Zamknij

Jak prać ręczniki? W ilu stopniach to robić, jakich środków używać?

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 15:24

Jak prać ręczniki, aby zawsze były piękną wizytówką każdej łazienki? Szorstkie i wyblakłe nie zachęcają do użytku, lecz na szczęście zwracając uwagę na to, w ilu stopniach należy je prać, można sprawić, że ręczniki będą zachwycać wiele lat.

Jak prać ręczniki?
fot. Shutterstock

Nowe ręczniki zawsze prezentują się ładnie i są chętnie przez nas używane. Z kolei te stare i wysłużone zdarza się nam ukrywać przed okiem naszych gości. Szorstkie ręczniki nie zapewniają nam oczekiwanego komfortu po nawet najwspanialszej kąpieli.

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Jak prać ręczniki, by służyły latami?

Pranie ręczników należy do naszych codziennych obowiązków i choć robimy to często, okazuje się, że wykonujemy to niepoprawnie. Często nie wiemy jak prać ręczniki, aby służyły jak najdłużej, nie blakły, były miękkie w dotyku i nie traciły swojego kształtu.

Pamiętaj, że ręczniki odpowiednio dobrane, o które właściwie dbasz, stają się elementem, który dopełnia wystrój każdej łazienki. Dobrej jakości ręczniki to także większy koszt, dlatego warto o nie zadbać, by cieszyć się nimi dłużej. W ilu stopniach prać ręczniki? Jak prać ręcznik z mikrofibry? Jak zmiękczyć ręczniki?

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Jak prać nowe ręczniki?

Zanim zaczniemy korzystać z nowych ręczników, warto zawsze przedtem je uprać. Dzięki temu pozbędziemy się z ich włókien środków chemicznych, którymi były wcześniej poddane oraz zmniejszymy emisję pyłów, które są naturalną właściwością nowych ręczników. Pył ten nie tylko przykleja się do wilgotnej skóry, pozostawiając nieprzyjemne uczucie, ale i osiada na płytkach i sprzętach łazienkowych, co przysparza więcej pracy. Pierwsze pranie ręczników pomoże także na dłużej zachować ich piękny kolor i usunie nadmiar barwnika, który mógłby farbować inne ręczniki i ubrania w trakcie kolejnych prań. Jak więc prać ręczniki, które dopiero kupiliśmy?

Zanim rozpoczniesz pierwsze pranie ręczników, warto przetrzymać je w misce z zimną wodę przez dobę, co dodatkowo zahartuje włókna, a następnie otworzy je w trakcie prania w wysokiej temperaturze. Nowe ręczniki powinno się prać w temperaturze 60 st. C. Nigdy też nie dodawaj do nich środków zmiękczających, które zmniejszą ich właściwości chłonące wilgoć. Warto prać je w takiej temperaturze przez kilka kolejnych prań i zawsze umieszczać je razem z ręcznikami o podobnych kolorach.

Zobacz także: Dzięki temu trikowi twoje pranie szybciej wyschnie. Efekt cię zachwyci

Pranie ręczników - jaki program wybrać?

Pranie ręczników, jeśli wykonaliśmy już pranie wstępne, warto zawsze wykonywać, ustawiając odpowiedni program w pralce w zależności od materiału, z którego są wykonane oraz stopnia ich zabrudzenia. Do wyboru mamy kilka standardowych opcji:

  • Program „Bawełna” lub „Bawełniane” może posłużyć nam do prania ręczników z bawełny oraz pościeli z tego materiału, w tym ręczników frotte.
  • Program „Syntetyczne” lub „Tkaniny syntetyczne” służy do prania tkanin z poliestru, poliakrylu, wiskozy czy poliamid. Jeśli nie wiesz jak prać ręczniki z mikrofibry, ten program będzie idealnym rozwiązaniem.
  • Program „Delikatne” przeznaczony do prania delikatnych materiałów, dzięki któremu pozbędziesz się brudu z ręczników bambusowych. Nie wymagają one tak wysokiej temperatury jak bawełna, ponieważ włókna bambusa szybko pozbywają się nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń.
  • Program „Ręczniki” jest przeznaczony do prania ręczników, prześcieradeł i kołder, do których możemy wrzucić nasze ręczniki.

Jeśli dalej mamy wątpliwości w ilu stopniach prać ręczniki, to temperatura prania ręczników zawsze powinna być adekwatna do zaleceń producenta i materiału, z którego są wykonane. Pranie ręczników zawsze powinniśmy rozpocząć od posegregowania ich na kolory ciemne oraz białe i jasne. Najlepiej prać podobne kolory razem, aby pod wpływem temperatury uniknąć ich przebarwienia.

Powinno się też sortować ręczniki w zależności od stopnia ich zabrudzenia i wybierać programy do prania średnio i mocno zabrudzonego.

Zobacz także: Jak prać ubrania, aby ich nie zniszczyć? Poznaj 5 wskazówek

 W ilu stopniach prać ręczniki?

Pranie ręczników z jednej strony może znacznie wydłużyć ich żywotność, a z drugiej w krótkim czasie może ją skrócić. Jeśli nie wiesz w ilu stopniach prać ręczniki, zawsze warto spojrzeć na metkę i wybrać najwyższą możliwą temperaturę. Im wyższa temperatura, tym łatwiej pozbyć się z nich środków chemicznych, brudu i drobnoustrojów.

