Zamknij

Jak jeść pałeczkami, aby szybko nabrać wprawy?

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 15:57
pałeczki i sushi
fot. Shutterstock

W Azji pałeczki są używane niemal do każdego posiłku. W Polsce używamy ich przede wszystkim do jedzenia sushi, jednak nie zawsze wiemy jak się nimi prawidłowo posługiwać. Jak jeść pałeczkami?

Pałeczki są stosowane przede wszystkim do potraw na bazie ryżu. Jest lepki, dlatego łatwo jeść go w ten sposób porcjami. Ale pałeczek używa się też do pierożków, makaronów, mięs, owoców, a nawet zup. Dla Azjatów jedzenie pałeczkami jest naturalne, jednak dla nas jest to egzotyka, z którą nie zawsze sobie radzimy. Jak jeść sushi pałeczkami, żeby obyło się bez stresu? 

Zobacz także: Kuchnia chińska – jak przenieść te orientalne dania do swojej kuchni?

Jak jeść pałeczkami - prosta instrukcja 

Wbrew pozorom jedzenie pałeczkami wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kilka razy spróbować, a później stanie się to tak naturalne jak jedzenie tradycyjnymi sztućcami. Jak jeść pałeczkami? 

  1. Pierwszą pałeczkę umieść pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem w zagłębieniu dłoni.  
  2. Oprzyj środek pałeczki o palec serdeczny i przytrzymaj nieruchomo.  
  3. Równolegle do pierwszej ułóż drugą pałeczkę, przytrzymując ją kciukiem i palcem wskazującym.  
  4. Możesz poruszać pałeczką, pomagając sobie palcem środkowym.  
  5. Druga pałeczka będzie służyć do chwytania jedzenia, a pierwsza powinna pozostać nieruchoma. 

Zobacz także: Zupa miso powinna odzwierciedlać porę roku. Ten azjatycki przysmak przygotujesz w domu

Jak jeść sushi pałeczkami? 

Porcję sushi czy innej potrawy umieszcza się między pałeczkami i w całości wkłada do ust. Podczas posiłku nie odkłada się pałeczek do miski, ewentualnie można je oprzeć o jej brzeg. Nigdy nie odkłada się ich na wspólną tacę. A jak się je pałeczkami zupę? Wypija się ją po prostu z miseczki, a następnie kawałki pokarmu wydobywa z niej pałeczkami. 

Zobacz także: Nigdy więcej nie będziemy stresować się tym, że nie umiemy jeść pałeczkami

Jedzenie pałeczkami - jak się zachować przy posiłku 

Jedzenie pałeczkami to tradycja zupełnie odmienna od naszej, dlatego możemy nieświadomie popełnić jakąś gafę. Jak jeść pałeczkami, żeby tego uniknąć? Poza odkładaniem ich na stół czy wspólny talerz, warto pamiętać o kilku innych rzeczach. 

Pałeczki do jedzenia należy trzymać tak, jak wspomnieliśmy powyżej, nie można natomiast nabijać na nie potrawy. Także mieszanie nimi zupy nie będzie dobrym pomysłem. Nietaktem jest również gestykulowanie pałeczkami i podawanie nimi jedzenia innej osobie. Tak jak oblizywanie sztućców byłoby niekulturalne, tak i z pałeczkami nie można tego robić. Pamiętając o tych kilku zasadach, można szybko dojść do wprawy w jedzeniu pałeczkami.