Zamknij

Dezynfekcja domu - o czym warto pamiętać?

19.03.2020
Aktualizacja: 17.04.2020 09:51
dezynfekcja domu
fot. Shutterstock

Dezynfekcja domu w obecnych czasach jest bardzo ważna. Sprawdźcie, jak pozbyć się wirusów domowymi środkami czystości.

Od kiedy w mediach coraz częściej mówi się o bardzo dużym zagrożeniu koronawirusem, należy przykładać szczególną uwagę do zachowania środków ostrożności. Dbanie o higienę własną oraz czystość otoczenia jest teraz priorytetem.

Wynika to z faktu, że koronawirus utrzymuje się na wielu różnych powierzchniach. Sprawdźcie, jak przeprowadzić odpowiednio skuteczną dezynfekcję i pozbyć się wirusów z domu.

Przed przystąpieniem do gruntownego sprzątania, warto zadbać o to, żeby nie przynosić wirusów do domu. Warto ograniczyć wychodzenie z mieszkania, a jeśli już musimy z niego wyjść po powrocie od razu umyć ręce. Warto również starannie wytrzeć buty i nie chodzić w nich po mieszkaniu. Torby z zakupami nie powinny być stawiane na blatach kuchenny tylko na podłodze w przedpokoju.

Mieszkanie powinno być również często wietrzone. To z pewnością uchroni od zanieczyszczeń i pomoże pozbyć się wirusów. To bardzo prosta metoda na oczyszczenie powietrza w domu. Regularne wietrzenie mieszkania poprawi jakość powietrza, co z kolei ma bardzo duży wpływ na stan błon śluzowych.

Zobacz także: Sposoby na nudę, gdy trzeba siedzieć w domu. 10 pomysłów na zabicie czasu

Co dezynfekować w mieszkaniu?

Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na miejsca, które dotykamy najczęściej. Klamki, włączniki światła, słuchawkę od domofonu, gałki mebli, przyciski na urządzeniach RTV oraz AGD. Dezynfekcji warto również poddać telefon oraz klucze, a także baterie umywalkowe.

Koronawirusy giną przy użycia zwykłego mydła, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni zapas w domu. To samo tyczy się środków czystości, które pomagają usunąć tłuszcze czy płyny do naczyń. Środki czystości z dodatkiem chloru również warto użyć podczas gruntownego sprzątania. Jeśli zależy nam na skuteczniejszym sprzątaniu, możemy sięgnąć po alkohol etylowy (powyżej 60%).

W domu można przygotować płyn do dezynfekcji, wykorzystując odpowiednie składniki. Na 1 litr należy użyć 833 ml spirytusu, 42 ml wody utlenionej, 14,5 ml gliceryny, 110 ml przegotowanej wody. Tak przygotowany płyn można przelać do butelki z atomizerem.

Jeśli zabieramy się za pranie oraz dezynfekowanie ubrań, należy pamiętać, aby zastosować znacznie wyższą temperaturę 60C oraz więcej. To samo dotyczy odkażania sztućców oraz naczyń.

Przeprowadzicie dezynfekcję domu?

Zobacz także: Jak zrobić żel antybakteryjny w domu? Potrzebujesz tylko dwóch składników!

Pierwiastki chemiczne
Rozwiąż quiz

Spróbuj rozpoznać pierwiastki po ich symbolach chemicznych!

Pierwiastki chemiczne

Jakim symbolem chemicznym oznaczamy węgiel?