Zamknij

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

05.03.2021
Aktualizacja: 05.03.2021 14:58
Warto odpowietrzać kaloryfer.
fot. Shutterstock

Odpowietrzanie kaloryferów warto wykonywać raz na jakiś czas, by usprawnić pracę instalacji grzewczej. Jak odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie? Przedstawiamy przewodnik, który pomoże uporać się z tą czynnością bez pomocy hydraulika. 

Jeśli szukasz sposobu na to jak odpowietrzyć kaloryfery, warto poznać kilka podstawowych faktów na temat pracy grzejników oraz ich rodzaje. Odpowietrzanie grzejników zależy od materiału ich wykonania. Warto podjąć się odpowietrzania jak najszybciej, by uniknąć konsekwencji związanych z niewydajnym kaloryferem i wychłodzonym mieszkaniem. 

Jak odpowietrzyć kaloryfer - podstawowe informacje  

Zbyt późne odpowietrzanie grzejnika najczęściej wiąże się ze stratami ciepła w mieszkaniu lub w domu. Niekiedy nawet może dojść do wychłodzenia, co może doprowadzić do większych problemów. Dlatego, zanim dowiesz się jak odpowietrzyć kaloryfer, sprawdź, kiedy należy to zrobić.

Zobacz także: Wybudowali dom za 6 tysięcy złotych. Znajdziemy w nim kominek i inne udogodnienia

Kiedy należy odpowietrzyć kaloryfer? 

Odpowietrzanie grzejników należy wykonać, gdy w domu, pomimo ciągłego ogrzewania, nadal jest zimno lub temperatura rozchodzi się nierównomiernie. Może zdarzyć się, że z kaloryfera dochodzą nietypowe dźwięki, takie jak świszczenie bądź bulgotanie lub grzejnik, mimo grzania, może być chłodny w dotyku. Jeśli występuje którykolwiek z tych sygnałów to znak, że warto zająć się odpowietrzaniem.  

Dlaczego odpowietrzanie grzejnika jest ważne? 

Oprócz zachowania stałej temperatury i poprawy wydajności, odpowietrzanie kaloryferów sprawi, że unikniesz uszkodzeń systemu grzewczego. W zapowietrzonym kaloryferze znajduje się wysoki poziom tlenu, a większość kaloryferów wykonana jest z żelaza, które wchodzi w reakcję z tym związkiem, co prowadzi do korozji, która może być przyczyną szybszej zużycie grzejnika. 

Odpowietrzanie grzejnika wpływa na domowy budżet 

Zapowietrzony kaloryfer podnosi koszty eksploatacyjne. Gdy nie grzeje, pierwszym odruchem jest zwiększenie poziomu ciepła. Mimo to grzejnik nadal pozostaje chłodny, ponieważ magazynuje temperaturę, a nie oddaje jej na zewnątrz. Co powoduje wzrost zużycia energii. 

Zobacz także: Jak oszczędzać wodę - porady i przykłady

Przyczyny zapowietrzania kaloryfera  

Przyczyny zapowietrzania się grzejników nie zależą od właścicieli mieszkania, dlatego trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później może dojść do zapowietrzenia. Przez co nie ma innego sposobu zapobiegawczego, jak odpowietrzanie grzejników gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące sygnały. 

Co doprowadza do zapowietrzenia grzejników? 

Grzejniki napełniane są wodą z wodociągów. W trakcie tego procesu mogą dostać się pęcherzyki powietrza. Dotyczy to szczególnie instalacji w górnej części obiegu. Innym powodem pojawiania się powietrza w grzejniku, są elementy instalacji. Gdy w obiegu znajdują się rury wykonane z tworzywa sztucznego (plastiku), dochodzi często do zjawiska dyfuzji, czyli przedostawania się cząsteczek powietrza. Kolejną przyczyną może być brak szczelności poszczególnych elementów instalacji, takich jak zawory, pompy lub rury. 

Odpowietrzanie grzejników - rodzaje odpowietrzników  

Przed rozpoczęciem odpowietrzania kaloryfera sprawdź, czy posiada on odpowietrznik, czyli specjalny zawór odpowietrzający oraz jakiego rodzaju on jest. Kaloryfery posiadają dwa rodzaje odpowietrzników: automatyczne i ręczne. W nowoczesnych kaloryferach są dość powszechne i najczęściej montowane na stałe.  

