Zamknij

Najzdrowsza ze wszystkich herbat to... matcha. Jakie ma właściwości prozdrowotne?

27.09.2018 14:07
Herbata matcha
fot. Shutterstock

Właściwości lecznicze herbaty matchy są znane od wielu lat. Ta japońska herbata pomaga nie tylko przy odchudzaniu! Zapobiega także przed rozwojem nowotworu! Koniecznie sprawdź, jak prawidłowo należy ją parzyć!

Matcha to sproszkowana zielona herbata pochodząca z Japonii. Od wielu lat wykorzystywana w medycynie naturalnej ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Matcha wygląda jak puder o intensywnym zielonym kolorze. Odnalazła ona także zastosowanie w kuchni.

Herbata matcha – właściwości zdrowotne

Herbata matcha jest bogatym źródłem wielu cennych składników. Są to między innymi:

Herbata matcha – dlaczego warto ją pić?

  • Ułatwia odchudzenia

Podobnie jak inne gatunki herbaty, matcha ułatwia odchudzanie. Jej właściwości zdrowotne wpływają na szybszy metabolizm. Warto jednak dodać, że samo picie herbaty nie wystarczy, aby zrzucić zbędne kilogramy. Konieczne jest wprowadzenie aktywności fizycznej i zmiana nawyków żywieniowych.

  • Zapobiega przed chorobami serca

Herbata matcha jest cennym źródłem antyoksydantów. Według wielu naukowych badań, w jeden filiżance machy jest o 137 razy bogatsza w antyoksydanty niż zielona herbata. Regularne picie naparu zapobiega przez chorobami serca, nadciśnieniem, a także przed cukrzycą. Przeciwutleniacze (antyoksydanty) to także substancję, które zapobiegają przez wystąpieniem nowotworów.

  • Redukuje stres

Herbata matcha ma też działanie odprężające. Wystarczy, aby parzyć ją przez około 5-8 minut. Matcha redukuje stres, zmniejsza niepokój i stabilizuje nastrój.

Herbata matcha charakteryzuje się także działaniem antygrzybiczym i przeciwwirusowym. Wzmacnia system odpornościowy i usuwa zalegające toksyny z organizmu.

Herbata macha – skutki uboczne

Tak jak każda herbata, matcha ma wiele wartości leczniczych. Jednak spożywanie jej w nadmiarze powoduje efekty uboczne. Są to między innymi:

  • Problemy z zasypianiem,
  • Rozdrażnienie,
  • Bezsenność,
  • Zaburzony rytm serca.

Herbata matcha – jak należy ją parzyć?

Płaską łyżkę machy należy wsypać do miseczki, a następnie zalać gorącą wodą o temperaturze około 70-80 stopni. Nie należy używać do tego wrzątku! Szybkimi ruchami należy mieszać miotełką do momentu rozpuszczenia się proszku i pojawienia się pianki na powierzchni herbaty.

Herbata matcha – jakie ma zastosowanie w kuchni?

Matche, może nie tylko przygotować jako herbatę. Zielony proszek wykorzystywany jest do produkcji koktajli, smoothie,  jogurtów. Niektórych wykorzystują matche do wypieków – powstają z niej ciasta, torty, babeczki i inne słodkie przekąski.

Warto jednak dodać, że łączenie machy z innymi składniki powoduje osłabienie jej właściwości leczniczych. Jeśli chcesz w pełni korzystać z jej prozdrowotnego działania zaleca się picie zaparzonej herbaty.

Zobacz także: Zdarza ci się, że nie możesz zasnąć? Sprawdź, domowe sposoby na bezsenność

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Czy często pijesz zieloną herbatę?

Liczba głosów: