Zamknij

Feng shui - sypialnia według chińskiej tradycji

16.02.2021
Aktualizacja: 16.02.2021 13:08

Harmonia, przepływ energii i spokój - to najważniejsze cechy feng shui. Sypialnia urządzona wedle tych zasad zapewni wyciszenie i wypoczynek. Zasady feng shui są jasno określone i łatwo wprowadzić je do swojego wnętrza. Między innymi dowiesz się jakie kolory i rośliny wybrać, by były zgodne z feng shui. 

Jak urządzić sypialnię według zasad feng shui?
fot. Shutterstock

Dom jest miejscem przepływu energii, jednak by ją odpowiednio ukierunkować i czerpać z niej korzyści, stosuje się zasady feng shui. Sypialnia, jako miejsce spoczynku, w którym spędza się wiele czasu, jest wyjątkowym miejscem, dlatego feng shui poświęca jej sporo uwagi. 

Jeśli męczą cię problemy ze snem, zdarzają ci się koszmary i pojawiają się problemy z partnerem, zapoznaj się z podstawowymi zasadami urządzania sypialni według feng shui. 

Zobacz także: 5 żywiołów chińskich - teoria i zastosowanie w praktyce

Feng shui w sypialni 

Dzięki zastosowaniu zasad feng shui, sypialnia stanie się miejscem korzystnego przepływu energii. Według założeń feng shui odpowiednie wyposażenie i jego umiejscowienie wpływa na cyrkulację energetyczną.  

Co daje feng shui w sypialni? 

Sypialnia w stylu feng shui pomoże wyciszyć emocje, przyciągnąć dobre myśli i wprowadzić harmonię duchową. Pomaga to w osiągnięciu wewnętrznego spokoju, który ułatwia zasypianie, podnosi jakość snu, a jeśli w sypialni mieszka para - poprawia relacje. Pomaga nabrać sił psychicznych i fizycznych potrzebnych do funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. 

Warto zauważyć, że zasady feng shui, które mają swoje podstawy w filozofii i mistycyzmie, bardzo często są wprowadzane w nowoczesnych aranżacjach pod nazwą ergonomia wnętrz, czyli wprowadzanie ładu i czystości. Świadczy to o tym, że feng shui, mimo tysięcy lat, nie zestarzało się i wciąż funkcjonuje.  

Zobacz także: Kwiaty do sypialni - czy warto, jak wybrać, które są najzdrowsze?

Na czym polegają zasady feng shui? 

Feng shui to bardzo stara, tradycyjna chińska sztuka aranżacji wnętrz. Ma swój początek w starożytnych Chinach i opiera się na idei Yin-Yang, czyli na przepływaniu i uzupełnianiu strumieni energii.  

Feng shui to połączenie chińskich słów oznaczających "wiatr" i "woda". Oznacza połączenie człowieka z jego środowiskiem (domem, mieszkaniem) i elementami naturalnymi oraz tymi stworzonymi przez człowieka. Zasady feng shui pomagają w kształtowaniu przestrzeni domowej, która przynosi powodzenie w sferze finansowej, zdrowotnej i uczuciowej.  

Zobacz także: Aranżacja małej sypialni: sprawdzone pomysły na przytulną i funkcjonalną sypialnię w bloku

Sypialnia feng shui - jak zrobić? 

W feng shui sypialnia wcale nie musi zostać przewrócona do góry nogami. Ważne jest przede wszystkim jej uporządkowanie, a dopiero potem zajęcie się układem wyposażenia. 

Przed rozpoczęciem urządzania zgodnie z zasadami feng shui, sypialnia powinna zostać oczyszczona. Wszelkie zbędne elementy powinny zostać usunięte. 

Jeśli sypialnia jest zagracona, znajdują się w niej papiery, dokumenty, książki, zabawki, przedmioty z innych pomieszczeń bądź rozrzucone ubrania, należy się ich pozbyć lub poukładać

Ubrania należy zawsze składać w szafach (najlepiej zamykanych). Jeśli brakuje na nie miejsca, warto dokupić dodatkowy mebel. Dokumenty lub laptop powinny znaleźć się w miejscu przeznaczonym do pracy. Jeśli w sypialni często zdarza się pozostawiać naczynia po posiłkach - należy regularnie je wynosić. 

W tym działaniu chodzi o oczyszczenie przestrzeni, która mogłaby zaburzać układ. Bałagan w sypialni powoduje bałagan w głowie. 

Zobacz także: Szara sypialnia - stylowy trend wnętrzarski, który nie wychodzi z mody

Feng shui w sypialni - łóżko  

Mając przed sobą sypialnię oczyszczoną z niepotrzebnych przedmiotów, można skupić się na wprowadzeniu nowego układu. Jeden z najważniejszych jego elementów to łóżko do spania.  