 • Odpowietrznik automatyczny - działa bez żadnej ingerencji, sam wypuszcza powietrze nagromadzone w grzejniku. To rozwiązanie jest praktyczne i wygodne. Minusem jest, że w przypadku awarii bardzo łatwo ją pominąć i możesz nie wiedzieć o jej istnieniu. Stąd też polecane są jednak odpowietrzniki ręczne. 
 • Odpowietrznik ręczny - wymaga manualnej regulacji. Do odpowietrzenia potrzebne jest odpowiednie narzędzie, a jego wybór zależy od konstrukcji odpowietrznika. Zazwyczaj wystarczy zwykły wkrętak lub śrubokręt. Niekiedy potrzebny jest specjalny kluczyk do odpowietrzania powietrza, którego kształt dopasowuje się do grzybka, czyli budowy odpowietrznika. 

Niektóre odpowietrzniki posiadają specjalne pokrętło, które wystarczy, że przekręcisz. Minusem odpowietrznika ręcznego jest miejsce jego zamontowania. Producenci decydują się na zamieszczanie go w trudno dostępnych miejscach i jakiekolwiek prace na nim są ograniczone. 

Zobacz także: Ten błąd podczas snu popełnia wiele z nas. Szkodzi urodzie, a nawet zdrowiu

Odpowietrzanie kaloryfera krok po kroku 

Nie jest to trudna czynność. Jednak zanim zabierzesz się za odpowietrzanie grzejnika, będziesz potrzebować: 

 • narzędzie do odpowietrzania - śrubokręt, wkrętak lub kluczyk, 
 • miska, 
 • ręcznik.  

O czym pamiętać odpowietrzając kaloryfer?  

 • Należy odpowietrzać kaloryfer przy ostudzonej instalacji grzewczej. Warto chwilowo wyłączyć ogrzewanie, poczekać aż wystygnie i wtedy zabrać się do odpowietrzania. Jeśli nie masz możliwości, aby zatrzymać pracę całej instalacji, wystarczy, że zakręcisz zawór grzejnikowy. Wtedy woda wystygnie we wnętrzu danego kaloryfera. 

Zwiększenie ciśnienia  

Warto zwiększyć Ciśnienie o 1,3 atmosfery, ponieważ wtedy woda wypiera powietrze w górę, co pomoże ci przy pozbywaniu się powietrza z wnętrza grzejnika. 

Same metody odpowietrzania różnią się nieco w zależności od rodzaju grzejnika.  

Metoda odpowietrzania a rodzaj kaloryfera  

W mieszkaniach występują najczęściej kaloryfery żeliwne, płytowe oraz żeberkowe. Żeliwne praktycznie nie posiadają zaworu odpowietrzającego, dlatego metoda odpowietrzania takiego grzejnika jest inna niż pozostałych. W przypadku grzejników żeberkowych należy dowiedzieć się, z czego jest wykonany - czy z żeliwa lub aluminium, a następnie dopasować metodę. 

Zobacz także: Średnie zużycie wody na osobę - kto i gdzie zużywa jej najwięcej?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? 

Kaloryfery żeliwne najczęściej nie posiadają odpowietrzacza, dlatego odpowietrzanie takich grzejników jest nieco trudniejsze i może być konieczna pomoc drugiej osoby. Do kaloryfera żeliwnego będziesz potrzebować klucza płaskiego.  

Odpowietrzanie kaloryfera żeliwnego: 

 1. Na początek umieść wcześniej przygotowaną miskę pod zaworem. 
 2. Następnie zamknij zawór termostatyczny - ustaw na zero. 
 3. Delikatnie poluzuj miejsce łączenia kaloryfera z rurą (śrubunek). Wystarczy niewielka szczelina - zbyt duża może spowodować niekontrolowane wypływanie wody. 
 4. Gdy tylko usłyszysz świt, odgłos przyspieszonego powietrza, zakręć śrubunek. Następnie odkręć ponownie i zakręć, gdy będzie słychać powietrze. Czynność tę powtarzaj tak często, aż ustąpi świst powietrza. 

Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy i płytowy? 

Metoda odpowietrzania kaloryfera aluminiowego jest taka sama jak kaloryfera płytowego. Posiadają one odpowietrzniki, więc odpowietrzanie jest znacznie prostsze niż w przypadku grzejnika żeliwnego.  

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego lub płytowego:  

 1. Zamknij zawór termostatyczny, a pod zaworem odpowietrzającym podłóż miskę. 
 2. Następnie delikatnie odkręć zawór. Do tego będziesz potrzebować śrubokrętu lub klucza do odpowietrzania. Odkręć niewielką szczelinę - tyle, byś słyszał wylatujące powietrze. 
 3. Zawór powinien być otwarty tak długo, aż nie ujdzie z niego powietrze. Dopiero wtedy możesz go zakręcić znowu.  
 4. Po tym dokręć odpowietrznik oraz odkręć zawór termostatyczny.