Zamknij

Jajka ze sznurka - jak zrobić oryginalne pisanki krok po kroku?

07.03.2021
Aktualizacja: 07.03.2021 22:11
Jajka ze sznurka są niezwykle efektowną ozdobą wielkanocną.
fot. Shutterstock

Jajka ze sznurka to tanie, łatwe w wykonaniu i zarazem niezwykle efektowne ozdoby wielkanocne. Zobacz, jak zrobić pisanki ze sznurka na balonie w zaledwie kilka chwil.

Jajka wielkanocne ręcznie robione ze sznurka to popularna ozdoba wielkanocna DIY, którą każdy może zrobić samodzielnie w domu. Wbrew pozorom, jej wykonanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Ozdobne jajka wielkanocne ze sznurka wykonamy w zaledwie kilkanaście minut.  

Zobacz także: Pisanki na 5 sposobów! Poznaj sprawdzone techniki ozdabiania jajek wielkanocnych

Styropianowe jajka ze sznurka 

Wbrew pozorom, jajka ze sznurka nie zawsze muszą być tym samym. Pisanki ze sznurka można zrobić na kilka sposobów. Na szczęście każdy z nich jest łatwy, a efekty i jednego, i drugiego mogą być naprawdę oszałamiające.  

Najłatwiej jest zrobić jajka styropianowe ze sznurka. W okolicach Wielkanocy w sklepach kupimy różne tematyczne styropianowe ozdoby, które może dowolnie dekorować. Jak ozdobić jajko styropianowe sznurkiem? Wystarczy zaopatrzyć się w sznurek jutowy, mulinę lub włóczkę i za pomocą kleju na gorąco owinąć nimi jajko. Możemy owijać je dookoła, ze sznurka wyczarujemy też różne wzory.   

Jajka wielkanocne ręcznie robione ze sznurka przygotujemy, korzystając z balona. Ten sposób wymaga nieco więcej pracy, ale nie oznacza to, że jest bardziej skomplikowany.  

Zobacz także: Kraszanki a pisanki - czym się różnią? Najlepsze sposoby na dekorację jaj wielkanocnych!

Jak zrobić jajka ze sznurka na balonie? 

Potrzebne będą: 

 • średniej wielkości baloniki, 
 • mulina lub sznurek jutowy, 
 • klej stolarski, 
 • nitka,
 • olej, wazelina lub krem do rąk 
 • nożyczki, 
 • szpilka lub igła, 
 • miska z wodą. 

Jajka wielkanocne ze sznurka - przygotowanie krok po kroku: 

 1. Do miski z wodą wyciśnij klej (w proporcji ok. 1:1) i dokładnie wymieszaj. 
 2. W przygotowanej mieszance zanurz mulinę, włóczkę lub sznurek jutowy. Pamiętaj, że muszą one dobrze nasiąknąć wodą z klejem. 
 3. W międzyczasie nadmuchaj balony do odpowiedniej wielkości i dobrze zawiąż końcówki. 
 4. Weź pierwszy balon i delikatnie nasmaruj go olejem, wazeliną lub kremem do rąk. Ten zabieg sprawi, że sznurek nie przyklei się do balona i łatwiej będzie je od siebie oddzielić. 
 5. Nasmarowany balon zacznij owijać w różne strony wcześniej namoczonym w kleju sznurkiem (do momentu, w którym powstanie ładna, solidna i efektowna siatka). 
 6. Po owinięciu odetnij nadmiar sznurka i odłóż balon do wyschnięcia kleju. Najlepiej zawiesić go w powietrzu na odstającej końcówce balona. Pamiętaj, że jajka wielkanocne ręcznie robione ze sznurka mogą schnąć nawet do sześciu godzin. 
 7. Kiedy klej wyschnie, a sznurek będzie sztywny, przebij balon igłą i delikatnie wyjmij go przez otwór pisanki ze sznurka. 
 8. Jajko ze sznurka na balonie jest już gotowe. Teraz możesz powiesić je na nitce w wybranym przez siebie miejscu, postawić na stole lub użyć jako część innej ozdoby wielkanocnej. 

Zobacz także: Ozdoby wielkanocne na okno - z czego i jak je zrobić?

Jak zrobić pisanki ze sznurka? 

„Zwykłe” jajka także możesz ozdobić sznurkiem. Po prostu przyklej go do ich powierzchni. Wybierz sznurek jutowy w naturalnym kolorze, a następnie dowolnie go pomaluj - możesz zdecydować się na jeden kolor, różnobarwne pasy czy inne wzory. Pamiętaj, że jeśli ozdabiasz sznurkiem wydmuszkę, musisz działać ostrożnie, aby jej nie zgnieść.   

Zobacz także: Malowanie jajek - jak łatwo i szybko zabarwić jajka na Wielkanoc?