Zamknij

Czym myć panele? Poznaj najlepsze metody na mycie paneli

15.02.2021
Aktualizacja: 15.02.2021 16:37

Panele to idealny sposób na wyjątkowo estetyczną podłogę oraz przełamanie nudy gołych ścian. Aby zawsze prezentowały się wyjątkowo, warto o nie odpowiednio zadbać. Czym myć panele?

Jak myć panele?
fot. Shutterstock

Panele drewniane to ponadczasowy sposób na elegancką i trwałą podłogę. Panele podłogowe i laminowane są ogromnie popularne, ponieważ można kupić je w przystępnej cenie oraz są dostępne w wielu barwach i wzorach, a niektóre z nich doskonale imitują naturalne drewno. Dodatkowo są łatwe do samodzielnego montażu, proste w utrzymania w czystości. Nasze ściany coraz częściej zdobią także panele ścienne, które wnoszą wiele interesujących możliwości dekoracyjnych do naszych wnętrz.

Aby zawsze zachwycały wyglądem, musimy je regularnie myć i odpowiednio o nie dbać. Czym myć panele podłogowe, żeby błyszczały? Czym myć panele ścienne, aby zachwycały naszych gości?

Zobacz także: Miałeś sen o podłodze? Sprawdź jego znaczenie!

Czym myć panele podłogowe?

Jeśli zastanawiamy się czym myć panele podłogowe, żeby błyszczały i były czyste na długi czas, powinniśmy sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby. Wszystkie rodzaje paneli nie lubią wody i wilgoci, gdyż to powoduje ich odkształcanie się. Zanim rozpoczniemy mycie paneli na mokro, dokładnie je odkurzmy lub zamiećmy szczotką z miękkim włosiem, aby nie zarysować ich powierzchni. Czyszczenie paneli przed myciem dokładnie oczyści je z drobinek brudu tak, aby nie zarysowały ich powierzchni.

Czym myć panele drewniane?

Zarówno białe i siwe, jak i czarne panele zawsze będą wymagały od nas użycia ściereczki lub mopa bardzo dobrze odciśniętych z wody. Aby jeszcze bardziej ograniczyć dostęp wilgoci do paneli, przetrzyjmy je ponownie, tym razem do sucha. Czym myć panele podłogowe? Przede wszystkim mycie paneli nie może być destrukcyjne dla ich powierzchni. Wybierajmy delikatne środki czyszczące oraz preparaty o właściwościach antystatycznych. Mycie paneli przynosi znakomite efekty, jeśli użyjemy do tego celu gorącej wody z octem w proporcji dwie łyżki octu na pięć litrów wody. Ocet z wodą to odpowiedź na pytanie czym myć panele podłogowe, żeby błyszczały.

W pielęgnacji paneli bardzo ważne jest pastowanie podłogi drewnianej. Zawsze wykonujmy tę czynność wzdłuż paneli. Dzięki temu małe uszkodzenia i rysy stają się mniej widoczne, a nasza podłoga jest odpowiednio zabezpieczona przed kolejnymi uszkodzeniami.

Czym myć panele laminowane?

Panele laminowane cechują się wyjątkową odpornością na zabrudzenia, ścieranie i działanie promieni słonecznych. Ważne, aby podczas mycia nie uszkodzić laminatu, ponieważ w takim wypadku będziemy musieli wymienić panele. Czym myć panele laminowane? Użyjmy do tego celu specjalnego mopa z mikrofibry do podłóg, który idealnie rozprowadza środek myjący na powierzchni paneli z użyciem jak najmniejszej ilości wody. Możemy także skorzystać z tradycyjnej metody na mycie paneli, używając wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Najlepszym sposobem na czyste i błyszczące panele będzie ich mycie wodą z dodatkiem octu tak jak w przypadku mycia paneli podłogowych. Z kolei jeśli chcemy uniknąć nieestetycznych smug po myciu paneli, zawsze przecierajmy je do sucha.

Zobacz także: Podpowiadamy, jak pozbyć się plam z długopisu

Czym nabłyszczyć panele?

Jak nabłyszczyć panele w sposób szybki i efektowny? Idealnym rozwiązaniem jest rozprowadzenie na podłodze roztworu z dwóch szklanek wody, połowy szklanki octu i dwóch łyżek oliwy. To prosty sposób na błyszczące panele, które zachwycą nas swoim wyglądem. Możemy także sięgnąć po środki do mycia paneli dostępne w sklepach. Są to gotowe preparaty nabłyszczające, które dodatkowo tworzą na powierzchni warstwę ochronną przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Czym nabłyszczać panele laminowane? Do nabłyszczania paneli laminowanych zawsze powinniśmy stosować środki do laminatu. Zapewnią on panelom wysoki połysk oraz ochronią ich powierzchnię przed osadzaniem się kurzu.

Czym myć panele - najlepsze sprzęty domowe

Czyszczenie paneli może być jeszcze szybsze i prostsze dzięki zastosowaniu odpowiednich sprzętów domowych. Czym czyścić panele? Możemy wykorzystać odkurzacz myjący panele, który w krótkim czasie pozwoli nam na odkurzenie i dokładne mycie paneli. Wystarczy do pojemnika odkurzacza wlać wodę z odpowiednim środkiem czyszczącym i zamontować specjalną ściereczkę z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia i plamy.

Czy mopem parowym można myć panele? Oczywiście. I jest to naprawdę świetny i wygodny sposób na czyszczenie paneli. Jednak nie zaleca się jego stosowania do paneli drewnianych, ponieważ szybko może rozpuścić nawoskowaną powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest mycie takich paneli z użyciem odkurzacza z funkcją mycia na gorąco. Zaletą tych odkurzaczy jest to, że idealnie nadają się na mycie paneli drewnianych i laminowanych, ponieważ ograniczają ilość wody, która dostaje się do paneli do niezbędnego minimum, co chroni je przed odkształceniami. W tym przypadku nie musimy już używać środka do czyszczenia, ponieważ wszelkie zabrudzenia zostaną usunięte przez gorącą parę.

Zobacz także: Dezynfekcja domu krok po kroku. Sprawdź, jak odkazić pomieszczenia

Czym myć panele ścienne?

Panele dekoracyjne to najnowsza moda, która pozwala wprowadzić ciekawe elementy aranżacyjne, przełamując statyczność i nudę naszych wnętrz. Są zdecydowanie lepszą wersją aranżacji ścian od boazerii popularnej za czasów PRL-u. Ich ogromną zaletą jest ich szybki montaż, a czyszczenie tych paneli jest niezwykle proste i nie wymaga czasochłonnej pracy.

Mycie paneli ściennych ogranicza się do przetarcia miotełką z kurzu, a następnie wystarczy je przeczyścić lekko wilgotną szmatką z odrobiną płynu do naczyń. Z kolei jeśli chodzi o panele ścienne gipsowe, mycie możemy wykonać na dwa sposoby. Możemy do tego celu użyć wody z dodatkiem krochmalu lub też użyć bieli cynkowej z wodą, którą bez problemu kupimy przez internet.