Zamknij

Czy farba tablicowa jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecka? Rozwiewamy wątpliwości!

24.09.2020 15:29
Farba tablicowa
fot. Shutterstock

Farba tablicowa, po której można pisać kredą, robi się coraz bardziej popularna. Sprawdza się nie tylko w pokoju dziecięcym, ale też w kuchni! Czy farba tablicowa to dobre rozwiązanie do twojego domu? Poznaj jej wady i zalety!

Farba tablicowa to nic innego, jak farba, którą możemy pomalować ściany albo meble w naszym domu. Jej wyjątkowość polega na tym, że można po niej pisać kredą albo flamastrem. Farba tablicowa, która obecnie występuje już nie tylko w kolorze czarnym, ale też w różnych kolorach, jest doskonałym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego.

Farba tablicowa to sposób na to, aby spersonalizować wnętrze, dlatego wiele osób decyduje się pomalować nią jedną ścianę w kuchni albo w przedpokoju. Dzięki temu zyskują powierzchnię, na której można coś narysować lub coś zapisać.

Jakie zalety i wady ma farba tablicowa? Czy farba tablicowa to dobre rozwiązanie do pokoju dziecięcego? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Farba tablicowa a zwykła farba

Farba tablicowa nałożona na ścianę tworzy na niej matową albo półmatową powierzchnię, po której można pisać lub na której można rysować. Taka farba jest także odporna na zmywanie na mokro czy szorowanie. Jest ona bardzo trwała, ale też nieco droższa niż zwykła farba, gdyż ma zupełnie inną funkcjonalność.

Farba tablicowa - rodzaje

Jeszcze do niedawna w sklepach można było nabyć farby tablicowe jedynie w czarnym kolorze. Czasem udało się znaleźć 2-3 inne kolory: ciemną zieleń, grafit lub granat. Wszystkie były bardzo ciemne, gdyż w ten sposób najłatwiej uzyskać powierzchnię do pisania białą kredą.

Teraz na szczęście oferta farb tablicowych jest już dużo szersza, a na rynku znajdziemy większą gamę kolorów. Dużą popularnością cieszą się np. farby tablicowe białe i jasnoszare. Na ścianie wyglądają bardzo efektownie, a wciąż zachowują swoją funkcjonalność i można po nich pisać.

To jednak nie koniec możliwości, jakie daje nam zakup farby tablicowej. Od niedawna na rynku dostępne są farby tablicowo-magnetyczne, do których można przyczepiać magnesy! To doskonałe rozwiązanie do pokoju dzieci. Wyobrażacie sobie, że na ścianach mogą wisieć ich własne prace i to bez konieczności wiercenia dziur?

Możemy też zainwestować w farbę tablicową suchościeralną, po której można rysować mazakiem. Farba po nałożeniu tworzy bezbarwną, gładką warstwę, po której można pisać kolorowymi mazakami do tablic.

Farba tablicowa - zalety i wady

Farba tablicowa, jak każde tego typu nowatorskie rozwiązanie, ma zarówno zalety, jak i wady. Jakie są jasne i ciemne strony stosowania takiego produktu?

Zalety farby tablicowej:

  • atrakcyjny i designerski wygląd
  • dzięki różnym kolorom łatwo dopasujesz ją do wnętrza
  • jest wodoodporna
  • dzięki niej stworzymy sobie "tablicę" na ścianie - nie musimy kupować dziecku oddzielnej tablicy, która dodatkowo zagraciłaby pokój
  • można nią pokryć nie tylko ścianę, ale też meble czy sprzęty AGD

Wady farby tablicowej:

  • jej nałożenie wiąże się z narażeniem na przykry zapach, który będzie się unosił w pomieszczeniu przez kilka dni
  • z czasem użytkowania coraz trudniej usunąć jest ślady kredy
  • puszka takiej farby nie jest zbyt wydajna - aby dobrze pokryć ścianę potrzebujemy min. 3-4 warstw
  • jeśli najdzie nas ochota na zmianę aranżacji i będziemy chcieli usunąć tę farbę, zajmie nam to sporo czasu - farbę tablicową usuwa się szorując ścianę papierem ściernym
  • jeżeli będziemy używać ściany z farbą tablicową jak tablicy, musimy liczyć się z unoszącym się w powietrzu pyłem od kredy.

Jak widać, każdy tego rodzaju produkt ma swoje zalety i wady. Ale jedno jest pewne - nałożenie farby tablicowej w pomieszczeniu zawsze robi piorunujący efekt!

Chcielibyście zobaczyć, jak mieszkają Anna i Robert Lewandowscy? Spójrzcie na te zdjęcia!