Zamknij

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Te domowe sposoby podbijają sieć

08.11.2022 12:54

Co zrobić, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu w domu? Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych zmian i zwrócisz uwagę na niektóre rzeczy, a twoje rachunki za tego typu usługę będą niższe.

Kaloryfer
fot. Shutterstock

Jesieni i zimie towarzyszą niższe temperatury, które sprawiają, że ubieramy się cieplej, a do tego odkręcamy też w domu kaloryfery. Dzięki nim w naszym mieszkaniu robi się przyjemnie i przede wszystkim jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Niestety ogrzewanie tego typu generuje koszty. Jednak istnieją bardzo proste sposoby na zminimalizowanie ich.

Co zrobić, aby oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie? Wystarczy wprowadzić w domu kilka banalnie prostych zasad.

Zobacz także: Zostawiasz klucz w drzwiach? Ten błąd może cię sporo kosztować

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Te sposoby ci pomogą

Ceny życia rosną, ale to nie oznacza, że nie możemy nic z tym zrobić. Dzięki prostym trikom jesteśmy w stanie sami zadbać o to, aby nie dotknęło nas to tak bardzo. Dotyczy to m.in. rachunków za ogrzewanie. Jak oszczędzić energię w okresie grzewczym i podczas nadchodzącej zimy? Wystarczy, że będziemy uważać na kilka podstawowych rzeczy. Oto domowe sposoby na oszczędzanie:

1. Odsłoń kaloryfery tak, aby nie zakrywała ich żadna firanka czy ciężki mebel. To one bowiem mogą stać na przeszkodzie ciepłu, które jest generowane przez te niezbędne zimą urządzenia. Jeśli będą odkryte, wyższa temperatura swobodnie rozejdzie się po całym pomieszczeniu.

2. Zainwestuj w termostaty. Dzięki nim będziesz w stanie regulować temperaturę w domu. Duża część kaloryferów nie ma tych charakterystycznych pokręteł, przez co też albo są zawsze zakręcone, albo też rozkręcone na pełny zakres i wtedy grzeją nie tylko non stop, ale też za bardzo.

3. Zakręcaj kaloryfery przy wietrzeniu mieszkania. Większość z nas zapomina o tej prostej czynności. A to właśnie odkręcony kaloryfer w połączeniu z oknem otwartym na oścież sprawi, że nasze rachunki znacznie wzrosną.

4. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze w domu. Jeżeli za oknem temperatura spada, a wy po domu chodzicie w szortach i krótkim rękawie, potrzebujecie z pewnością dużo intensywniejszej pracy kaloryferów niż ci, którzy sięgną o tej porze roku po wygodne długie dresy i bluzę. Ekonomiczniej będzie cieplej się ubrać i nieco skręcić kaloryfer.

5. Zakręcaj kaloryfery nie tylko, jak idziesz do pracy, ale też... jak kładziesz się spać. W tym pierwszym przypadku nie ma cię w domu, więc niepotrzebne jest "marnowanie" energii pod nieobecność lokatorów. W tej drugiej sytuacji warto pamiętać, że niższa temperatura sprzyja odpoczynkowi i pozwoli nam się wyspać.

Stosujecie tego typu triki?

loader