Zamknij

Czym jest bidet i jak go używać?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 22:45
Dawniej - dla najzamożniejszych, dziś znajdziemy go w wielu domach: bidet.
fot. Shutterstock

Pierwszy bidet został skonstruowany we Francji w ostatnich latach XVII wieku. Były one przeznaczone szczególnie dla najwyższych klas społecznych. Obecnie z takiego urządzenia sanitarnego może skorzystać każdy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które umożliwia podmycie się bez rozbierania.

Planujesz remont łazienki i rozważasz instalację bidetu? Nie jesteś pewien, czy takie urządzenie sanitarne w ogóle jest ci potrzebne? Z tego wpisu dowiesz się, że bidet jest bardzo użytecznym sprzętem. Dzięki temu artykułowi poznasz jego zalety i zastosowanie oraz dowiesz się, jaki model najlepiej sprawdzi się w twojej łazience. 

Zobacz także: Pomysł na łazienkę na poddaszu - jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Krótka historia bidetu 

Pierwsze bidety, które powstały we Francji były montowane w sypialniach. Mogły sobie na nie pozwolić jedynie wysoko usytuowane rodziny. Warto podkreślić, że początkowo bidety nie pełniły takiej funkcji jak obecnie. Można przytoczyć, chociażby przypadek Karola Marksa, który używał go do mycia brody. Podobne sytuacje miały miejsce w XIX wieku - wielu mężczyzn opłukiwało w nim swoje wąsy. Zmianę przyniosła dopiero epoka wiktoriańska, to właśnie wtedy bidety zaczęto wykorzystywać do podmywania narządów intymnych. 

Sanitariaty zyskały zainteresowanie również w sztuce. Pierwsze urządzenie tego typu pojawiło się na płótnie malarza F. Bouchera z 1741 roku. Obraz nosi tytuł „La Toilette intime”. Obecnie dzieło można zobaczyć w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie. 

W Polsce bidety pojawiły się w XIX wieku. Początkowo również umieszczano je w sypialniach, gdzie pozwalały na zachowanie higieny osobistej po odbyciu stosunku. W XX wieku każda modna pani domu chciała mieć taki sanitariat w swojej łazience. Warunki mieszkaniowe po II wojnie światowej uległy pogorszeniu, co sprawiło, że zmniejszyła się powierzchnia pomieszczeń. W związku z tym bidety straciły nieco na znaczeniu i mogli sobie na nie pozwolić jedynie zamożni ludzie. 

Zobacz także: Łazienka w drewnie - jak ją urządzić? Wady i zalety

Do czego służy bidet? 

Podstawową funkcją bidetu jest możliwość podmycia się po załatwieniu potrzeby w toalecie. Sanitariat może okazać się szczególnie ważny dla osób starszych, które mają problemy z pełną sprawnością fizyczną. Będzie także świetnym udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych. Jego funkcje docenią również wszyscy ci, którzy borykają się z infekcjami narządów intymnych. Dzięki bidetowi można uniknąć kąpieli po każdym skorzystaniu z toalety. Pozwala to też na sporą oszczędność czasu. 

Zobacz także: Robaki w łazienkach - jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Jaki bidet wybrać? 

Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór bidetów wiszących lub stojących. Te pierwsze montowane są na ścianie około 30 centymetrów nad podłogą, co umożliwia komfortowe użytkowanie. Bidety stojące przytwierdzane są bezpośrednio do podłogi, przez co są trochę niższe niż ich konkurencyjny wariant. Niestety z tego względu są one rzadziej wybierane. Zakup odpowiedniego sanitariatu powinien zależeć głównie od aranżacji łazienki. Jeżeli ma ona dużą powierzchnię, spokojnie można zdecydować się na zakup bidetu wolnostojącego. Świetnie sprawdzi się on w klasycznych stylizacjach wnętrz.  Z kolei bidety wiszące dobrze komponują się w mniejszych pomieszczeniach i pasują do nowoczesnego designu. Ich dodatkową zaletą z pewnością jest wygoda w utrzymaniu czystości. Odsłaniają one podłogę, co sprawia, że umycie okolic boku sanitariatu jest bardzo proste. 

Zobacz także: Jak usunąć kamień w łazience? 3 skuteczne sposoby na pozbycie się osadu z kamienia

Jak wygląda montaż bidetu? 

Przed zamontowaniem bidetu w łazience warto wygospodarować sobie odpowiednią ilość miejsca. Urządzenie powinno stać około 30 centymetrów od pozostałych sanitariatów i około 40 cm od ściany. Sam montaż nie należy do trudnych zadań. Wystarczy pamiętać o tym, by usytuować urządzenie na odpowiedniej wysokości, która powinna wynosić około 40 cm od podłogi. Do zamontowania bidetu wiszącego będziesz potrzebować specjalnego stelażu, który montowany jest do ściany. Z kolei bidet stojący przykręcisz do podłogi przy użyciu dołączonych do niego śrub. 

Zobacz także: Szafka na pralkę, czyli zabudowa, która powiększy przestrzeń

Toaleta z bidetem 

Sedes z bidetem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala on na skorzystanie z WC i jednoczesne odświeżenie się. Dzięki temu po każdym korzystaniu z toalety możesz poczuć komfort oraz świeżość. Użytkowanie jest bardzo proste. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby wysunęła się dysza myjąca, z której wyleci strumień wody. Jej natężenie oraz temperaturę można regulować według własnych upodobań. WC z bidetem sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które mają problemy z infekcjami narządów płciowych. 

Zobacz także: Średnie zużycie wody na osobę - kto i gdzie zużywa jej najwięcej?

Jak korzystać z bidetu? 

Korzystanie z bidetu jest niezwykle proste. Wystarczy usiąść na niego przodem lub tyłem i nacisnąć odpowiedni guzik. Z umieszczonej w muszli dyszy wytryśnie woda, która obmyje twoje genitalia i odbyt. Strumień ciepłej wody zapewni ci nie tylko uczucie czystości, ale również delikatny masaż. 

Zobacz także: Śniło Ci się, że bierzesz kąpiel? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Dlaczego warto kupić bidet? 

Bidet sprawdzi się w przypadku wszelkich chorób związanych z narządami intymnymi. W pierwszej kolejności można wymienić hemoroidy. To schorzenie wiąże się z koniecznością zachowania maksymalnej higieny osobistej. Z sanitariatu ucieszą się również osoby starsze, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Z chęcią skorzystają z niego także kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne. Bidet umożliwia podmycie  się po każdorazowym skorzystaniu z toalety bez konieczności brania prysznica, co pozwala na zachowanie pełnego komfortu. 

Teraz już wiesz, jaką rolę może pełnić w życiu twoim i twoich bliskich bidet. Nie jest to niezbędny sanitariat, jednak z całą pewnością warto go mieć, by jeszcze lepiej dbać o swoją higienę. Kolejnym plusem tego urządzenia jest jego cena, która nie różni się bardzo od kosztów zakupu tradycyjnej muszli klozetowej. Oczywiście sprzęt dwa w jednym, czyli sedes z funkcją bidetu jest o wiele droższy, jednak komfort użytkowania, jaki zapewnia, jest wart swojej ceny.