Zamknij

Ile dać na chrzest w 2021 roku? Podpowiadamy, jaka kwota będzie odpowiednia

15.09.2021 14:49
Ile dać na chrzest 2021 jako ojciec chrzestny, od chrzestnej, od dziadków, siostrzenicy?
fot. Shutterstock

Chrzest święty to wyjątkowa okazja dla każdego małego człowieka. Z tej okazji często dajemy w prezencie pieniądze. Ile wypada włożyć do koperty na chrzest?

Chrzest święty to bardzo ważne wydarzenie zarówno dla jego małych bohaterów, jak i rodziców dziecka. To właśnie oni decydują o tym, jakich gości zaproszą do wspólnego świętowania. Oprócz samych rodziców bardzo ważni są tu także rodzice chrzestni, w których pokłada się zaufanie dotyczące wychowania dziecka w wierze. Czują się oni wówczas zobowiązani do podarowania maleństwu czegoś wyjątkowego. Podobnie jest z dziadkami i innymi bliskimi członkami rodziny. Wielu z nich decyduje się na podarowanie koperty z pieniędzmi. I wtedy pojawia się problem - ile gotówki do niej włożyć? Podpowiadamy.

Zobacz także: Ile dać na wesele w kopercie w 2021 roku? Wszystko zależy od naszych relacji z parą młodą

Ile dać na chrzest 2021 jako ojciec chrzestny i matka chrzestna?

Ojciec chrzestny i matka chrzestna to bardzo ważne osoby w życiu każdego chrześcijanina. Nic więc dziwnego, że to właśnie oni najczęściej zastanawiają się, ile pieniędzy podarować maleństwu i jego rodzicom z okazji chrztu.

Oboje chrzestni powinni przygotować się na spory wydatek. W 2021 roku przyjęte jest, że jeżeli do chrztu podaje para, powinna włożyć do koperty 700-1000 zł. Co innego, jeżeli przychodzą na chrzest osobno.

Według wpisów na forach internetowych, zarówno ojciec chrzestny, jak i matka chrzestna powinni podarować maleństwu nie mniej niż 500 zł. Sytuacja może się zmienić, jeżeli np. są studentami i nie mogą pozwolić sobie na taką kwotę. Warto też wziąć pod uwagę to, gdzie jest organizowane przyjęcie. Jeżeli w restauracji, ta kwota powinna być wyższa - podobnie jak w przypadku wesela. 

Zobacz także: Prezent na chrzciny od ojca chrzestnego. 6 najlepszych propozycji

Ile dać na chrzest 2021 jako dziadkowie?

Dziadkowie często obdarowują wnuki prezentami. Pamiętajmy, że upominki w postaci poświęconych medalików, różańców, ryngrafów, grawerowanych smoczków i łyżeczek oraz ładnych wydań Pisma Świętego pozostaną z nimi na całe życie. 

Jeżeli jednak dziadkowie mają ochotę podarować wnukom pieniądze, wówczas wypada, żeby do koperty włożyli nie mniej niż 500 zł. 

Zobacz także: Życzenia komunijne od dziadków dla wnuka i wnuczki. Najpiękniejsze życzenia z okazji I komunii świętej

Ile dać na chrzest siostrzenicy?

Przyjęło się, że pozostali goście dają w kopercie około 300 zł od pary lub 100-200 zł w przypadku singli. Wszystko zależy też od tego, jak bliskie relacje mamy z dzieckiem. Jeżeli są to zażyłe więzi, wówczas wypada dać więcej. 

Warto jednak zastanowić się także nad podarkami, z których ucieszą się zarówno maleństwo, jak i jego rodzice. Może to być wyjątkowa zabawka, ale też bardziej przydatny przedmiot, np. album na zdjęcia z chrztu, wyjątkowa szkatułka na pierwszy ząbek lub personalizowana metryczka z okazji chrztu świętego. 

Zobacz także: Cytaty na chrzest: krótkie i piękne sentencje z okazji chrzcin