Nasze babcie pranie ręczników rozpoczynały od gotowania ich we wrzątku, ale materiały współczesnych ręczników zostałyby nieodwracalnie zniszczone po takich zabiegach. Ręczniki dostępne na sklepowych półkach nie nadają się do prania w temperaturze 90 st. C. Tak wysoka temperatura niszczy nie tylko materiał, ale i pozbawia go koloru i miękkości. W ilu stopniach prać ręczniki, aby zachowały swoje właściwości? Optymalna temperatura, jeśli chodzi o pranie ręczników z bawełny to 60 st. C, zaś te z mikrofibry wystarczy prać w 40 st. C.

Zobacz także: Jak często powinno się prać ręczniki? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Jak prać ręcznik z mikrofibry?

Bardzo popularnymi akcesoriami do łazienki są ręczniki z mikrofibry. Są nie tylko łatwo dostępne, ale też lekkie i tanie, a przy tym szybko wchłaniają wodę. Jeśli będzie się je odpowiednio prać, potrafią dobrze służyć przez lata. Warto zatem dowiedzieć się jak prać ręczniki z mikrofibry.

Mikrofibra jest materiałem syntetycznym powstałym z połączenia poliestru i poliamidu. Ich cechą charakterystyczną jest cienki włos włókien, co przekłada się na szybkość schnięcia. Jest on szczególnie chętnie wybierany przez osoby, które często chodzą na basen lub podróżują. Pakowanie lekko mokrego i ciężkiego ręcznika z bawełny jest o wiele bardziej kłopotliwe niż lekkiego i w pełni wysuszonego rzecznika z mikrofibry. Pranie ręczników z mikrofibry zawsze wykonuj w temperaturze nie wyższej niż 40 st. C.

Jaki program wybrać do prania ręczników z mikrofibry? Można skorzystać z programu “Pranie syntetyczne”, przeznaczonego specjalnie do tego rodzaju materiałów. W wyższej temperaturze włókna ręcznika uszczelniają się, co sprawia, że zmniejsza się jego chłonność, a w tym zdolność do szybkiego wysychania. Pranie ręczników z mikrofibry zawsze rób osobno, bez żadnych dodatkowych ubrań. Zawarty we włóknach wosk przenika bowiem do wody, a to może spowodować uszkodzenia innych materiałów.

Zobacz także: Orzechy do prania - czy są skuteczne? Jak je stosować?

Jak zmiękczyć ręczniki?

Miękkie i świeże ręczniki to rzecz, o której każdy z nas marzy po wyjściu z kąpieli. Jak zmiękczyć ręczniki, aby utrzymać ich miękkość na dłużej? Przede wszystkim, należy je prać nie tylko w odpowiedniej temperaturze zalecanej przez producenta, ale i przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Pranie ręczników absolutnie nie powinno mieć miejsca przy użyciu proszku do prania, który powoduje ich szorstkość i zmniejsza chłonność. Wbrew pozorom nie powinniśmy także używać płynu do zmiękczania. Owszem, sprawi on, że nasze ręczniki będą miękkie w dotyku, ale znacznie pogorszy się ich zdolność do chłonięcia wody.

Jak zmiękczyć ręczniki? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie domowych środków zmiękczających włókna tkanin. Pranie ręczników rozpocznij od wlania octu lub wsypania proszku do pieczenia w przegrodę pralki przeznaczoną na płyn do płukania. Sodę oczyszczoną używajmy wyłącznie do białych i jasnych ręczników, ponieważ intensywne barwniki naszych ręczników mogłyby wyblaknąć. Dzięki takim domowym sztuczkom otrzymamy miękkie ręczniki po praniu.

Jak prać ręczniki - jakich środków do prania używać?

Pranie ręczników zaczynaj od ich posegregowania. Białe ręczniki pierz osobno, czarne osobno, a kolorowe pogrupuj kolorami jak najbardziej zbliżonymi do siebie. Silne barwniki kolorowych ręczników mogą zafarbować delikatniejsze kolory pod wpływem silnych środków czyszczących i temperatury wody. Pranie ręczników rozpocznij od ustawienia odpowiedniego programu, a następnie do właściwej szufladki wlej żel lub wrzuć do bębna kulkę piorącą zamiast proszku do prania. Dzięki temu żel z łatwością rozpuści się podczas prania. W przypadku proszku do prania, jego ziarenka często mają tendencje do plątania się we włókna, przez co jego drobinki pozostają nierozpuszczone po wyjęciu ręcznika z bębna. Unikaj też płynów do płukania, które zmniejszają ich miękkość.

Zobacz także: Pranie butów w pralce. Jak zrobić to bezpiecznie?

Pranie ręczników - najczęściej popełniane błędy

  • Płyny do płukania

Płyny zmiękczające, których zwykliśmy używać do zmiękczenia ręczników, choć są odpowiedzią na to, jak zmiękczyć ręczniki, to niestety pozbawiają je właściwości chłonących wodę. Otrzymamy miękkie ręczniki po praniu, które jednak nie będą spełniały swoich podstawowych funkcji.

  • Przeładowany bęben pralki

Często chcemy zrobić jak najwięcej prania za jednym razem, co prowadzi do przeładowania bębna. Zbyt duża ilość ręczników sprawia, że żel czy kulka do prania nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich tkanin, przez co nie pozbędziemy się z nich drobnoustrojów i zanieczyszczeń, a całe pranie pójdzie na marne.

  • Prasowanie ręczników

Bez względu na ich materiał absolutnie nie powinniśmy prasować ręczników. Pod wpływem rozgrzanego żelazka włókna tracą swoja miękkość i zdolność do chłonięcia wilgoci. Ręczniki można albo rozwiesić podczas suszenia w taki sposób, aby uniknąć większych zgnieceń, albo skorzystać ze specjalnych prasownic, które wygładzają ich powierzchnię.