Zamknij

Huśtawka domowa - jaką wybrać? Rodzaje huśtawek

07.03.2021
Aktualizacja: 07.03.2021 23:21
Huśtawka domowa to nie tylko miejsce do zabawy, ale i do relaksu.
fot. Shutterstock

Huśtawki to forma zabawy, która nigdy nie wyjdzie z mody. Mali czy duzi - wszyscy je uwielbiamy, dlatego warto dzielić się tą radością już z najmłodszymi. Sprawdź, który model huśtawek domowych najlepiej sprawdzi się w twoim domu.

Dzieci są zazwyczaj największymi fanami huśtawek. Jeśli w twoim domu nadszedł czas na wybór odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę na pewne cechy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Huśtawka domowa to wspaniały pomysł na urozmaicenie dnia dziecku i wspaniałą zabawę.

Zobacz także: Czy farba tablicowa jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka? Rozwiewamy wątpliwości! 

Huśtawka domowa zawieszana 

W różnych domach można spotkać odmienne rodzaje huśtawek. Jednak tą, która zostaje wybierana najczęściej jest huśtawka domowa zawieszana, niezabierająca dużo miejsca, a oferująca mnóstwo znakomitej zabawy. Ten typ cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat i nic nie zapowiada tego, aby cokolwiek miało się zmienić. Wynika to z faktu, że huśtawka domowa wisząca jest odpowiednia dla dzieci w każdym wieku. Modele dla najmłodszych posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które nie pozwalają dziecku wypaść, a dodatkowo stabilizują postawę malucha. Najczęściej kupowane są modele drewniane, ponieważ wspaniale sprawdzają się właściwie w każdej domowej aranżacji. 

Zobacz także: Aranżacja małych wnętrz, czyli nasze sprawdzone sposoby na stylowe, małe mieszkanie

Huśtawki podwieszane domowe - dlaczego warto? 

Wisząca huśtawka domowa ma wiele atutów, do których należy zaliczyć: 

  • nie musisz posiadać ogrodu, aby móc ją zawiesić, 
  • wybierasz dogodne miejsce w swoim domu, aby nie kolidowała z otoczeniem i nie stanowiła przeszkody, 
  • nie potkniesz się o nią, 
  • można jej używać bez względu na to, jaka jest obecnie pora roku, 
  • możesz zakupić model z wyściełanym siedziskiem, co sprawi, że jej użytkowanie będzie jeszcze przyjemniejsze. 

Zobacz także: Fotel bujany sprawdzi się w każdym wnętrzu. To modny trend czy zbędny dodatek?

Huśtawka domowa stojąca 

Kolejnym wyborem, który warto wziąć pod uwagę, jest huśtawka domowa stojąca. Na rynku jest bardzo dużo rodzajów tego typu, dlatego bez problemu można je dostosować do swoich oczekiwań oraz możliwości. Huśtawki domowe stojące świetnie sprawdzają się nie tylko do zabawy, ale również kiedy dziecko trzeba uspokoić lub uśpić. Do wyboru jest wiele rozmiarów tych huśtawek, materiałów, z których zostały wykonane oraz technologii, które zostały w nich zastosowane. Możesz kupić modele grające czy nawet z automatycznym systemem bujania, dzięki czemu nie będziesz musiał zajmować się kołysaniem malucha.  

Zobacz także: Jak zrobić ciastolinę w kilka minut - prosty domowy przepis

Huśtawki domowe dla dzieci - bezpieczeństwo  

Zanim wybierzesz huśtawkę domową stojącą, zwróć uwagę na poniżej wymienione wskazówki, dzięki którym uda ci się zakupić bezpieczny model: 

  • sprawdź, z jakiego materiału jest wykonany - najsolidniejsze są huśtawki wykonane z drewna, 
  • najlepiej, aby huśtawka posiadała atest, 
  • antypoślizgowe nóżki to podstawa, 
  • upewnij się, że konstrukcja jest stabilna i nie będzie się chwiała podczas kołysania, 
  • jeśli huśtawka przeznaczona jest dla małych dzieci, powinna posiadać zabezpieczenia, które nie pozwolą na spadnięcie malucha - mogą to być np. specjalne szelki. 

Jeśli i ty masz ochotę na tego typu zabawę, znajdziesz również huśtawki domowe dla dorosłych w przeróżnych formach. W ostatnim czasie najpopularniejsze są modele hamakowe lub koszykowe. Udany relaks z dobrą książką jest wówczas w pełni zapewniony. Huśtawki te świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie znajduje się trochę większa przestrzeń, ponieważ same zabierają dość dużo miejsca.