Zamknij

Domowe sposoby na ból ucha. Jak pomóc sobie i dziecku?

Magdalena Barszczak
27.06.2018
Aktualizacja: 03.01.2019 14:12
ból ucha
fot. Shutterstock.com

Domowe sposoby na ból ucha przydadzą się, jeśli dopiero oczekujemy na wizytę u laryngologa. Trzeba pamiętać jednak, że nie zastąpią fachowej porady lekarskiej. Zobacz, jak sobie radzić, kiedy dopadnie cię ból ucha!

Ból ucha najczęściej sygnalizuje stan zapalny wywołany przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jeśli zaczęła rozwijać się infekcja, oprócz bólu ucha może pojawić się swędzenie, pieczenie, obrzęk, wyciek z ucha lub niedosłuch. Doraźnie możemy sobie pomóc, stosując naturalne, domowe sposoby na ból ucha.

Jeśli jednak objawy nie mijają, a szczególnie gdy z ucha wycieka ropna lub krwista wydzielina, a także kiedy odczuwamy problemy ze słuchem, należy niezwłocznie udać się do specjalisty! W takim przypadku nie wolno leczyć się na własną rękę.

Co zrobić, gdy boli nas ucho, a wizyta u laryngologa dopiero nas czeka? Te domowe sposoby na ból ucha mogą pomóc! 

Zobacz także: Domowe sposoby na zatoki pomogą zwalczyć pierwsze dolegliwości zatkanych zatok

Domowe sposoby na ból ucha - u dziecka i dorosłego

Ból ucha jest wyjątkowo nieprzyjemny. Nic dziwnego, że chcemy go szybko uśmierzyć. Często pojawia się u dzieci do 3. roku życia, np. jako powikłanie po przeziębieniu. Może być to ból kłujący, przeszywający lub pulsujący i często dopada nas w nocy. Zwiastuje najczęściej zapalenie ucha zewnętrzengo lub zapalenie ucha środkowego. Nie należy go ignorować, bo nieleczony może prowadzić do powikłań. Nic nie zastąpi fachowej porady lekarskiej, jednak zanim udasz się do lekarza, możesz wypróbować domowe sposoby na ból ucha.

Domowe sposoby na ból ucha - czosnek do ucha

Wkładanie kawałka czosnku zawiniętego w gazę lub chusteczkę higieniczną do ucha lub smarowanie ścianek ucha jego sokiem nie zawsze pomoże. W medycynie naturalnej czosnek stosuje się od lat ze względu na jego właściwości bakteriobójcze. Może on rzeczywiście złagodzić ból wywołany zapaleniem ucha zewnętrznego. W wielu przypadkach jednak, jeśli choroba ma inną przyczynę, leczenie czosnkiem może wręcz zaszkodzić i opóźnić leczenie.

Domowe sposoby na ból ucha - cebula

Ten domowy sposób na ból ucha może być szczególnie pomocny w przypadku dolegliwości u dzieci. Cebulę kroimy na plastry, zawijamy w papierowy ręcznik i ogrzewamy, czekając aż puści sok. Taki okład przykładamy do bolącego ucha.

Zobacz także: Domowe sposoby na grypę. Jak leczyć grypę, zanim odwiedzisz specjalistę?

Domowe sposoby na ból ucha - ciepły okład

Na ból ucha pomoże ciepły okład. Aby go przygotować, owijamy termofor lub butelkę z ciepłą wodą czystym fragmentem materiału i przykładamy do obolałego ucha. Możemy też zanurzyć ręcznik (wcześniej go wykręcamy) w gorącej wodzie. Przytrzymujemy, aż wystygnie.

Domowe sposoby na ból ucha - oliwka

Oliwa nawilża ucho, pomaga pozbyć się infekcji oraz zwalcza swędzenie. Oliwę z oliwek podgrzewamy (nie może być zbyt gorąca) i aplikujemy do ucha. Jednorazowa dawka nie powinna być większa niż 4 krople.

Domowe sposoby na ból ucha - suszarka do włosów

Strumień ciepłego powietrza kierujemy w stronę bolącego ucha. Suszarkę trzymamy w odległości 20-30 cm od ucha. Ciepłe powietrze powinno załagodzić ból. Podobny efekt można uzyskać przykładając ucho do grzejnika. Pamiętajmy, aby nie robić tego zbyt długo - wystarczy od 3 do 5 minut. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z tą metodą. W niektórych przypadkach ciepłe powietrze może spowodować zaostrzenie bólu.

Domowe sposoby na ból ucha - guma do żucia

Mentol i zawarta w gumie do żucia orzeźwiająca substancja oczyszcza przewód Eustachiusza za zalegających płynów. Ulga jest odczuwalna już po kilku minutach. Trzeba pamiętać jednak, że to jedynie doraźny środek na ból ucha.

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Który domowy sposób stosujesz przy przeziębieniu?

Liczba głosów:

Autor: Magdalena Barszczak