Zamknij

Domowe sposoby na mszyce – sprawdzone sposoby, jak pozbyć się mszyc

Adrianna Kostecka
30.11.2020
Aktualizacja: 03.12.2020 11:47
specjalny preparat na mszyce
fot. Shutterstock

Szkodniki te wysysają z roślin mnóstwo soku, aż ⅓ masy swego ciała na godzinę! Tym samym czynią w uprawach znaczne zniszczenia. Jakie są skuteczne domowe sposoby na mszyce?

Każdy ogrodnik, działkowiec czy miłośnik roślin prędzej czy później natyka się na mszyce. Objawy widać gołym okiem: świeże pędy roślin, młode kwiaty i listki zwijają się i więdną, pozbawione życiodajnych soków – a gdy zajrzysz pod lśniące, zwinięte i oblepione wokół łodyg liście, znajdziesz pod nimi kolonię drobnych zielonych lub szaroczarnych pluskwiaków.

Skąd się biorą mszyce na roślinach?

Szkodniki te często są przynoszone na młode pędy roślin przez mrówki, znane z hodowli mszyc na własny użytek. Po co to robią? Ponieważ produktem ubocznym przemiany materii mszyc jest ceniona przez mrówki słodka spadź.

Sprawdzone i skuteczne domowe sposoby na mszyce

Każdy typ oprysku, nawet ekologiczny, truje nie tylko szkodniki, lecz także pożyteczne owady, na przykład zapylacze. Dlatego opryski w ogrodzie czy na balkonie należy bezwzględnie wykonywać po zmierzchu, gdy większość pszczół czy trzmieli już nie lata.

Woda na mszyce

Na początek warto wziąć pod uwagę najprostsze mechaniczne sposoby. Wstaw roślinę do wanny, zabezpiecz ziemię w doniczce, okrywając ją folią, i zmyj roślinę dość silnym strumieniem wody. Polewaj zarówno górną, jak i dolną stronę liści. „Kąpiel” powtarzaj co parę dni, tak aby się pozbyć także mszyc, które w tym czasie wylęgną się z jaj. Pamiętaj, by nie stawiać potem mokrej rośliny na słońcu – jego ostre światło może popalić mokre liście.

Oprysk z octu na mszyce

Przygotuj roztwór w proporcji 1:10. Ocet należy wlewać do wody, nie odwrotnie. Przelej miksturę do spryskiwacza i spryskaj nią zaatakowane pędy, koniecznie także od spodu liści.
Uwaga! Z octem należy postępować ostrożnie, gdyż wrażliwe lub młode pędy można nim łatwo spalić. Skutki zbyt dużego stężenia oprysku czasem widać dopiero po paru dniach w postaci obumarcia części rośliny.

Do roztworu możesz dodać łyżeczkę szarego mydła albo kilka kropli płynu do mycia naczyń – wówczas oprysk lepiej przylgnie do roślin i będzie działać dłużej.

Oprysk z mleka i wody na mszyce

Przygotuj mieszankę mleka i wody w proporcji 1:1. Spryskaj obficie rośliny.

Macerat z czosnku na mszyce

Macerat to najskuteczniejsza metoda wydobycia z czosnku substancji potrzebnych do walki ze szkodnikami. Warto zrobić go więcej i przechowywać w lodówce, bo jest skuteczny także w walce z przędziorkami, mączlikami i chorobami grzybowymi roślin. Pół główki czosnku zalej litrem wody (np. w słoiku) i odstaw co najmniej na dobę w ciepłe miejsce. Przed użyciem rozcieńcz wodą 1:1 i przecedź – w przeciwnym razie drobinki czosnku zatkają spryskiwacz.

Wywar z cebuli na mszyce

Przygotuj 75 g cebuli i 10 l wody – lub odpowiednio mniej, jeśli nie potrzebujesz aż tyle. Cebulę posiekaj, zalej wodą i gotuj 30 minut na małym ogniu. Po przestudzeniu i odcedzeniu pryskaj jak zwykle.

Oprysk z sody na mszyce

½ łyżeczki sody rozpuść w litrze ciepłej wody z dodatkiem paru kropli płynu do naczyń. Wymieszaj, wstrząśnij i opryskaj zaatakowane rośliny.

Mrówki – kontrowersyjny (lecz jednak!) sprzymierzeniec

Czy walcząc z mszycami, powinniśmy wytępić w naszym ogrodzie mrówki? Absolutnie nie. Wbrew obiegowym opiniom te ostatnie czynią wiele dobrego. Spulchniają glebę, czyszczą środowisko ze zbędnych odpadków, są ważnym elementem ekosystemu. Co ważne w kontekście inwazji szkodników – jedna mrówcza kolonia zjada rocznie średnio 6 milionów różnych owadów.

Opryski – tylko po zmierzchu!

Który z domowych sposobów na mszyce jest najskuteczniejszy? Warto, abyś sam wypróbował, co w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. W razie potrzeby zmieniaj metody, a do kupnych preparatów uciekaj się w ostateczności. Wytaczanie najcięższego oręża w postaci gotowych preparatów chemicznych jest bowiem – wprawdzie w mikroskali, ale zawsze – podcinaniem gałęzi drzewa, na którym wszyscy żyjemy. Prowadzi do zatrucia rośliny, gleby, w której ona rośnie, oraz jej otoczenia.

Zobacz także: Powstała aplikacja do wymiany roślin. Dzięki niej przygarniesz kwiatka albo się z kimś zamienisz