Zamknij

Jak powiesić obraz i nie zniszczyć ściany?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 18:55
Jak powiesić obraz na ścianie?
fot. Shutterstock

Kwestia dotycząca wieszania obrazu, może wydawać się błaha na początku, jednak jest bardzo istotna. Nieprzemyślane umieszczenie obrazu w danym miejscu może zaburzyć kompozycję w pomieszczeniu lub zniszczyć ściany. Radzimy, jak powiesić obrazy na ścianie w efektowny i bezpieczny sposób.

Jak powiesić obraz lub zdjęcia, aby pomieszczenie wyglądało stylowo i nie uszkodzić ścian? Należy trzymać się kilku podstawowych zasad, a wtedy mocowanie obrazów nie sprawi problemów. W naszym poradniku znajdują się podpowiedzi dotyczące wieszania obrazów bez wiercenia oraz wskazówki jak dobrać obrazy do wnętrz.

Zobacz także: Czy farba tablicowa jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

Jak powiesić obraz? Podstawowe zasady

Zanim przejdziesz do pomysłów na to, jak powiesić obraz, zastanów się, co i gdzie chcesz umieścić. Podstawową zasadą przy wyborze dekoracji ściennych jest zachowanie spójnego stylu. Obraz lub zdjęcia powinny pasować do wyposażenia oraz samego pomieszczenia. Drugą kwestią jest dobór rozmiaru obrazu do wielkości pokoju. Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj obrazu

Jeśli możesz pozwolić sobie jedynie na niewielkie obrazy lub zdjęcia, unikaj map, tryptyków lub abstrakcyjnych wzorów, gdyż na małych powierzchniach są nieczytelne lub prezentują się nieatrakcyjnie. Z kolei na dużych powierzchniach niekorzystnie prezentują się portrety.

Wiele elementów obrazów lub zdjęć może wyglądać przytłaczająco. Dotyczy to m.in. bogato zdobionych ram, z których warto zrezygnować, jeśli w pomieszczeniu znajduje się duża ilość dekoracji. Obrazy na płótnach bez ram wyglądają lżej i równie efektownie.

Rozmiar obrazu

Obraz lub zdjęcie w dużym rozmiarze może przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Rozmiar obrazu nie powinien zajmować całej szerokości ściany, gdyż optycznie zmniejszy wnętrze. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzają się kompozycje kilku obrazów i zdjęć. Kluczowe jest rozmieszczenie obrazów na ścianie w taki sposób, by pozostały między nimi wolne przestrzenie, inaczej ściśle przylegające do siebie dekoracje stworzą wrażenie zagracenia.

Zobacz także: Dekoracyjne ściany - jak je zaprojektować i dobrać do pomieszczenia?

Jak powiesić obraz na kołku?

Mocowanie obrazów za pomocą kołków lub gwoździ jest najpowszechniejszą metodą. O ile wbijanie gwoździ w ścianę nie jest trudne, tak wiercenie jest bardziej skomplikowane.  

Do powieszenia obrazu w ten sposób potrzebne będą:

  • wiertarka elektryczna (lub młot udarowy),
  • wkrętaki (śrubki),
  • kołki rozporowe,
  • przebijak.

Jak powiesić obraz na kołku?

  1. Najpierw, za pomocą przebijaka, trzeba zaznaczyć miejsce na ścianie (nie powinno znajdować się niżej niż półtora metra nad podłogą).
  2. Po tym można wywiercić dziurę w ścianie za pomocą wiertarki. Dziura powinna mieć głębokość kołka. Przy wierceniu warto robić krótkie przerwy, by usuwać odpryski ze ściany, a także, by nie przegrzać wiertarki.
  3. Gdy dziura będzie gotowa, należy umieścić w niej kołek rozporowy a następnie włożyć śrubę i powiesić obraz.

Zwróć uwagę na fakt, że gwoździe i wkrętaki mogą być wbijane jedynie w ścianę betonową lub z cegły. Z tych materiałów powstają najczęściej ściany nośne, którym wbijanie gwoździ w żaden sposób nie narusza struktury. Za to nie należy wbijać gwoździ w cienkie ściany gipsowe lub płyty gipsowo-kartonowe.

Zobacz także: Tapeta na jednej ścianie: prosty pomysł na stylowe wnętrze

Jak powiesić obraz bez wiercenia?

Nie zawsze potrzebne jest wiercenie ściany, by móc powiesić obraz. Nie zawsze też wiercenie jest możliwe.

Wieszanie obrazów bez gwoździ i wiercenia możliwe jest dzięki kilku przydatnym akcesoriom. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można je bezpiecznie przykleić do ściany i zdjąć bez obaw o naruszenie struktury, odpadanie tynku lub farb. Jednocześnie są na tyle trwałe, że możliwe jest na nich mocowanie obrazu na długi okres. Na czym powiesić obraz bez wiercenia?

Taśmy montażowe

Dwustronne taśmy mocujące zapewniają idealne połączenie ze ścianą bez jej uszkadzania. Mają wysoką wytrzymałość, ponieważ są w stanie utrzymać nawet do sześciu kilogramów. Montaż taśm jest niezwykle łatwy - wystarczy przez kilka sekund docisnąć taśmę w miejscu powieszenia obrazu, a następnie przytwierdzić do niej obraz i również przyciskać przez kilka sekund. Ważne jest jednak, by montować taśmy w miejscu z dala od pary wodnej, dlatego nie nadają się do łazienek i kuchni. Są za to świetną metodą na to, jak powiesić obraz na skosie, gdyż będą w stanie utrzymać taką dekorację pod kątem.

Zobacz także: 5 sposobów na zaaranżowanie pustej ściany. Zainspiruj się tymi pomysłami

Masy mocujące

Masy są doskonałą metodą na to, aby powiesić na ścianie obrazy bez ramek. W ten sposób da się zawiesić również plakaty lub fotografie. Masy mocujące formuje się i przykleja do ściany, a do nich przykleja się obraz. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wielokrotnego użycia, ponieważ masa nie zastyga. Masa nie nadaje się niestety do wieszania ciężkich obrazów i dekoracji.

Samoprzylepne paski lub haczyki

Akcesoria te świetnie sprawdzą się nie tylko do mocowania obrazów i fotografii, ale również innych przedmiotów. Ciężkie obrazy lub ramki warto wieszać na paskach bądź rzepach. Haki samoprzylepne sprawdzą się do wieszania obrazów, ale również do uporządkowania kabli lub taśm LED. Paski i haczyki dostępne są w wersji przezroczystej, dzięki czemu są bardzo dyskretne i mają szersze zastosowanie.

Zobacz także: Drewniany sufit - pomysły na aranżację