Zamknij

Gry wielkanocne - jak zorganizować udaną zabawę?

02.03.2021
Aktualizacja: 02.03.2021 18:03
gry wielkanocne
fot. Shutterstock

Wielkanoc to nie tylko ważne święto w Kościele katolickim. To również czas, w którym możemy się razem zrelaksować i dobrze się bawić we własnym gronie. Jakie gry wielkanocne przygotować, by zaangażować w nie całą rodzinę?

Jeśli szukasz pomysłu na wielkanocne zabawy, poniżej znajdziesz ich całą listę. Wśród nich znajdują się inspiracje dla najmłodszych, nieco starszych dzieci, a także całych rodzin. 

Gry wielkanocne dla najmłodszych 

Jedną z najpopularniejszych gier wielkanocnych jest bez wątpienia szukanie jajek. W tego typu zabawy najchętniej angażują się dzieci, jednak przy dobrej organizacji uda się zainteresować nimi całą rodzinę. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Podobną tradycję mają również Francuzi i Szwajcarzy. 

Zobacz także: Nudzi wam się w domu? Poznajcie 4 gry karciane dla całej rodziny!

Mimo że nie jest to nasza rodzima gra wielkanocna, szybko zyskała uznanie niemal w całej Polsce. Jej zasady są bardzo proste, a na dodatek można ją zorganizować niemal w każdych warunkach - uda się zarówno w domu, jak i na podwórzu czy w ogrodzie. Polega na odnajdywaniu ukrytych wcześniej jajek czekoladowych lub innych słodkości. Oczywiście wygrywa ten zawodnik, który znajdzie największą liczbę łakoci. Może je również bezkarnie schrupać. 

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dziećmi jest również gra „zając wielkanocny”. Do jej przeprowadzenia wystarczy specjalnie wydrukowana plansza. Na rysunku znajduje się wiele przedmiotów, wśród których trzeba znaleźć jak najwięcej ukrytych zajączków. Zwycięzcą zostaje najbardziej spostrzegawczy i najszybszy gracz. Później planszę można pokolorować i w ten sposób stworzyć piękny rysunek. 

Gry wielkanocne dla dziewczyn (ale nie tylko) 

Szukanie jajek wielkanocnych to ulubiona zabawa maluchów. Starsze dzieci natomiast oczekują bardziej wymagających i angażujących rozrywek. Jeśli szukasz gier wielkanocnych dla dziewczyn i chłopców, świetnie sprawdzi się tworzenie różnorodnych ozdób świątecznych. W sklepach można kupić gotowe zestawy warsztatów wielkanocnych, w których znajdują się różne materiały plastyczne gwarantujące zajęcie na długie godziny. 

Zobacz także: Gry i zabawy na panieński. Podajemy kilka przepisów na udany wieczór

Gry o świętach wielkanocnych 

Kolejną ciekawą propozycją są rodzinne gry, które sprawdzają wiedzę na temat polskich tradycji i zwyczajów. W prosty sposób przygotujesz je samodzielnie. Wystarczy wcześniej sporządzić listę pytań, a następnie podzielić rodzinę na dwie drużyny (lub kilka). Każda z nich zadaje pytania przeciwnikom, a ten zespół, który poprawnie odpowie na największą liczbę pytań, wygrywa. Rodzinną grę wielkanocną można zorganizować również w formie popularnych kalamburów - w tej wersji należy pokazywać lub rysować symbole i zwyczaje kojarzące się ze świętami. 

Zabawy na świeżym powietrzu 

Święta Wielkanocne przypadają na początek wiosny. Dni stają się wtedy dłuższe i cieplejsze, co sprzyja spacerom i zabawom na łonie natury. Podczas poobiedniej, rodzinnej przechadzki można zorganizować wiele angażujących gier wielkanocnych. Jedną z nich z pewnością będą popularne podchody. Na wyznaczonej trasie należy umieścić wskazówki, które będą drogowskazami. Pozwolą one na dojście do celu i odnalezienie skarbu. W grę można również wpleść opisane wcześniej szukanie pisanek.

Zobacz także: Święta wielkanocne 2021 - kiedy, pogoda, życzenia

Śmigus-dyngus 

Trudno wyobrazić sobie Poniedziałek Wielkanocny bez tradycyjnego oblewania się wodą. Lany Poniedziałek to jedna z ulubionych świątecznych zabaw, nie tylko dla najmłodszych. Jest to zachodniosłowiański zwyczaj, obchodzony w Polsce już od kilkuset lat. Jeśli pogoda dopisuje, śmigus-dyngus warto zorganizować w ogrodzie lub na podwórzu. Pozwoli to uniknąć suszenia wnętrza domu. Lany Poniedziałek koniecznie trzeba uwzględnić w spisie gier wielkanocnych.