniem należy zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu. Szczególnie polecane zioła to między innymi:

Przyśpieszenie okresu a aspiryna (kwas acetylosalicylowy)

Kwas acetylosalicylowy potocznie nazywany aspiryną rozrzedza krew – stąd też przekonanie u niektórych, że jest to sposób na przyśpieszenie okresu. Skuteczność tej metody jest znikoma i co najważniejsze – nie potwierdzona żadnymi wynikami badań. Należy też pamiętać, że nadmierne stosowanie kwasu acetylosalicylowego szkodzi, gdyż jego nawet małe dawki zmniejszają wydalanie kwasu moczowego. U niektórych osób może to doprowadzić nawet do napadu dny  moczanowej.

Warto też dodać, że częste spożywanie kwasu acetylosalicylowego powoduje ból głowy i może doprowadzić do zaburzenia czynności wątroby, zapalenia nerek oraz krwotoku. Inne skutki uboczne to także: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, napady astmy oraz skurcz oskrzeli.

Przyśpieszenie okresu – nie zawsze jest możliwe

Jeśli chcesz przyśpieszyć okres, który się spóźnia, wcześniej musisz sprawdzić czy nie jesteś w ciąży. Niektóre metody mogą zaszkodzić dziecku. Inne przyczyny, które zaburzają cykl miesiączkowy to: nieodpowiednia dieta, długotrwały stres, choroba, zmiana klimatyczna.

Zobacz także: Prezerwatywy - najbardziej popularny środek antykoncepcyjny, ale czy najskuteczniejszy?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

 

Rozwiąż quiz

10 prostych pytań z medycyny. Tylko 1 na 20 osób zdobywa komplet punktów

Zęby dorosłego człowieka
fot. Shutterstock

Ile zębów ma dorosły człowiek?