Zamknij

Czarna herbata – czy posiada właściwości zdrowotne?

27.09.2018 16:26
czarna herbata
fot. Shutterstock

Czarna herbata oprócz tego, że jest jednym z najpopularniejszych napojów wypijanych przez Polaków, charakteryzuje się także właściwościami zdrowotnymi. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto ją regularnie pić.

Nie tylko herbata zielona, czerwona,czy tez biała wykazuje szereg dobroczynnych właściwości leczniczych. Jak się okazuję napar z czarnej herbaty także wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jednak jak przy każdym gatunku herbaty, spożywanie powinno być rozsądne. W przeciwnym wypadku może doprowadzić to do całego spektrum efektów ubocznych.

Czarna herbata – dlaczego warto ją pić?

Czarna herbata także zawiera wiele właściwości prozdrowotnych. Są to na przykład teaflawiny, które korzystnie wpływają na pracę mózgu. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi. Herbata także charakteryzuje się działaniem pobudzającym, dodaje energii.

Herbata czarna polecana jest także przy problemach żołądkowych, gdyż ten napój ułatwia trawienie. Herbata zapobiega także przed chorobami serca. Picie trzech filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Jednym z kolejnych leczniczych składników czarnej herbaty jest także fluor, który wspiera utrzymanie higieny jamy ustnej. Zapobiega paradontozie, czyli zapaleniu przyzębie i krwawieniu dziąseł. Czarna herbata przyśpiesza także porost włosów.

Zalecane jest także stosowanie okładów z herbaty czarnej na oparzenia słoneczne. Przemywanie twarzy z tego naparu skutecznie wspomaga walkę  z trądzikiem. Płukanka do włosów wykorzystująca herbatę zwalcza także łupież.

Osoby, które borykają się z nadmiernym poceniem się stóp i nieprzyjemnym ich zapachem powinny moczyć stopy w naparze.

Czarna herbata – jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Czarna herbata zawiera bardzo dużo garbników, przez co jej spożywanie powinno być umiarkowane, gdyż może to utrudniać wchłanianie białka i innych pierwiastków, między innymi żelaza. Osoby starsze nie powinny pić czarnej herbaty godzinę przed i po jedzeniu.

Przy regularnym spożywaniu herbaty trzeba pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów po każdym jej wypiciu.  Z biegiem czasu od czarnej herbaty zęby zmieniają swój kolor. Mocno parzonego naparu nie powinny pić dzieci.

Efekty uboczne po nadmiernym spożyciu czarnej herbaty:

  • Problemy ze snem,
  • Kołatanie serca,
  • Zawroty głowy,
  • Drżenie mięśni.

Czarna herbata – jak należy prawidłowo ją parzyć?

Zaleca się na kubek (ok.250 ml) uzyć jednej łyżeczki suszu czarnej herbaty. Zaleca się, aby herbata zalana wodą o temperaturze 98 stopni. Parzona powinna być przez około 5 minut.

Zobacz także: Najzdrowsza ze wszystkich herbat to... matcha. Jakie ma właściwości prozdrowotne?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jaką herbatę lubisz najbardziej?

Liczba głosów: