Zamknij

Domowe sposoby na pchły u psa - czy są skuteczne?

24.02.2021
Aktualizacja: 24.02.2021 20:06
Co zrobić, gdy pies ma pchły?
fot. Shutterstock

Pchły kojarzymy często z psami podwórkowymi, ale to błędne przekonanie. Mogą one przydarzyć się każdemu psu, nawet najbardziej zadbanemu. Niełatwo się ich pozbyć, ale warto znać domowe sposoby na pchły u psa, które ułatwią pozbycie się problemu.

Jeśli pies ciągle się drapie, a nie został zabezpieczony środkami przeciw pchłom, istnieje ryzyko, że został zaatakowany przez te pasożyty. Psy różnie reagują w tej sytuacji. Jedne są mocno rozdrażnione i ciągle się drapią, a inne w ogóle nie reagują. Na obecność pcheł mogą też wskazywać czerwone punkciki na skórze psa. Pasożyty można też zauważyć w legowisku psa, dlatego trzeba je dokładnie przeglądać, podobnie jak sierść psa. Istnieją domowe sposoby na pchły u psa, które pozwalają pozbyć się tych pasożytów. Warto pamiętać, że sezon na pchły trwa cały rok, więc trzeba monitorować sytuację na bieżąco. 

Zobacz także: Pchły w domu - co je odstrasza i jak skutecznie się ich pozbyć?

Domowe sposoby na pchły u psa 

Pchły potrafią uprzykrzyć życie nie tylko zwierzętom, ale i ich właścicielom. Ich wytępienie nie jest łatwe, ale istnieją środki, które sobie z tym radzą. Również domowe sposoby na pchły u psa mogą się okazać skuteczne. Mają też tę zaletę, że wymagają użycia środków dostępnych w każdym domu, więc można je zastosować w każdej chwili. Warto jednak zacząć od poznania wroga. 

Czym charakteryzują się pchły? Są to ciemno ubarwione, bezskrzydłe owady osiągające maksymalnie kilka milimetrów. Rozmnażają się bardzo szybko, a jaja pcheł u psa najczęściej składane są na skórze, a później spadają ze zwierzęcia w miejscach, w których przebywa. Larwy chowają się w miejscach bez dostępu do światła, na przykład w dywanach czy pod meblami. Później dorastają w kokonach, a jeśli w pobliżu znajdują się zwierzęta, atakują je. Na swojego żywiciela mogą czekać w kokonach nawet kilka miesięcy. 

Na rynku jest wiele preparatów na pchły, ale również domowymi sposobami można sobie z nimi poradzić. Jakie są domowe sposoby na pchły u psa? Jednym z nich jest ocet, czyli produkt, który potrafi rozwiązać wiele problemów. Aby wytępić nim pchły, należy przygotować roztwór wody z octem. Pół szklanki octu wymieszaj z dwiema szklankami ciepłej wody i przelej do pojemnika z rozpylaczem. Następnie spryskaj sierść psa i pozostaw do wyschnięcia. Ocet sprawi, że znajdujące w sierści pchły zginą, a pasożyty bytujące w pobliżu nie zbliżą się do psa. Ta metoda jest bezpieczna, bo ocet nie podrażnia skóry psa. Pchły można też wyczesywać specjalnym grzebieniem, ale nie jest to całkiem skuteczny sposób, bo nie da się w ten sposób pozbyć wszystkich pcheł. 

Warto też zawsze mieć w domu specjalny szampon przeciw pchłom i kąpać w nim psa co jakiś czas. Po kąpieli trzeba dokładnie wyczesać sierść gęstym grzebieniem. Pamiętaj, że pchły bytują najczęściej na brzuchu, plecach, w okolicach uszu i nasady ogona, dlatego dbając o sierść psa, trzeba zwrócić szczególną uwagę na te miejsca. Usunięcie pcheł z sierści nie kończy sprawy. 

Trzeba jeszcze pozbyć się ich z mieszkania, żeby nie okazało się, że za chwilę znów zaatakują psa. Przede wszystkim posprzątaj dokładnie legowisko psa, a najlepiej upierz je w wysokiej temperaturze. To samo zrób ze wszystkimi powierzchniami, na których przebywa pies. Dokładnie odkurz łóżka i upierz koce. Odkurz też całe mieszkanie i od razu pozbądź się worka z odkurzacza. Umyj też dokładnie rurę odkurzacza. 

Zobacz także: Nerwy, pieniądze czy zdrada? Dowiedz się, co oznacza sen o pchłach

Jak wytępić pchły u psa, używając specjalistycznych preparatów? 

Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego nie można czekać na pojawienie się pcheł u psa. Trzeba go przed nimi zabezpieczyć, stosując specjalne obroże czy preparaty przeciw pchłom. Jeśli jednak pchły już się pojawią, trzeba postawić na skuteczne środki, które sobie z tym poradzą. Choć domowe sposoby na pchły u psa mogą pomóc, ograniczanie się do nich może być ryzykowne, bo nie ma pewności, że skutecznie wyeliminowały pchły. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty, które szybko rozwiążą problem. 

Jak wytępić pchły u psa w ten sposób? Jednym ze skutecznych środków są krople, które aplikuje się na skórę, najczęściej w okolicach karku. Pchły powinny zginąć od razu. Przez kilka dni po aplikacji psa nie wolno kąpać, ani wychodzić z nim na deszcz. Innym sposobem są tabletki, które eliminują pchły w ciągu kilku godzin od połknięcia przez psa. Jedna tabletka nie tylko pozwoli pozbyć się pcheł, ale też ochroni przed nimi psa na co najmniej kilka tygodni. 

Psu można założyć również specjalną obrożę przeciw pchłom, która pozwala pozbyć się pcheł i chroni przed ich inwazją. W zależności od producenta obroże mogą mieć różny czas działania, a niektóre zapewniają ochronę nawet powyżej pół roku. W razie nagłych wypadków warto zabezpieczyć się w spray przeciw pchłom, którym wystarczy spryskać skórę i sierść psa. Ich skuteczność jest różna, ale powinny szybko poradzić sobie z problemem. 

Zobacz także: Domowe sposoby na pluskwy - jak zwalczyć gryzący problem?

Co robić, gdy pchły ma szczeniak?

O ile z dorosłym psem nie powinno być problemu, możesz się zastanawiać, jak bezpiecznie usunąć pchły u szczeniaka? W tej sytuacji zalecana jest ostrożność, bo niektóre preparaty mogłyby zaszkodzić najmniejszym zwierzakom. O najlepszy preparat, który wytępi pchły u szczeniaków, trzeba zapytać weterynarza, który dobierze bezpieczny i skuteczny środek. 

Zobacz także: Czy kleszcz widziany we śnie to powód do obaw? Sprawdź to!