Zamknij

Czym zmyć żywicę? Domowe sposoby na żywicę na ciele i ubraniach

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:01
Czym zmyć żywicę?
fot. Shutterstock

Żywicą najczęściej możemy pobrudzić się w otoczeniu drzew lub w warsztacie samochodowym. Sprawdź jak i czym zmyć żywicę z rąk i samochodu. Dzięki tym poradom dowiesz się także czym rozpuścić żywicę z ubrań i drewna.

Żywica to substancja wytwarzana przez drzewa lub też otrzymywana sztucznie do wyrobu produktów i półproduktów w przemyśle chemicznym i przemysłowym. To z jej użyciem powstają lakiery, terpentyna, smary, kleje do metali i laminaty. Ze względu na jej własności izolacyjne stosuje się ją w przewodach oraz układach elektrycznych samochodów, a także w ramach do rowerów. 

Żywica jest substancją nierozpuszczalną w wodzie, co sprawia, że jest trudna do usunięcia, jeśli się nią zabrudzimy. Na co dzień nie mamy z nią zbyt często do czynienia, jednak gdy już się to zdarzy, często zastanawiamy się czym zmyć żywicę. Na pytania czym zmyć żywicę z rąk, czym zmyć żywicę z samochodu, czym zmyć żywicę ze spodni, ubrań i drewna odpowiemy w niniejszym artykule. 

Zobacz także: Jak usunąć wosk z ubrania? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Czym zmyć żywicę z rąk? 

Jeśli zdarzy nam się zabrudzić ręce w trakcie spaceru po lesie, majsterkowania przy samochodzie lub podczas kładzenia podłogi drewnianej, istnieje kilka domowych metod dotyczących tego czym zmyć żywicę z rąk. Z pewnością sama woda z mydłem nie wystarczy. A zatem rodzi się pytanie: czym rozpuścić żywicę? Usuwanie żywicy możemy przeprowadzić bez użycia specjalistycznych środków, jakim jest rozpuszczalnik do żywicy. 

  • Ocet 

Jeśli nie wiemy czym zmyć żywice z rąk, a mamy w kuchni ocet i papierowy ręcznik, to świetnie nadadzą się one do tego celu. Wystarczy zwilżyć ręczniki octem, najlepiej nad zlewem, i wycierać nim przez chwilę dłonie, aby pozbyć się problemu. Choć zapach octu nie jest przyjemny, jest on niezwykle skutecznym środkiem na usuwanie plam z żywicy. 

  • Pasta do zębów 

Pasta do zębów w swoim składzie ma wiele składników, które działają na żywicę rozpuszczająco. Jeśli akurat nie mamy rozpuszczalnika, nie chcemy używać octu i nie wiemy czym zmyć żywice z rąk, wystarczy wycisnąć na dłonie większą ilość pasty i wcierać ją przez kilka minut, a następnie umyć ręce mydłem z wodą. 

  • Alkohol 

Alkohol ma silne właściwości żrące i rozpuszczające, dlatego jeśli posiadamy w domu spirytus, wystarczy wcierać go w ręce przez kilka minut, a gdy rozpuści żywicę, dokładnie umyć dłonie. 

Zobacz także: Jak usunąć rdzę z ubrania? Mamy na to sprawdzone sposoby!

Usuwanie żywicy z ubrań - jak wygląda usuwanie plam z żywicy? 

Usuwanie żywicy z ubrań jest o wiele bardziej wymagającym zadaniem niż usuwanie żywicy z rąk. Trzeba uważać, aby razem z nią nie wywabić materiału lub zwyczajnie nie zniszczyć ubrania. Jeśli żywica jest świeża, należy zetrzeć jej nadmiar tak, aby jej nie rozsmarować na większej powierzchni ubrania, a następnie zmrozićumieszczając materiał w zamrażarce, aby stwardniała. Tak zastygniętą żywicę możemy delikatnie usunąć, np. za pomocą tępej strony noża, aby nie zrobić dziury w ubraniu. 

Absolutnie nie używajmy rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik do żywicy, choć skutecznie ją usunie, spowoduje powstanie przebarwień na odzieży. Usuwanie żywicy z ubrania możemy przeprowadzić z użyciem alkoholu, terpentyny, zmywacza do paznokci, acetonu lub benzyny oczyszczonej, WD-40 lub żelu antybakteryjnego. 

