Zamknij

Czyszczenie dywanu z długim włosiem to prawdziwa katorga. Jak zrobić to szybko i skutecznie?

27.05.2019
Aktualizacja: 27.05.2019 11:59
Pokój dzienny z kominkiem.
fot. Shutterstock

Czyszczenie dywanu z długim włosiem to jedna z najtrudniejszych czynności domowych. Koniecznie dowiedz się, jak wyeliminować nieprzyjemne zapachy i  sprawić, aby dywan znów miał idealny wygląd.

W większości polskich domów na podłodze zobaczymy dywan. Nic dziwnego, w końcu dzięki ozdobnym chodnikom, nasze mieszkanie nabierają nieco cieplejszego wyglądu. Wybierając dywany z długim włosiem, musimy jednak liczyć się z tym, że ich czyszczenie nie należy do najłatwiejszych zadań. W naszym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, jak wyczyścić dywan z długim włosiem.

Zobacz także: Czyste okna bez smug - to możliwe! Koniecznie użyj... gliceryny! 

Jak wyczyścić dywan z długim włosiem? Domowe sposoby

  • Trzepanie

Aby utrzymać czystość dywanów z długim włosiem należy je regularnie trzepać. Dzięki temu z ich dolnej warstwy pozbędziemy się piachu, okruchów, włosów, oraz innych zabrudzeń. Do tego typu dywanu, wystarczy ci zwykła trzepaczka. Pamiętaj jednak, aby nie uderzać nią za mocno – możesz uszkodzić dywan.

  • Odkurzanie

Dywany z długiem włosiem, jak każde inne należy regularnie odkurzać. Gdy w domu są dzieci i zwierzęta, trzeba to robić codziennie. Należy pamiętać, że gromadzący się piasek, kurz, sierść i inne zabrudzenia, bardzo ciężko usunąć po dłuższym czasie niesprzątania. Gdy chcemy odkurzyć dywan z długim włosiem, koniecznie, należy użyć odkurzacza z odpowiednią końcówką (okrągłą) i szczotki z miękkim włosiem.

  • Pranie

Pranie dywanów (nie tylko tych z długim włosiem) nie należy do najłatwiejszych obowiązków domowych. Z racji na duże rozmiary chodników, nie wrzucimy ich do pralki, a następnie wywiesimy na suszarkę.

Najlepiej jeśli dywan zaniesiemy do pralni lub zamówimy usługę profesjonalnego oczyszczenia i odświeżania dywanów w domu. Alternatywą może być także samodzielnie umycie dywany. Wystarczy, że kupisz odpowiednie detergenty przeznaczone na prania dywanów z długim włosiem.

  • Odświeżanie

Bardzo ważne jest to, aby regularnie odświeżać dywany z długim włosiem. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy zostaną wyeliminowane i dywan zachowa odpowiedni wygląd przez lata. Aby tak było wystarczy, że raz na jakiś czas wyczyścisz dywan na sucho. Do wykonania tego zabiegu potrzebujesz specjalnego detergentu, który należy rozprowadzić po dywanie, a następnie zostawić na kilka godzin (wszystko zależy od zaleceń producenta) i odkurzyć.

Jak wyprać dywan z długim włosiem? Usuwanie plam

Usuwanie plam z dywanów z długim włosiem to dość pracochłonna czynność. Wymaga ona nie tylko dużej delikatności, ale także ostrożności, aby nie doprowadzić do jeszcze gorszego wyglądu dywanu. Zbyt mocne szorowanie doprowadza do większego zabrudzenia włosia. Usunięcie plam staje się trudniejsze.

Jeżeli jest to możliwe, plamę należy przykryć od razu ręcznikiem papierowym, który wchłonie wilgoć. Następnie dobrze jest zamoczyć fragment ubrudzonego dywanu i delikatnie przesuszyć. Aby pozbyć się plamy z dywanu, należy jeszcze na zabrudzenie nałożyć wodę z płynem do mycia naczyń i octem. Spłukać dopiero po upływie około pięciu minut.

Zobacz także: Jak wyczyścić przypalony garnek od zewnątrz? Domowe, sprawdzone sposoby

Zagłosuj

Jak często sprzątasz w domu?

Liczba głosów:

Uważaj na te przedmioty! Są skupiskiem bakterii!