Zamknij

Glistnik jaskółcze ziele - koniecznie sprawdź, na jakich 5 dolegliwości jest szczególnie polecany!

14.09.2018 15:41
Glistnik jaskółcze ziele
fot. Shutterstock

Glistnik jaskółcze ziele wykazuje wiele właściwości leczniczych i pomaga przy wielu schorzeniach i chorobach. Koniecznie sprawdź, na co w szczególności jest polecany!

Glistnik jaskółcze ziele to bardzo powszechna roślina, którą można spotkać w wielu miejscach – łąkach, ogrodach, polanach, czy też na przydrożach. Od wielu lat, dzięki swojemu cennemu działaniu wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Dowiedz się, na jakie choroby szczególnie polecane jest jaskółcze ziele!

Glistnik jaskółcze ziele – właściwości

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną bogatą w wiele cennych substancji. Są to między innymi:

 • Alkaloidy,
 • Karoten,
 • Glikogen,
 • Olejki eteryczne,
 • Flawonoidy,
 • Cholina,
 • Witamina C,
 • Glikogen.

Glistnik jaskółcze ziele – działanie i zastosowanie w medycynie naturalnej

Jaskółcze ziele stosuje się przy wielu dolegliwościach i chorobach. Są to między innymi:

 • Kurzajki

Właściwości lecznicze glistnika są bakteriobójcze i wirusobójcze, dlatego roślina wykorzystywana jest do leczenia kurzajek i brodawek wywołanych przez np. wirus brodawczaka ludzkiego. Aby skutecznie poradzić sobie z tymi dolegliwościami należy przygotować sok z glistnika i przez kilka dni smarować nim zmiany chorobowe pojawiające się na skórze.

Sok z ziela jaskółczego powinien być ostrożnie stosowany, gdy jego kontakt z okiem może doprowadzić do wystąpienia poważnych dolegliwości.

 • Problemy ze snem i nadmierny stres

Glistnik wykazuje także działanie uspokajające, które są rezultatem działanie przeciwbólowego i przeciwskurczowego. Zaleca się stosowanie naparów z tego ziela przy problemach ze snem oraz do ukojenia nerwów.

 • Problemy z sercem

Właściwości zawarte w jaskółczym ziele zapobiegają pojawieniu się epizodów niedokrwiennych. Dodatkowo obniżają one ciśnienie krwi.

 • Ból brzucha

Glistnik jaskółcze ziele charakteryzuje się także działaniem rozkurczowym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, moczowych a także narządów rodnych. Przetwory wykonane na bazie tego ziela stosuje się przy bólu brzucha spowodowanycb kolką wątrobową lub jelitową,a także w obrębie dróg żółciowych.

 • Bóle menstruacyjne

Także ze względu na działanie rozkurczające przetwory z glistnika jaskółcze ziele stosuje się w celu łagodzenia bólów miesiączkowych.

Warto też dodać, że ziele glistnika charakteryzuje się także działaniem przeciwbólowym, żółciopędnym, moczopędnym, a także ułatwia wypróżnianie.

Glistnik jaskółcze ziele – jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Zarówno kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, stosowanie jaskółczego ziela powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Na glistnika nie powinny się decydować także osoby z niedrożnością przewodów żółciowych oraz po przebytych lub współistniejących chorobach wątroby.

Duże dawki ziela stosowane regularnie mogą doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, wymiotów, bólu żołądka, zwiększonej kurczliwości mięśni macicy, uszkodzenia oczu. Spożywanie glistnika może przyczynić się także do podwyższenia ciśnienia krwi.

Nadmierne stosowanie może także objawić się nudnościami, niestrawnością oraz biegunkami.  Natomiast bardzo ciężkie zatrucie tą rośliną może doprowadzić do zawrotów głowy, bólu głowy, senności, śpiączki, zaburzeń świadomości, a nawet do tachykardii.

Warto pamiętać, że każde planowane, regularne stosowanie ziół powinny być skonsultowane z lekarzem.

Napar z glistnika jaskółcze ziele – jak go przygotować?

Pół stołowej łyżki ziela należy zalać szklanką wody – najlepiej letnią. A następnie pod przykryciem ogrzewać na parze – przez około pół godziny. Wywar należy odstawić na 1- minut, a następie przecedzić. Przygotowany odwar można pić 3 razy dziennie - maksymalnie 2 łyżki stołowe.

Zobacz także: Cukrzyca - może pojawić się w każdym wieku. Czy wiesz jak wyglądają objawy cukrzycy?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!