Oto kilka porad na temat tego, czym zmyć żywicę z ubrań: 

  • Usuwanie plam z żywicy rozpocznijmy od wsunięcia pod nią papierowego ręcznika. Nasączmy wacik, watę lub chusteczkę higieniczną wybraną substancją, pocierajmy delikatnie i odczekajmy około 15 minut. Następnie wypłuczmy plamę letnią wodą z dodatkiem mydła i wypierzmy w pralce.  
  • Usuwania żywicy z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, nylon czy akryl, nigdy nie powinniśmy przeprowadzać za pomocą środków z acetonem.  
  • Usuwanie plam z żywicy z ubrań wykonanych z delikatnych materiałów najlepiej wykonać za pomocą roztworu mydła i benzyny oczyszczonej w proporcji 1:1. 

Zobacz także: Czy zbyt częste pranie może zniszczyć ubrania? Te błędy podczas prania popełniamy wszyscy

Czym zmyć żywicę ze spodni? 

Jeśli nie wiemy czym zmyć żywicę ze spodni, najlepiej jeśli pod plamę położymy ściereczkę bawełnianą, a na plamę drugą i zaczniemy ją prasować. Rozgrzana żywica powinna przykleić się do ściereczki. Zamiast ściereczki możemy wykorzystać papier do pieczenia. Nie korzystajmy z tego sposobu w przypadku spodni z poliestru i bawełny. 

Czym rozpuścić żywicę, jeśli plama jest świeża? Usuwanie plamy z ubrań możemy wykonać z użyciem masła. Wystarczy posmarować nim plamę i zostawić na półtorej godziny. Następnie przygotujmy roztwór z amoniaku i soli w proporcji 4:1 i wetrzyjmy go w plamę. Na koniec spodnie przeczyśćmy wodą z mydłem i wstawmy do prania w pralce. 

Jeśli usuwanie plamy z ubrań nie odniosło oczekiwanego skutku, musimy powtórzyć stosowaną wcześniej procedurę, aż efekt będzie zadowalający. 

Zobacz także: Czy śni ci się pranie? Sprawdź, co to oznacza

Czym zmyć żywicę z samochodu? 

Usuwanie żywicy z lakieru to najczęstszy problem kierowców, zwłaszcza w okresie letnim. Pozostawianie auta pod drzewami powoduje, że żywica spada na karoserię i niszczy lakier. Należy wtedy jak najszybciej pozbyć się świeżej żywicy. 

Czym zmyć żywicę z samochodu, gdy jest świeża?  

Usuwanie żywicy z lakieru, jeśli nie zdążyła zastygnąć, jest stosunkowo łatwe. Możemy szybko udać się do myjni i potraktować lakier wodą z pianą. W domowym zaciszu możemy sięgnąć po ściereczkę z mikrofibry, gorącą wodę i mydło, a następnie spróbować usunąć plamę. 

Czym zmyć żywicę z samochodu, gdy zdążyła zastygnąć? 

Usuwanie żywicy z lakieru, jeśli zmieniła się już w twardą skorupę, jest o wiele trudniejsze. W tym przypadku sama woda z mydłem nie wystarczy. Najlepiej nasączyć ściereczkę alkoholem, benzyną lakową lub WD-40 i pocierać nią delikatnie lakier. Pamiętajmy, aby nie trwało to zbyt długo, ponieważ pod wpływem tych substancji, które cechują silne właściwości żrące, może rozpuścić się sam lakier. Równie dobrym pomysłem na usuwanie żywicy z lakieru jest terpentyna, która go nie zniszczy. 

Zobacz także: Co robić, gdy pralka brudzi ubrania? Przyczyny, zapobieganie

Usuwanie żywicy z drewna - rozpuszczalnik do żywicy epoksydowej 

Żywica epoksydowa najczęściej pojawia się u nas w domu przy okazji różnego o rodzaju remonty zwłaszcza do kładzenia podłóg i posadzek. Służy także jako klej do metalu i izolacja elementów elektrycznych. 

Usuwanie żywicy z drewna to problem, z którym zetkniemy się, jeśli kładziemy podłogę drewnianą lub posadzkę, gdy żywica wycieka ze świeżej choinki lub jeśli posiadamy taras drewniany w okolicy drzew. Żywicę z podłogi i tarasu możemy spróbować przetrzeć przy pomocy ściereczki z ciepłą wodą lub spróbować delikatnie zeskrobać nożykiem. Jest to jednak sposób, który może trwale zniszczyć powierzchnię drewna. Jeśli chcemy przeprowadzić usuwanie żywicy z drewna w sposób bezpieczny, przydatna będzie benzyna, terpentyna lub amoniak. Możemy także zaopatrzyć się w sklepie z chemią w specjalny rozpuszczalnik do żywicy epoksydowej. To najlepszy sposób usuwanie plam z żywicy na drewnie.