Zamknij

Nie wiesz, jak wyczyścić rolety? Poznaj 6 prostych kroków

20.01.2021 13:46
rolety
fot. Shutterstock

Nawet najlepszej jakości materiałowe rolety po pewnym czasie stają się brudne, poszarzałe i zakurzone. Aby znów wyglądały jak nowe, wystarczy zastosować kilka sposobów. Podpowiadamy, jak sprawnie i skutecznie wyczyścić rolety.

Twoje rolety wyglądają nieestetycznie? Niestety tego typu materiałowe elementy szybko się brudzą i tracą swoją świeżość. Są jednak sposoby, dzięki którym usuniesz z nich wszelkie zanieczyszczenia i przywrócisz im piękny wygląd. Oto 6 kroków, które warto zastosować.

Jak czyścić rolety?

Materiałowe rolety można czyścić na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, w jakim są stanie oraz od materiału, z którego zostały wykonane. Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj kilka niezbędnych elementów, a następnie postępuj zgodnie z poniższymi zasadami.

Do czyszczenia rolet potrzebne ci będą:

  • ściereczka,
  • miska z wodą,
  • detergent,
  • gumka do ścierania,
  • odkurzacz,
  • sucha ścierka.

1. Nie zdejmuj rolet z okna

Pamiętaj, aby podczas czyszczenia rolet nie zdejmować ich z okna. Najlepiej myć je, kiedy są rozwinięte.

2. Użyj odkurzacza

Zanim przejdziesz do dokładnego czyszczenia rolet na mokro, usuń z nich kurz. W tym celu najlepiej użyć odkurzacza.

3. Zastosuj detergent

Jeżeli po przetarciu rolety zwilżoną wodą ściereczką nadal nie będziesz zachwycona efektem, użyj dodatkowo odrobinę detergentu. Najlepiej wymieszaj kilka kropli produktu z wodą i namocz w cieczy kawałek bawełnianego materiału. Brud powinien natychmiast zniknąć.

4. Czyść rolety w jasny, słoneczny dzień

Rolety czyść tylko w ciągu dnia, najlepiej jasnego i słonecznego. W naturalnym oświetleniu najlepiej widać wszelkie zabrudzenia. Dzięki temu nie ominiesz żadnej plamy i będziesz widzieć efekty swojej pracy.

5. Użyj gumki do ścierania

Niektóre plamy na rolecie można usunąć za pomocą gumki do ścierania. Nie wierzysz? Potrzyj ją po zabrudzonej rolecie. Efekt cię zaskoczy!

6. Nigdy nie pierz i nie prasuj rolet

Pranie rolet i prasowanie ich to najgorsze, co możesz zrobić. W ten sposób zniszczysz materiał, z którego zostały wykonane. Nigdy nie stosuj tych metod.

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają Ania i Robert Lewandowscy? Jeżeli tak, musicie tu zajrzeć!