Zamknij

Doniczka gliniana - jak odnowić i przywrócić jej dawny blask?

03.04.2021
Aktualizacja: 06.04.2021 13:38
Jak odnowić glinianą doniczkę?
fot. Shutterstock

Jedną z najładniejszych ozdób kwiatowych jest doniczka gliniana. Jednak nie muszą być one wykonane tylko z tego materiału. Dowiedz się, jak znów tchnąć życie w doniczki gliniane.

Doniczka gliniana to znany element dekoracyjny zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Co zrobić, aby stare gliniane donice znów prezentowały się atrakcyjnie? Koniecznie skorzystaj z ważnych wskazówek. 

Zobacz także: Doniczka na balkon - jaką wybrać? Rodzaje doniczek

Jak odnowić doniczki gliniane? 

Donice gliniane tracą swój blask, kiedy często przebywają na dworze w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mogą, chociażby matowieć, a na ich powierzchni niekiedy pojawiają się nieestetyczne plamy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby je odnowić. Bez względu na to, w jaki sposób chcemy odnowić stare gliniane donice, powinniśmy najpierw porządnie je wyczyścić. Możesz użyć do tego gąbki, szmatki, ciepłej wody i mydła lub płynu do naczyń. Po umyciu, najlepiej pozostawić je do naturalnego wyschnięcia.  

Zobacz także: Wiszące doniczki - jakie wybrać i gdzie je zawiesić?

Czym pomalować doniczki gliniane? 

Zarówno donice gliniane duże, jak i te małe można odnowić na wiele sposobów. Najpierw jednak należy je umyć i osuszyć. Wiele osób stawia na malowanie doniczek farbą akrylową, ponieważ są one najtrwalsze i świetnie radzą sobie podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Duża donica gliniana pomalowana na jeden z ulubionych przez ciebie kolorów zapewne będzie się pięknie prezentowała w twoim ogrodzie. Donice gliniane do ogrodu mogą być również odnowione dzięki farbie akrylowej w sprayu, a użyć możesz do tego ozdobnych szablonów. Wolisz bardziej oryginalne rozwiązania? Postaw na kawałki materiału, które możesz przykleić na doniczkę dzięki klejowi do płytek.  

Zobacz także: Doniczki w kształcie popiersi opanowały najnowsze trendy. Wybierz idealny model do swojego mieszkania

Jak odświeżyć donice gliniane? 

Odświeżona doniczka gliniana może prezentować się naprawdę wspaniale. Możesz ją okleić np. jutowym sznurkiem. Jest to jedna z popularniejszych form odnawiania donic glinianych. Wystarczy tylko, że zaopatrzysz się w klej, który jak tylko zaschnie, to staje się niewidoczny. Wymierz więc długość sznurka, jaka będzie Ci potrzebna do oklejenia donicy, zamocz go w kleju, zdejmij jego nadmiar i zacznij owijać nim donicę. Teraz tylko wystarczy poczekać kilka minut i doniczka gliniana będzie gotowa. Ten sam pomysł można wykorzystać w przypadku koralików. Z powodzeniem możesz wykorzystać tu agaty czy tzw. czarny kamień. Donica gliniana z takimi ozdobami zawsze będzie prezentowała się w bardzo atrakcyjny sposób.  

Lubisz technikę decoupage? Wykorzystaj więc ją do odnowienia swojej donicy. Przygotuj sobie papiery z różnymi wzorami i odpowiedni klej. Być może poświęcisz na ozdobienie donicy w ten sposób więcej czasu niż w przypadku owinięcia jej sznurkiem czy koralikami, ale z pewnością będziesz zachwycony efektami.  

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Czym pomalować plastikowe doniczki? 

Malowanie doniczek to właściwie bardzo prosta sprawa. Wystarczy tylko odrobina chęci i kreatywności. Zanim jednak przystąpisz do malowania doniczki, najpierw sprawdź, czy jest czysta. Jeśli nie, koniecznie ją wyczyść i dokładnie wysusz. Przeważnie są one ubrudzone od błota, a do jego pozbycia wystarczy użyć ciepłej wody i mydła oraz szmatki. Dodatkowo zwróć uwagę, czy na doniczce nie znajdują się żadne pęknięcia, ponieważ zwykła farba może sobie z nimi nie poradzić. Jeśli nie ma żadnych uszkodzeń, możesz do pomalowania wykorzystać tradycyjną farbę, która przeznaczona jest specjalnie do plastiku i wałek lub pędzel. Jeśli nie interesują cię żadne artystyczne wzory na doniczce, możesz wykorzystać po prostu farbę w sprayu.  

Jak widać, istnieje wiele sposobów, dzięki którym można w szybki sposób odnowić swoją doniczkę. Wymienione powyżej pomysły to tylko kilka przykładów. Prawda jest taka, że gliniane doniczki są ponadczasowe i warto o nie dbać, aby móc sadzić w nich coraz to nowsze rośliny. Nie ulega wątpliwości, że doniczki te sprawiają, że ogród, taras lub balkon, nabierają nowego charakteru i oryginalności.