Zamknij

Dziewanna - na jakie dolegliwości polecana jest ta roślina lecznicza?

16.04.2019
Aktualizacja: 17.04.2019 09:13
Na polu rośnie dziewanna, roślina lecznicza.
fot. Shutterstock

Dziewanna to roślina, która wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Jej regularne stosowanie pomaga zwalczyć wiele schorzeń. Koniecznie dowiedz się jakich.

Dziewanna to roślina, której nie mogą stosować kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Jej stosowanie jest także zabronione u osób, które mają alergię na ten kwiat. Jednak dziewanna skutecznie walczy z wieloma innym chorobami i dolegliwościami.

Zobacz także: Gojnik - to ziele cieszy się ogromną popularnością wśród kobiet w ciąży. Sprawdź dlaczego!

Dziewanna – właściwości lecznicze

Kwiat dziewanny wykazuje wiele właściwości leczniczych. Wpływ na to ma obecność wielu cennych składników, które wykazują szereg cennych działań, między innymi przeciwzapalne, antyoksydacyjne i bakteriobójczych. Mowa o:

  • flawonoidach,
  • garbnikach,
  • sponinach,
  • kumarynie,
  • olejkach eterycznych
  • kwasach organicznych.

Dziewanna – zastosowanie w lecznictwie

Dziewanna polecana jest dla osób, które borykają się z problemami układu oddechowego. Szczególnie zaleca się ją osobom z zapaleniem oskrzeli, gdyż systematyczne picie naparów z tej rośliny leczniczej rozrzedza flegmę oraz ułatwia odkrztuszanie.

Dziewanna może okazać się także skuteczna w walce z uporczywym kaszlem. Jej regularnie stosowanie przynosi także ulgę astmatykom. Dzięki swojemu działaniu osłaniającemu i innym właściwościom zdrowotnym, ziele dziewanny łagodzi ból gardła i niweluje chrypkę.

Dodatkowo ta roślina wykazuje działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Regularnie powinny z niej korzystać osoby, które cierpią na ból związany z chorobami reumatycznymi.

Ponadto kwiat dziewanny może również przynieść ulgę w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Roślina szczególnie polecana jest przy biegunce, kolce jelitowej i nieżytach żołądka.

Warto też dodać, że dziewanna wycisza i uspokaja organizm.

Dziewanna – działanie zewnętrzne

Dziewanna to także roślina lecznicza, która można stosować zewnętrznie. Okłady namoczone naparem można zastosować na oparzenia, rany stłuszczenia, reakcje alergiczne, a także odleżyny.

Dziewanna w ciąży

Dziewanna jest rośliną leczniczą, której niestety nie wolno stosować w ciąży, a także w okresie karmienia piersią.

Inne przeciwwskazania do stosowanie tej rośliny to także uczulenie na to ziele. Szczególną ostrożność należy także zachować przy podawaniu preparatów z dziewanny dzieciom poniżej 12. roku życia. W takim przypadku, przed sabotowaniem rośliny należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Kwiat dziewanny zastosowanie w kosmetyce

Dziewanna dzięki swoim cennym właściwościom prozdrowotnym odnalazła zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w przemyśle kosmetycznym. Kwiat dziewanny jest składnikiem, który często dodawany do szamponów i preparatów przeznaczonych do rozjaśniania włosów. Regularne korzystanie z tych kosmetyków nadaje włom miękkość, a także piękny połysk.

Dziewanna ma także działanie dezynfekujące, dlatego bardzo często dodaje się ją do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Tę roślinę można także znaleźć jako składnik żelów pod prysznic, gdyż skutecznie wspomaga oczyszczanie skóry i zapobiega przed jej podrażnieniem.

Jak wygląda kwiat dziewanny?

Łodyga dziewanny jest prosta, wzniesiona. Zwykle jest nierozgałęziona i ma wysokość od 0,5 do 2 metrów wysokości. Liście tej rośliny są podłużnie eliptyczne, zaostrzone i grube. Charakteryzują się także srebrnym owłosieniem. Kwiaty dziewanny są długie, wąskie i zbite, koloru żółtego.

Zobacz także: Babka płesznik ta roślina lecznicza, która skutecznie walczy z wieloma schorzeniami układu pokarmowego!

 

Uważaj na te produkty! Bardzo silnie uzależniają!