Zamknij

Herbata - dlaczego warto ją regularnie pić?

Sylwia Bagińska
28.09.2018 17:07

Herbata to napój znany na całym świecie! Jednak wiele osób nie pije go tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim docenia jego działanie lecznicze. Koniecznie sprawdź, jakie właściwości prozdrowotne mają poszczególne rodzaje herbaty!

Herbata to niewątpliwe jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce. O jej dobroczynnym działaniu nie trzeba przekonywać. Każdy gatunek herbaty odnalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Warto jednak pamiętać, że spożywanie nadmiernych ilości herbat może doprowadzić do pojawienia się całego spektrum efektów ubocznych.

Zielona herbata

Zielona herbata ma wiele właściwości prozdrowotnych, które w medycynie naturalnej wykorzystywane są od wielu lat. Jej regularne picie zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu płuc, piersi, jelita grubego, żołądka, a  także skóry i trzustki.  Zielony napar jest bogaty w substancje, które są silnymi przeciwutleniaczami – usuwają one wolne rodniki i chronią ludzkie DNA przed działaniem substancji rakotwórczych.

Dodatkowo spożywanie zielonej herbaty poprawia wygląd skóry, opóźnia proces starzenia się. Preparaty farmakologiczne, które zwierają ekstrakt z zielonej herbaty skutecznie walczą także z trądzikiem.

Dzięki swoimi właściwościom prozdrowotnym zielona herbata pobudza, orzeźwia i także zwiększa zdolność umysłową człowieka. Jej regularne picie w odpowiednich dawkach wzmacnia także układ odpornościowy człowieka.

Na regularne stosowanie zielonej herbaty nie powinny zdecydować się osoby z anemią, a także te, które są narażone na niedokrwistość. Skutki uboczne pojawiają się po wypiciu 8 filiżanek napoju dziennie.  Jest to między innymi, silne pobudzenie, wymioty, częste oddawanie moczu, nudności i ogólne osłabienie.

Herbata matcha

Matcha, to sproszkowana zielona herbata, która pochodzi z Japonii. Już o wielu lat jej cenne właściwości odnalazły zastosowanie w medycynie naturalnej. Jest cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych.

Podobnie jak inne gatunku herbat, wspomaga ona proces odchudzania, gdyż jej składniki wpływają na szybszy metabolizm. Zapobiega ona przed chorobami serca, nadciśnieniem, a także cukrzycą.

Herbata matcha ma także działanie odprężający – redukuje stres stabilizuje nastrój i zmniejsza niepokój.

Spożywanie jej w nadmiarze może powodować skutki uboczne. Są to między innymi:

 • Bezsenność,
 • Zaburzony rytm serca,
 • Problemy z zasypianiem,
 • rozdrażnienie.

Czerwona herbata

W porównaniu do innych gatunków herbat, w czerwonej procesy fermentacji zachodzą krócej – w efekcie doprowadza to do większej ilości enzymów i polifenoli. Te substancje są odpowiedzialne za wspomaganie odchudzania. Ułatwiają one trawienie, przyśpieszają zamianę tłuszczów e energię i regulują wydzielanie żółci.

Czerwona herbata obniża także poziom złego cholesterolu we krwi, wzmacnia zęby i chroni przez próchnicą. Regularne spożywanie tego napoju chroni przed rozwojem nowotworów i poprawia wygląd skóry.

Jednak zbyt duże ilości czerwonej herbaty mogą spowodować szereg efektów ubocznych. Są to:

 • Ból głowy,
 • Problemy z zasypianiem,
 • Zawroty głowy,
 • Osłabienie kości,
 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Rozdrażnienie,
 • Niekontrolowana złość,
 • Zwiększony apetyt na cukier,
 • Wysokie ciśnienie.

Biała herbata

Picie białej herbaty zapobiega wystąpieniu chorób układu krążenia, gdyż napar znacząco obniża poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Biała herbata hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu dba o zdrowie jamy ustnej.

Dodatkowo ten napój charakteryzuje się silnym działaniem pobudzającym i orzeźwiającym. Poprawia wygląd skóry i zapobiega przed wystąpieniem wielu nowotworów.  Ten gatunek herbaty ma także korzystny wpływ na układ kostny człowieka. Szczególnie zaleca się ją pić przy osteoporozie.

Podobnie jak w przypadku innych herbat, jej nadmiar szkodzi. Dziennie należy wypijać maksymalnie do pięciu filiżanek dziennie. Zbyt duże ilości tego naparu może negatywnie oddziaływać na błonę śluzową przewodu pokarmowego i hamować wchłanianie ważnych składników odżywczych.

Czarna herbata

Czarna herbata jest niewątpliwie najpopularniejszym gatunkiem herbaty. Zaleca się ją pić przy zaburzeniach pracy żołądka. Czarny napar wspomaga proces trawienia, dodatkowo zapobiega przed chorobami serca, w tym także przed wystąpieniem zawału serca.

Regularne picie czarnej herbaty zmniejsza ryzyko pojawienia się zapalenia przyzębia. Zapobiega także krwawieniu dziąseł.

Zbyt duże ilości tej herbaty mogą powodować także efekty uboczne, są to:

 • Drżenie mięśni,
 • Zawroty głowy,
 • Problemy ze snem,
 • Kołatanie serca.