Jakie powinno być łóżko według feng shui? 

Najważniejszą zasada jest posiadanie wygodnego łóżka. Warto dobrać szerokość łóżka, miękkość materaca oraz styl do własnych preferencji. 

Jednak jeśli chodzi o materiał wykonania, to według feng shui łóżko powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Zalecane jest drewno. Warto wybrać łóżko z zagłówkiem, gdyż według feng shui zapewnia poczucie bezpieczeństwa.  

Jak ustawić łóżko sypialni feng shui? 

Najlepsze ustawienie łóżka to takie, które pozwala na łatwy dostęp z obu stron, a wezgłowie łóżka stoi pod ścianą. Łóżko powinno stać też tak, by energia mogła przez nie swobodnie przepływać. 

Łóżko nie powinno stać w linii prostej z drzwiami, tzn. stopy łóżka nie powinny być skierowane w stronę drzwi, ponieważ blokuje to przepływ energii. Gdy łóżko stoi w linii prostej drzwi-okno, należy to zmienić, ponieważ tworzy się “tunel powietrzny” zakłócający sen. 

Nie należy stawiać łóżka nad pustymi przestrzeniami, np. nad garażem ani pod skosami i belkami. Nie powinno również stać we wnęce. Jeśli za ścianą sypialni znajduje się toaleta, nie stawiaj wezgłowia łóżka przy tej ścianie. 

Nie powinno stać również jednym bokiem do ściany, tylko tak by można było dostać się do niego z obu stron. Wygoda to jedna z zasad feng shui, więc niektóre zastosowania mają wręcz pragmatyczne powody. 

Jakiego łóżka unikać?  

Odradza się spanie na rozkładanych kanapach, ponieważ tworzą wrażenie tymczasowości i zaburzają poczucie stabilizacji. 

Łóżko po krewnych lub innych nie wchodzi w grę. Przesycone jest ono energią po jej poprzednich właścicielach i może stanowić źródło zmartwień. Z tego względu nowa powinna być również pościel. Ma ona bezpośredni kontakt ze skórą, więc powinna być miękka i wykonana z naturalnego materiału. 

Zobacz także: Pomysł na sypialnię ze skosem: najciekawsze aranżacje sypialni na poddaszu

Kolory do sypialni feng shui  

Kolory do sypialni feng shui mają bardzo duże znaczenie. Podstawą dobierania i łączenia kolorów są chińskie żywioły, czyli: 

 • ziemia, 
 • drewno, 
 • ogień, 
 • metal, 
 • woda. 

Stanowią one bazę naturalnych, stonowanych odcieni, które z powodzeniem mogą zostać wprowadzone do sypialni. 

Zalecane kolory feng shui, to przede wszystkim:  

 • biel, 
 • czerń, 
 • szarość, 
 • brąz, 
 • stonowana czerwień, 
 • neutralna zieleń, 
 • niebieski, 
 • morelowy, 
 • piaskowy, 
 • zgaszona żółć. 

Przy tym warto pamiętać, by z żadnym kolorem nie przesadzać. Czerń, czerwień i zieleń w nadmiarze stworzą zakłócające energię kontrasty, nadmiernie będą stymulowały i dlatego w przypadku tych kolorów warto postawić jedynie na akcenty. 

Jeśli chodzi o ściany, to zaleca się gładkie powierzchnie, bez krzykliwych wzorów, od których energia ma szansę się odbijać. Wzory tworzą rozproszenie.  

Zobacz także: 3 rzeczy, które drażnią facetów podczas mieszkania z dziewczyną. Trudno im je znieść

Kwiaty do sypialni feng shui  

Dekorowanie sypialni za pomocą roślin jest ważnym elementem do wprowadzenia harmonii. Działają kojąco na psychikę, niwelują stres, a tym samym relaksują umysł. 

Jakie kwiaty warto wprowadzić do sypialni feng shui? 

 • Paprotka - przywraca w sypialni równowagę, uspokaja układ nerwowy.  
 • Drzewko szczęścia - wydziela dobrą energię, zapewnia powodzenie w finansach. 
 • Dracena - ma pobudzające i orzeźwiające działanie. 
 • Fikus - w sypialni symbolizuje żywotność, daje energię i odnawia relacje. 
 • Fiołek afrykański - przynosi pozytywne nastawienie, poprawia humor. 
 • Bambus - emituje subtelne wibracje, które sprzyjają kreatywności i wrażliwości. 
 • Zielistka - symbol siły fizycznej, psychicznej oraz płodności. Przynosi szczęście w tych obszarach. 

