Zamknij

Harmonogram sprzątania pomaga zaplanować porządki

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 15:40

Porządki rzadko znajdują się na liście ulubionych czynności, ale nie da się ich uniknąć. Aby ułatwić sobie pracę, warto przygotować harmonogram sprzątania, np. w formie tabeli, który pozwoli wszystko zorganizować. 

Harmonogram sprzątania ułatwia podział obowiązków
fot. Shutterstock

Harmonogram sprzątania w formie tabeli jest bardzo praktyczny i w ostatnim czasie popularny. Dzięki niemu w łatwy sposób zorganizujesz sprzątanie, dzieląc obowiązki na te codzienne, tygodniowe i miesięczne. Już żadna czynność ci nie umknie, a to pomoże uniknąć chaosu nie tylko w mieszkaniu, ale i w samym planowaniu porządków. 

Zobacz także: Sprzątanie domu to dobry sposób na zabicie czasu. O czym należy pamiętać?

Harmonogram sprzątania - czy jest potrzebny? 

Harmonogram sprzątania może wydawać się zbędny, bo w końcu co to za problem po prostu wziąć się do pracy. Czy aby na pewno? Wiele osób narzeka na piętrzący się bałagan i nie wie, jak go ogarnąć szybko i sprawnie. Często pojawia się przekonanie, że sprzątamy ciągle, a i tak zaraz trzeba zaczynać od nowa. Harmonogram sprzątania mieszkania pozwala wszystko zorganizować oraz ustalić czas i kolejność wykonywania poszczególnych obowiązków. Ktoś mógłby powiedzieć, że harmonogram sprzątania rozpisany w tabeli to strata czasu, ale jest zupełnie odwrotnie. Harmonogramy bardzo ułatwiają codzienne życie, a wykonywanie obowiązków według ustalonego planu czyni życie bardziej uregulowanym, dzięki czemu właśnie wtedy mamy najwięcej czasu dla siebie. 

Zobacz także: We śnie wzięłaś się za porządne sprzątanie? Sennik wyjaśnia, o czym naprawdę śniłaś!

Popularność harmonogramów sprzątania w postaci tabeli 

Harmonogramy sprzątania stały się popularne dzięki firmom sprzątającym, które mają swój harmonogram sprzątania biura, bo inaczej trudno byłoby zorganizować pracę. Pracownicy muszą wykonać określone obowiązki danego dnia i nie mogą pozwolić sobie na pracę bez z góry ustalonego planu. Czy jest to harmonogram sprzątania klatki schodowej, wzór porządkowania pokoi biurowych, czy też grafik sprzątania toalet – wszystko musi odbywać się zgodnie z planem. Dzięki temu można uporać się ze wszystkim w ustalonym czasie. Wprowadzenie podobnych harmonogramów w domu, również sprawi, że praca będzie przebiegała sprawnie i nic nie zostanie pominięte. 

Zobacz także: Jak szybko posprzątać pokój - proste zasady

Harmonogram sprzątania - szczegółowy podział obowiązków 

Przygotowując harmonogram sprzątania domu, nie zapomnij o podziale obowiązków. Wszyscy domownicy powinni mieć swój udział w ogarnianiu przestrzeni mieszkalnej i trzeba to uwzględnić w planie działania. Przydzielając obowiązki, w pierwszej kolejności należy się kierować preferencjami mieszkańców. Jedni lubią zmywać, inni rozwieszać pranie - trzeba to uwzględnić. Rozdzielanie wszystkiego po równo i wykonywanie konkretnych czynności na przemian niekoniecznie się sprawdza. Jeśli jedna osoba nie ma nic przeciwko zmywaniu, a druga praniu, niech te czynności należą do nich, bo zawsze lepiej robić coś, co się lubi, zamiast trzymać się sztywno zasady, że musi być po równo

Harmonogram sprzątania w tabeli jest przejrzysty i łatwo z niego korzystać. Dlatego warto go przygotować, wydrukować i powiesić w wybranym miejscu, żeby każdy miał do niego łatwy dostęp. W sieci znajdziesz wiele wzorów harmonogramów sprzątania, więc możesz wydrukować ten, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom lub stworzyć własny. 

Czynności trzeba podzielić na te wykonywane codziennie, raz w tygodniu, a także raz w miesiącu. Należy też uwzględnić rodzaj pomieszczeń, które masz w domu. Harmonogramy sprzątania kuchni, pokoju czy wzór grafiku sprzątania toalet będą wyglądać inaczej w każdym domu, bo wszędzie są do wykonania inne obowiązki. 

Warto też ustalić, w które dokładnie dni zajmiesz się zajęciami tygodniowymi i miesięcznymi. Mogą one wymagać więcej czasu niż te codzienne, dlatego wybierz dzień, kiedy masz dużo czasu na sprzątanie i nic ci nie będzie przeszkadzać. Najczęściej wybieranym dniem jest w tym przypadku sobota, ale jeśli wolisz mieć weekend wolny, możesz poświęcić na porządki jakieś popołudnie i wieczór w środku tygodnia. 

Pierwszy przygotowany harmonogram sprzątania mieszkania nie musi być idealny i może się okazać, że czegoś nie dało się przewidzieć. To normalne, dlatego można go modyfikować, aby był jak najlepiej dostosowany do potrzeb i czasu twojej rodziny. 

