Zamknij

Chcesz naprawić zepsuty suwak? Oto najlepsze domowe triki

19.07.2021 15:21
suwak
fot. Shutterstock

Zepsuł ci się suwak w kurtce, torebce lub w spodniach? Aby go naprawić, czasami wystarczy skorzystać z kilku sprawdzonych domowych metod. Poznaj niezawodne sposoby naszych babć, dzięki którym szybko naprawisz swój zamek błyskawiczny.

Każdemu z nas choć raz zdarzyło się zepsuć suwak. Czasami w celu rozwiązania problemu konieczna jest pomoc krawca. Jednak najczęściej możemy samodzielnie naprawić swój zamek. Z naszego artykułu dowiecie się, w jaki sposób możecie to zrobić.

Jak naprawić zepsuty suwak?

Sposób naprawy suwaka będzie zależał od rodzaju awarii. W przypadku, kiedy zamek się zacina podczas przesuwania, warto posmarować go parafiną lub bezbarwną pomadką do ust. Jeśli nie mamy ich pod ręką, możemy też użyć mydła w kostce. W tym celu wystarczy kilka razy przeciągnąć produkt po powierzchni mechanizmu i gotowe. Zasuwanie i rozsuwanie nie powinno już sprawiać problemu.

Kiedy suwak się rozchodzi, delikatnie ściśnij boki zamka. Możesz to zrobić np. za pomocą płaskich obcęgów lub kombinerek. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż mechanizm zacznie działać jak dawniej. Jeżeli zaś twój zamek wypadł, postaraj się wsunąć go z powrotem na swoje miejsce.

Zobacz także: Wypróbuj babcine triki na zafarbowane ubrania. Twoja garderoba będzie wyglądała jak nowa

Sposób na zepsuty zamek błyskawiczny

Czasami zdarza się, że zamek błyskawiczny w jeansach samoistnie się rozsuwa. W takich przypadkach skorzystaj z prostej metody z użyciem gumki do włosów. Na początku przełóż ją przez niewielką dziurkę znajdującą się w każdym zamku. Następnie zrób pętelkę i zawiń gumkę wokół guzika w spodniach. Wykonuj te czynności delikatnie, aby nie zniszczyć mechanizmu.