Lepiej unikać roślin z kolcami lub ostrymi zakończeniami. Odradzane są kaktusy, jukka, sansewieria.  

Kwiaty najlepiej postawić przy oknie. Nie powinno być ich jednak zbyt dużo, ponieważ są to żywe organizmy, które zaczynają rywalizować o zasoby energii z domownikami. Innymi słowy - za duża ilość zaburzy dualizm, czyli równowagę Yin-Yang, który ma za zadanie wypracować feng shui. 

Zobacz także: Śnisz o kupnie lub remoncie mieszkania? Sprawdź, co to oznacza!

Oświetlenie sypialni feng shui  

Światło w sypialni powinno być delikatne, przytłumione. Warto skoncentrować źródło światła na dwóch lampkach nocnych przy łóżku. Mocne światło sufitowe zapalane tuż przed snem, powoduje napięcie. 

W sypialni urządzonej zgodnie z zasadami feng shui najlepiej sprawdzą się lampy z abażurami lub kloszami z mlecznego szkła. Wprowadzą przyjemny, przytulny klimat. Mile widziane są również świece.  

Nie należy wieszać lamp (ani jakichkolwiek innych elementów) nad łóżkiem, ponieważ mogą wywoływać w nocy niepokój.  

Lustro w sypialni feng shui  

Według chińskich wierzeń lustra posiadają dużą energetyczną moc, pobudzają namiętność i odwagę. W sypialni nie jest to dobre połączenie, zwłaszcza w czasie snu. 

Lustro ma zdolność odbijania złej energii podczas snu, a jego własne silne mocne dodatkowo wzmacniają negatywne moce odbijane od powierzchni. Powoduje to nocne koszmary i niespokojny sen. 

Jeśli lustro rzeczywiście musi się znaleźć w sypialni, bo np. nie ma na nie innego miejsca, nie powinno być ustawione w stronę łóżka. 

Zobacz także: Zbite lustro – jak odczarować pecha i uwolnić się od nieszczęść?

Feng shui - sypialnia i dekoracje  

Sypialnia feng shui nie może być zagracona, dlatego z dekoracjami należy zachować umiar. Obrazy, figurki - w sypialni warto je ograniczyć. Stanowią one często przeszkodzę między strumieniami energetycznymi. 

Wybierając akcesoria do sypialni, warto postawić na ich praktyczność. Zbyt duża ilość dekoracji zagraca sypialnię, a to nie o to chodzi. 

Sypialnia feng shui - o czym warto jeszcze pamiętać?  

Układ łóżka i odpowiedni kolor ścian w feng shui stanowią tylko kilka z jego zasad. Prawdziwa harmonia i spokój są możliwe tylko wtedy, gdy zadbasz o detale i będziesz regularnie dbać o czystość i prostotę. 

O czym warto jeszcze pamiętać przy zasadach feng shui? 

 • Należy systematycznie sprzątać i pilnować porządku. Bałagan jest największym wrogiem harmonii w sypialni. 
 • By uniknąć bałaganu, warto pozbywać się starych lub niepotrzebnych rzeczy
 • Warto zainwestować w naturalne materiały mebli i tekstyliów. Sprawdzają się bawełna, wełna, rattan, drewno, wiklina. 
 • Przy łóżku warto postawić dwie szafki lub stoliki nocne. Feng shui lubi symetrię, która jest wzorem stałości i prostoty.  
 • Należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Przede wszystkim ułatwi to oddychanie, a także pozwoli pozbyć się negatywnej energii. 

Zobacz także: Śniła Ci się pościel? Sprawdź symbol tego snu!

Sypialnia według feng shui - czego unikać?  

Można wysnuć stwierdzenie, że feng shui częściej określa czego nie robić. W ten sposób eliminuje przedmioty o negatywnym działaniu. 

Czego nie powinno być w sypialni według feng shui? 

 • W sypialni nie powinny znajdować się sprzęty elektroniczne. Komputer, telewizor, sprzęt muzyczny powinny zostać przeniesione do innego pokoju. Przedmioty te wysyłają promieniowanie elektromagnetyczne emitowane nawet po wyłączeniu sprzętu, przez co trudno jest zapaść w sen. Ta kwestia tyczy się również przyrządów do ćwiczeń.  
 • W sypialni nie powinno stać akwarium. Woda tłumi emocje, zwłaszcza między partnerami, i utrudnia zasypianie. 
 • Przed zaśnięciem należy poukładać porozrzucane rzeczy, np. ubrania. Szafy i szuflady powinny być zamknięte.