Zobacz także: Trzy miejsca, o których zapominamy w trakcie sprzątania. Specjaliści ostrzegają: Znajdziesz tam mnóstwo bakterii

Wzór harmonogramu sprzątania dopasuj do swoich potrzeb 

Wzór harmonogramu sprzątania musi być podzielony na pomieszczenia i uwzględniać częstotliwość wykonywania porządków. Warto też zwrócić uwagę na ustalenie pory dnia. Każdy ma inną organizację dnia i swój własny tryb życia. Niektórzy wolą wykonać wszystkie obowiązki rano, aby mieć je z głowy, inni wolą to zrobić wieczorem. Regularne sprzątanie o tej samej porze, pozwoli też na utrwalenie tego nawyku, co może sprawić, że po jakimś czasie niepotrzebny będzie harmonogram sprzątania, bo wszystko będziesz robić automatycznie. 

W przypadku harmonogramu tygodniowego możesz zdecydować, czy wolisz posprzątać całe mieszkanie raz w tygodniu, czy też codziennie zajmiesz się innym pomieszczeniem. W przypadku czynności wykonywanych raz w miesiącu warto ustalić konkretne dni tygodnia, kiedy się tym zajmiesz. Oczywiście częstotliwość można być różna - jeśli są obowiązki, którymi zajmujesz się na przykład raz na kwartał, też umieść je w harmonogramie. 

Jakie konkretne czynności trzeba wykonywać codziennie? Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, bo każdy ma swoje potrzeby i standardy w tym zakresie. Jedni odkurzają codziennie, inni dwa razy w tygodniu. Każdy sposób jest dobry, o ile odpowiada mieszkańcom. Dlatego dostępne w internecie tabele harmonogramów sprzątania trzeba dopasować do swoich potrzeb i nie próbować zmieniać się na siłę, bo może to przynieść tylko frustrację, a stąd już tylko krok do porzucenia wszelkich planów i powrót do starych nawyków. 

Zobacz także: Dezynfekcja domu krok po kroku. Sprawdź, jak odkazić pomieszczenia

Poniżej znajdziesz przykładowy fragment harmonogramu sprzątania. Warto go powiesić w widocznym miejscu, np. na lodówce lub drzwiach wejściowych do mieszkania. 

Pomieszczenie  Czynność  Kto?  Kiedy? 
Łazienka  Mycie umywalki  Marek  Raz w tygodniu 
Kuchnia  Wynoszenie śmieci  Zosia  Co drugi dzień 
Całe mieszkanie  Odkurzanie  Filip  Co drugi dzień 
Kuchnia  Mycie podłogi  Klaudia  Codziennie 
Pokój  Sprzątanie zabawek  Piotrek  Codziennie 

Harmonogram sprzątania domu - ustal częstotliwość wykonywania obowiązków 

Jakie czynności warto wykonywać codziennie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o odkładaniu rzeczy na miejsce i o tym, aby nie generować niepotrzebnego bałaganu. Jeśli musisz wrócić na chwilę do domu, zdejmij obuwie, bo roznoszenie ziarenek piachu po domu sprawi, że będzie potrzebne odkurzanie. Poza tym codziennie trzeba pamiętać o ścieleniu łóżek, przecieraniu blatów w kuchni, zmywaniu, wyrzucaniu śmieci, myciu zlewu, umywalki w łazience oraz toalety. W zależności od sytuacji rodzinnej może to być również sprzątanie zabawek, pranie i odkurzanie. 

Czym zająć się raz w tygodniu? Wtedy warto zabrać się za całościowe sprzątanie pomieszczeń. Dokładnie posprzątaj kuchnię - umyj fronty szafek i sprzętów kuchennych. Wyszoruj kuchenkę i szybę piekarnika, a także dokładnie umyj zlew. Zetrzyj też kurz z półek, stołów, blatów i parapetów w całym domu, a także umyj lustra i szyby w witrynach. Do cotygodniowych czynności należy też umycie łazienki i toalety. Wytrzyj też kurz z mebli i sprzętów elektronicznych, a na koniec odkurz i umyj podłogi. 

Niektóre czynności można wykonywać rzadziej niż raz na tydzień, choć wszystko zależy od własnych potrzeb i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to częściej. Raz w miesiącu wystarczy umyć lodówkę, zmywarkę oraz wyczyścić wnętrze piekarnika i okap. Trzeba też zrobić przegląd szafek - sprawdzić termin przydatności produktów i ewentualnie na tej podstawie zaplanować posiłki. Szafki i szuflady trzeba też przetrzeć w środku. Warto też przeczyścić kratki wentylacyjne i odkamienić słuchawkę prysznicową. 

Wiele czynności w harmonogramie sprzątania zależy od własnych potrzeb. Podlewanie kwiatów trzeba uzależnić od ich gatunku, dlatego trudno wpisać to na listę planów. Podobnie jest ze zmianą pościeli - jedni robią to raz w tygodniu, inni raz na dwa tygodnie. Myciem okien idealnie byłoby zająć się raz w miesiącu, ale mało kto ma na to ochotę. Nawet jeśli jesteś w grupie osób, które myją okna raz na kwartał, pamiętaj, aby firanki uprać raz na kilka tygodni. Porządkowanie półek w szafie to czynność, którą wiele osób zostawia na specjalne okazje. W tej kwestii pomocna jest systematyczność. Jeśli będziesz składać ubrania i wszystkie będą miały swoje miejsce, generalne porządki mogą wystarczyć raz na kilka miesięcy. Jeśli w szafie panuje chaos, warto zająć się nim raz w miesiącu. Jesteś szczęśliwym posiadaczem balkonu? Nim też warto zająć się raz w miesiącu i dokładnie tam posprzątać.