Zamknij

Farbowanie jajek cebulą - jak to robić? Jak uzyskać wzory?

04.03.2021
Aktualizacja: 04.03.2021 15:49
Naturalnie pofarbowane pisanki.
fot. Shutterstock

Jednym z najważniejszych zwyczajów w święta wielkanocne jest farbowanie jajek. Cebula, buraki, marchew lub dynia - dzięki nim uzyskamy naturalne barwniki. Sprawdź, jak skutecznie zabarwić jajka w cebuli lub innych warzywach.

Naturalne farbowanie jajek od lat cieszy się popularnością. Cebula, buraki czy marchew, świetnie się sprawdzą jako barwniki do malowania wielkanocnych jajek. Zobacz, jak wykorzystać produkty, które znajdziesz w kuchni do stworzenia niebanalnych pisanek. 

Zobacz także: Pisanki na 5 sposobów! Poznaj sprawdzone techniki ozdabiania jajek wielkanocnych

Farbowanie jajek w cebuli - jak zrobić to prawidłowo? 

Zabarwianie skorupek jaj cebulą to nie tylko skuteczny, ale również w pełni ekologiczny sposób. Nie potrzebne są do tego nawet całe warzywa - farbowanie jajek w łupinach cebuli da ciekawy efekt. Jednak aby uzyskać intensywny kolor, musi ich być dość dużo, dlatego jeśli planujesz barwienie jajek cebulą, najlepiej rozpocznij zbieranie łupin już na kilka tygodni przed świętami. 

Jak farbować jajka w cebuli?  

  1. Umieść łupiny w garnku i zalej zimną wodą, a następnie zagotuj. 
  2. Gotuj przez kilkanaście minut, aż powstanie wywar. 
  3. W międzyczasie dokładnie umyj jajka - aby zafarbowały jednolicie, ich powierzchnia musi być całkowicie czysta i gładka. 
  4. Włóż jajka do wywaru i gotuj ok. 10 min. 

Jajka w cebuli farbowane będą miały brązowo-złotą barwę, a intensywność barwy zależy od tego, ile łupin użyjemy i jak długo będziemy namaczać w nich jajka. 

Zobacz także: Kraszanki a pisanki - czym się różnią? Najlepsze sposoby na dekorację jaj wielkanocnych!

Jak farbować jajka cebulą, żeby powstały wzory? 

Jeśli zależy ci na stworzeniu oryginalnych, różnorodnych pisanek, przed gotowaniem nanieś na skorupki woskowe wzory. Możesz do tego wykorzystać zwykłą świeczkę. Miejsca pomalowane woskiem nie zostaną zafarbowane i w ten sposób powstaną efektowne pisanki w dwóch kolorach. Innym sposobem na uzyskanie wzorów, jest pomalowanie już zabarwionych cebulą jajek. Wtedy kolor, który nadały im łupiny, będzie stanowił tło dla pozostałych wzorów. Aby były one trwałe, najlepiej nanieść je farbką lub flamastrem. Pisanki zazwyczaj maluje się w kwiatowe lub geometryczne wzory, możesz jednak stworzyć je według własnej inwencji. 

Czym jeszcze można barwić jajka? 

Farbowanie jajek w cebuli to tylko jeden ze znanych sposobów. Używając naturalnych barwników, można stworzyć całą gamę kolorów: 

  • buraki - farbują na piękny, różowo-fioletowy kolor, który szczególnie podoba się dzieciom, 
  • marchewka lub dynia - barwią na pomarańczowo, 
  • szpinak - pozwala na uzyskanie intensywnej, zielonej barwy, 
  • kurkuma - nadaje jajkom żółty odcień. 

Aby uzyskać wyrazisty, trwały kolor, do gotującego się wywaru dodaj odrobinę octu. Natomiast jeśli zależy ci na tym, aby twoje pisanki nabrały pięknego połysku, po wykonaniu natrzyj je delikatnie oliwą z oliwek. 

Zobacz także: Jajka wielkanocne - poznaj smaczne przepisy na świąteczne dania

Farbowanie jajek cebulą - dlaczego warto? 

Największą zaletą tego typu barwników jest fakt, że są w pełni naturalne i bezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Sztuczne barwniki, które można kupić w sklepie, często podczas gotowania przenikają przez skorupkę, dostając się do jajka. Nawet jeśli zostały przeznaczone do żywności, mogą być szkodliwe, szczególnie dla alergików. 

Poza tym naturalne barwniki są ekonomiczne - powstają przy wykorzystaniu popularnych warzyw oraz przypraw, które można znaleźć w każdym domu. To też dobry sposób na wykorzystanie produktów w całości - łupiny cebuli najczęściej lądują w koszu. Wywar, który powstaje podczas gotowania ich, jest na tyle intensywny, że wystarcza do zafarbowania dużej liczby jajek. Ich powierzchnia nabiera ładnego, jednolitego koloru, nie wymaga się dodatkowego ozdabianiaRóżnokolorowe, naturalne pisanki stanowią efektowną ozdobę nie tylko wielkanocnego koszyczka, ale również świątecznego stołu.