Zamknij

Forsycja - kiedy przycinać i jak o nią dbać, aby kwitła co roku?

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:19
Forsycje to popularne krzewy.
fot. Shutterstock

Forsycje to bardzo popularne krzewy, które możemy spotkać w ogrodach i parkach. Jej żółte kwiaty pięknie zakwitają na wiosnę. Kiedy przycinać forsycje i jak je rozmnożyć?

Forsycje w przydomowym ogrodzie zakwitają w marcu i obsypują się drobnymi intensywnie żółtymi kwiatami, które możemy podziwiać do maja. To, co je wyróżnia to fakt, że kwitnie już na początku wiosny, a kwiaty pojawiają się wcześniej niż zielone pędy liści. Występuje w ośmiu gatunkach, z których najpopularniejszymi są forsycja pośrednia, forsycja zwisła i forsycja koreańska. Forsycje często ozdabiają parki i zieleń miejską, a jej żółte kwiaty przywodzą na myśl pierwsze, słoneczne dni wiosny. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz stosunkowo szybko rośnie. 

Zobacz także: Magnolia - drzewo, które odmieni twój ogród

Forsycje - jakim krzewem jest forsycja i gdzie rośnie? 

Jak wygląda forsycja? Charakteryzuje się ona żółtym kwieciem w okresie kwitnienia o czteropłatkowych kwiatach i pojedynczych, wąskich i drobnych listkach. Forsycje są krzewami, które na zimę mogą zrzucać liście lub też nie, zależy od jej odmiany. Do ciekawostek należy fakt, że w okresie kwitnienie na przełomie marca i kwietnia zaczynają obsypywać się kwieciem, podczas gdy listki jeszcze nie rosną. 

Forsycja pośrednia lubi słoneczne miejsca oraz żyzne, wilgotne i dobrze przepuszczalne gleby. Na podłożu suchym jej liście mają tendencję do więdnięcia, ale potrafią szybko odżyć, jeśli odpowiednio szybko je podlejemy. Aby zatrzyma wilgoć, możemy dodatkowo ściółkować glebę wokół niej, dzięki czemu na dłużej zachowa wodę. Forsycje powinniśmy sadzić w miejscach w miejscu osłoniętym od wiatru i stosunkowo słonecznym. Choć forsycja pośrednia jest bardzo odporna na mrozy, to surowe zimy mogą sprawić, że krzew przemarznie. 

Zobacz także: Żywopłot zimozielony - jakie rośliny najlepiej wybrać?

Forsycja - cięcie 

Jeśli posiadamy te ozdobne krzewy w ogrodzie lub na działce, musimy wiedzieć kiedy przyciąć forsycje, aby pięknie rosła. Forsycje powinniśmy przyciąć w momencie, gdy skończy kwitnąć, czyli pod koniec maja. Dobrze jeśli wybierzemy moment, w którym nie zdąży jeszcze wypuścić listków.  

Jak przyciąć forsycję? Cięcie jej wykonajmy na wysokość 1/3 pędu i najlepiej tnijmy pędy u szczytu korony, ponieważ to one, jeśli jest ich za dużo, zaciemniają się nawzajem, przez co na drugi rok forsycja może słabiej zakwitnąć. Cięcie forsycji jest bardzo istotne, ponieważ forsycje kwitną na zeszłorocznych pędach. Oznacza to, że jeśli zapomnimy o tym lub wykonamy je w lecie, forsycja pośrednia na drugi rok może wcale nie zakwitnąć. Forsycje, których długo nie przycinaliśmy, powoli będą się przerzedzać na dole krzewu, wypuszczać pędy jedynie na szczycie, a kształt forsycji stanie się nieregularny. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Forsycja - rozmnażanie. Jak rozmnożyć forsycję? 

Forsycje w ogrodzie prezentują się niezwykle pięknie dzięki swojej żółtej, intensywnej barwie. Możemy w bardzo łatwy sposób rozmnożyć ją tak, aby rosło ich więcej w naszym ogrodzie lub stworzyć z nich wspaniały żywopłot. Jak rozmnożyć forsycję? Jeśli w naszym ogrodzie rośnie już forsycja pośrednia, bez żadnego problemu możemy pobrać z niej zaszczepki. Do tego celu potrzebujemy półdrewnianych sadzonek o długości około 20 cm, które wykorzystamy do ukorzenienia i posadzenia. Idealnym momentem na pobranie sadzonek będzie koniec lata. Wcześniej przygotujmy sobie tyle doniczek, ile potrzebujemy na nowe rośliny i wypełnijmy je żyzną glebą wymieszaną z torfem. Następnie doniczkę z posadzoną forsycją owińmy w folię i ustawmy w średniosłonecznym, jasnym pomieszczeniu. Forsycja będzie gotowa do wsadzenia już na wiosnę kolejnego roku. 

Zobacz także: Wierzba na pniu w ogrodzie - odmiany, uprawa, pielęgnacja

Forsycje - odmiany 

  • Forsycja pośrednia 

Osiąga wysokość od dwóch do trzech metrów, jest najbardziej popularną odmianą forsycji, którą możemy spotkać w Polsce, a w przydomowych ogrodach często też służy jako kolorowy żywopłot. Gałązki obsypane żółtym kwieciem kierują się ku górze. Równie popularna jej odmiana to forsycja maluch, która osiąga nieco mniejsze rozmiary i bardzo obficie kwitnie. 

  • Forsycja zwisła  

Zgodnie z nazwą jej długie gałązki chylą się ku ziemi i rozrastają się dosyć szeroko. Osiąga wysokość do trzech metrów i wczesną wiosną obsypuje się intensywnym żółtym kwieciem. 

  • Forsycja koreańska  

Jest to gatunek kwitnący najwcześniej, a jej krzew osiąga wysokość od półtora metra aż do pięciu. Tym, co ją odróżnia od pozostałych odmian to kolor kwiatów, które mają delikatnie bursztynowy kolor. Chętnie sadzimy ja w ogrodach, ponieważ jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki pogodowe. 

Zobacz także: Wiąz w ogrodzie - jaką odmianę wybrać? Uprawa, pielęgnacja, porady

Suszone kwiaty forsycji - gdzie kupić? 

Forsycje we wszystkich odmianach mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jej kwiaty wzmacniają naczynia krwionośne, leczą żylaki i choroby oczu, pomagają pozbyć się wysokiego ciśnienia krwi oraz przeciwdziałają marskości wątroby. Dobrze też wpływają na cerę, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym. Dlatego też powinniśmy zbierać wiosną kwiaty forsycji i wysuszyć je w domu. To z nich możemy przyrządzać prozdrowotny napar do picia na stany zapalne, skurcze mięśni i zmniejszenie skutków alergii. Suszone kwiaty bez problemu dostaniemy w dobrych sklepach zielarskich. Możemy również zamówić je przez internet i korzystać z ich prozdrowotnych właściwości.