Zamknij

Dziwaczek jalapa - egzotyczny kwiat, który kwitnie co noc

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:08
Dziwaczek to niezwykle urokliwy kwiat.
fot. Shutterstock

Dziwaczek jalapa to mało znany kwiat, który dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi pięknie dekoruje każdy ogród. Dziwaczek jalapa - jak wygląda i kiedy go sadzić? 

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa), określany także jako dziwaczek peruwiański, to roślina z rodziny nocnicowatych pochodząca z Meksyku. Często nazywamy go świecącym kwiatem, ponieważ na jednej roślinie mogą pojawić się kwiaty w różnych kolorach. Jako roślina egzotyczna uwielbia mocno nasłonecznione oraz ciepłe stanowiska wschodnie i południowe. Jego niezwykłość polega również na tym, że kwiat kwitnie jedynie przez jeden dzień. Na szczęście dla nas, możemy go podziwiać przez wiele tygodni, ponieważ natychmiast zastępują go nowe. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Jak wygląda kwiat dziwaczek jalapa? 

Dziwaczek jalapa jest krzewiasty i posiada szeroki pokrój, a jeden okaz może osiągnąć nawet 80 cm wysokości. Rośnie na mocno rozgałęzionych pędach, a jego lancetowate liście w kolorze jasnozielonym są sztywne i lekko zaostrzone. Kwiaty mają kształt lejkowaty i składają się z pięciu płatków rosnących w gronach, a ich barwa może być biała, żółta, różowa, czerwona i fioletowa. Co więcej, kwiaty często mają dwubarwne płatki z odcinającymi się wyrazistymi kolorami. Do ciekawostek należy również fakt, że dziwaczek jalapa, a właściwie jego kwiat, potrafi zmienić kolor na inny w trakcie kwitnienia. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Ile wschodzi dziwaczek jalapa? 

Różnobarwne lejkowate kwiaty dziwaczka jalapa skupione są w górnych częściach rośliny i kwitną od lipca do października. Co jest charakterystyczne dla tego kwiatu, to fakt, że kwitnie jedną noc. Kwiaty otwierają się około godziny 16, a wczesnym rankiem przekwitają. W trakcie kwitnienia nocą wydzielają przepiękny zapach. Właśnie takiemu wschodzeniu dziwaczek jalapa zawdzięcza swoje angielskie określenie: four o'clock flower

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Dziwaczek - kiedy i jak sadzić sadzonki? 

Dziwaczek, jako roślina egzotyczna ma wysokie wymagania, jeśli chodzi o idealne stanowisko. Przede wszystkim miejsce, w którym go posiejemy lub zasadzimy, musi być bardzo ciepłe i mocno nasłonecznione. Dziwaczek lubi glebę żyzną, próchniczną, dobrze nawilżoną i dobrze przepuszczalną o odczynie obojętnym. 

Dziwaczek jalapa rozmnaża się za pomocą nasion. Możemy samodzielnie je zebrać, jednak możemy nie otrzymać z nich ładnych okazów. Dlatego też lepiej kupić nasiona w sklepie. 

Kiedy siać dziwaczek? Najlepiej zasiać go wczesną wiosną. Dzięki temu po kilku tygodniach sadzonki osiągną odpowiednie rozmiary i będziemy mogli przesadzić je w stałe miejsca. Aby posadzić dziwaczka, musimy najpierw spulchnić glebę i użyć do niej nawozu. W ziemi zróbmy kilka niewielkich dziur i wsadźmy do nich małe sadzonki dziwaczka. Dziwaczek jalapa z reguły przyjmuje się bardzo dobrze, pamiętajmy jednak żeby zawsze sadzić go po Zimnej Zośce, czyli po 15 maja. 

Zobacz także: Kiedy sadzić dalie? Jak to robić? Praktyczne porady

Dziwaczek jalapa uprawa i pielęgnacja 

Dziwaczek jalapa nie jest bardzo wymagający uprawie. Z pewnością musimy jednak pamiętać, aby regularnie i często go podlewać. Róbmy to nawet dwa razy dziennie w czasie największych upałów, w przeciwnym wypadku ziemia przeschnie, a kwiat zwiędnie. Koniecznie też regularnie odchwaszczajmy jego stanowisko, ponieważ roślina ta bardzo źle znosi konkurencję, a dla małych siewek zagrożenie chwastami może sprawić, że w ogóle się nie rozwiną. Jeśli nasz dziwaczek jalapa hodujemy w doniczce w domu, podlewamy go codziennie. 

Dziwaczek jalapa powinniśmy również regularnie nawozić, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. W okresie od wczesnej wiosny do późnego lata powinniśmy nawozić go nawet do trzech razy, wybierając nawozy bogate w potas i fosfor. Możemy również sięgnąć po naturalne nawozy, takie jak kompost i obornik. Te organiczne nawozy możemy wymieszać z ziemią jeszcze zanim posadzimy sadzonki dziwaczka lub go zasiejemy. 

Dobrym zabiegiem jest też ściółkowanie dziwaczka. Jeśli podsypiemy go korą sosnową, ograniczymy rozrost chwastów na stanowisku oraz zapobiegniemy szybkiemu parowaniu wody z gleby.