Zamknij

Czy ładować baterię w telefonie do pełna? Czy ładowanie przez całą noc to dobry pomysł? Obalamy najpopularniejsze mity

Katarzyna Leszczyńska
18.01.2018 12:15
Mity dotyczące ładowania telefonu
fot. pixabay.com

Większość z nas popełnia tego typu błędy.

W dzisiejszych czasach wszyscy używamy smartfonów. Można zauważyć, że w porównaniu ze starszymi modelami telefonów, bateria w urządzeniach coraz szybciej się rozładowuje. Krócej też wytrzymuje w miarę używania. Okazuje się jednak, że możemy zrobić kilka rzeczy, żeby zwiększyć jej żywotność. Wystarczy, że zdamy sobie sprawę, że niektóre mity dotyczące ładowania baterii nie są dla niej korzystne i większość z nas po prostu robi to źle. Oto najpopularniejsze z nich.

Zobacz także: Nigdy nie śpij z telefonem pod poduszką. To może skończyć się naprawdę źle

Baterię należy formatować

Podczas gdy kiedyś formatowanie było podstawową rzeczą, którą należało zrobić po zakupie telefonu, obecna generacja baterii tego nie wymaga. Wręcz przeciwnie, nie jest to nawet wskazane. Tego typu baterie nie powinny być w ogóle rozładowywane do 0%, dlatego też już na samym początku możemy przez to skrócić ich żywotność.

Można użyć dowolnej ładowarki

Pierwszą i podstawową rzeczą, która dotyczy ładowania telefonu jest oczywiście ładowarka, której używamy w tym celu. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest ona kompatybilna z naszym urządzeniem. Oczywiście łatwo mówić, podczas gdy uniwersalna ładowarka do smartfonu nie jest jeszcze wielkim wydatkiem, tak np. koszt kabla do IPhone’a już kosztuje dużo więcej. Warto jednak zainwestować, jeżeli chcemy dłużej cieszyć się żywotnością sprzętu. Inaczej będziemy musieli za jakiś czas wydać znacznie więcej pieniędzy na nową baterię.

Jakiej ładowarki używać do telefonu?
 

Zobacz także: Formatowanie baterii - poradnik.

 

Telefon należy ładować do pełna

Długie ładowanie telefonu nie jest dla niego korzystne, przede wszystkim ze względu na przegrzewanie się baterii. Wówczas można popsuć nie tylko akumulator, co również inne podzespoły w naszym sprzęcie. Warto uważać, żeby bateria w telefonie wahała się w granicach 20-80%. Należy ładować ją częściej, ale po prostu krócej. Warto podłączyć ją do ładowania zanim spadnie poniżej 20% i nigdy nie ładować do pełna. Dlatego też nie warto, co robi bardzo duża liczba osób, podłączać telefonu na noc. Lepiej w międzyczasie naładować go w ciągu dnia. Warto też używać w tym celu powerbanków, które właśnie rzadko kiedy pozwolą nam na pełne naładowanie baterii i dadzą możliwość podłączenie telefonu w dowolnym momencie.

Zobacz także: Dlaczego ładowanie telefonu w nocy nie jest dobrym pomysłem? Specjaliście przestrzegają przed konsekwencjami

Tylko ładowanie ma wpływ na baterię

Otóż nie. Na baterię w naszym telefonie może wpływać nie tylko ładowanie i sposób używania sprzętu, ale również skoki temperatury, co jest niezwykle zaskakujące. W dzisiejszych czasach smartfon towarzyszy nam niemal w każdych warunkach. Nieustannie biegamy z urządzeniem w ręku, dlatego też jest on narażony na skoki temperatury. Dla akumulatorów, które obecnie możemy znaleźć w smartfonach, idealna temperatura wynosi 20-25 stopni Celsjusza. Gdy jest zbyt zimno lub za ciepło, poszczególne warstwy baterii mogą ulec uszkodzeniu. Dlatego też nie warto wyjmować telefonu na mrozie, ani nie kłaść go na słońcu w upalny dzień.

Można zostawiać rozładowany telefon na dłużej

Wiedząc, że przez dłuższy czas nie będziemy mogli korzystać z telefonu, warto naładować baterię i pozostawić ją w takim stanie. Nie można pozostawiać rozładowanego sprzętu, ponieważ poważnie to wówczas szkodzi jego akumulatorowi. Bateria, którą chcemy pozostawić, powinna być naładowana przynajmniej w 50%.

Jak poprawnie ładować telefon?