Zamknij

Cyklinowanie parkietów - na czym polega?

25.02.2021
Aktualizacja: 25.02.2021 20:46
Jak często cyklinować parkiet?
fot. Shutterstock

Cyklinowanie parkietu jest zabiegiem, który pozwala zachować trwałość i piękno drewnianej podłogi. Jak odnowić parkiet? Jak często należy wykonywać cyklinowanie parkietu? Na czym ono właściwie polega? Wyjaśniamy.

Każdy posiadacz drewnianej podłogi wykonuje cyklinowanie parkietu. Drewno w pomieszczeniach cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ jest eleganckie, bardzo klasyczne i uniwersalne. Niestety, z czasem ulega zniszczeniu, dlatego wymaga ono szczególnej pielęgnacji i dbałości. 

Zobacz także: Sennik: remont - sprawdź znaczenie snu o remoncie

Czym jest cyklinowanie parkietu? 

Cyklinowanie parkietu to metoda renowacji podłogi. Polega ona na zdzieraniu wierzchniej warstwy drewna. Usuwa położony na nim lakier i inne środki zabezpieczające. Odsłania w ten sposób nową warstwę drewna wraz z jego charakterystyczną fakturą. Cyklinowanie wykonywane jest za pomocą cykliniarki, czyli specjalnej maszyny przeznaczonej do tego celu. Proces cyklinowania podłogi jest dwuetapowy.  

Pierwszy etap to samo ścieranie usuwanie warstw lakieru, uszkodzeń, miejscowych zniszczeń i odsłonięcie nowej warstwy drewna. Drugi etap to wypełnianie i polerowanie ubytków w przypadku bardzo zniszczonej podłogi zawierającej wgłębienia i dziury. Następnie podłoga polerowana jest za pomocą maszyny wolnoobrotowej a po tym wykonuje się olejowanie parkietu. Można nałożyć również inne preparaty, jak np. wosk lub lakier.  

Zobacz także: Czy dom we śnie to zawsze pozytywny znak? Przekonaj się!

Jaki parkiet można cyklinować? 

Cyklinowanie można wykonywać na drewnianej powierzchni. Wykonuje się ją gdy na podłodze zauważalne są zmiany, takie jak zarysowania, miejscowe uszkodzenia i ubytki, a nawet dziury. Cyklinowanie nie ogranicza się jedynie do parkietu. Można wykonać cyklinowanie schodów, drewnianej mozaiki, desek podłogowych, drewnianych paneli oraz listew przypodłogowych. Rodzaj drewna nie ma znaczenia, gdyż każde może być cyklinowane. 

Nie należy cyklinować desek drewnianych o bardzo małej grubości. Cyklinowanie zmniejsza grubość klepek o ok. jeden lub dwa milimetry, dlatego jeśli grubość parkietu jest naprawdę mała, cyklinowanie może przyczynić się do ich osłabienia i zwiększenia podatności na uszkodzenia mechaniczne. Minimalna grubość klepek wynosi siedem milimetrów i takich już się nie cyklinuje. 

Zobacz także: Czym myć panele? Poznaj najlepsze metody na mycie paneli

Cyklinowanie parkietu - wady i zalety 

Cyklinowanie parkietu przynosi ogrom korzyści i jest wręcz zalecany posiadaczom drewnianych podłóg. Ma to niezaprzeczalnie wiele zalet, ale i kilka wad. Jakie są zalety cyklinowania parkietu? 

Cyklinowanie parkietu i jego zalety: 

 • usuwanie zabrudzeń, 
 • wyrównanie powierzchni, 
 • niwelowanie rys, 
 • wypełnienie ubytków, 
 • przedłużona trwałość podłogi, 
 • mniejsze koszty niż wymiana podłogi, 
 • odnowienie podłogi, 
 • możliwość odnowienia podłogi, schodów, listew i innych elementów z drewna.  

Jakie wady ma cyklinowanie parkietu? 

 • nie można cyklinować parkietów z cienkich klepek, 
 • zabieg zmniejsza grubość drewna i po wielu latach może być konieczna wymiana parkietu, 
 • zabieg należy wykonać kilka razy i może być czasochłonny, wymagający wyłączenia z danego pomieszczenia nawet na tydzień, 
 • proces renowacji wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. 

Zobacz także: Szlifowanie drewna w domu. Jak i czym szlifować drewno?

Kiedy i jak często wykonywać cyklinowanie parkietu? 

Cały proces jest przede wszystkim metodą na odnowienie podłogi, dlatego niekorzystne zmiany w wyglądzie podłogi są powodem do cyklinowania. 

Cyklinowanie parkietu należy wykonać, gdy: 

 • parkiet niszczeje, 
 • wygląda nieestetycznie, 
 • pojawiają się nierówności na podłodze lub przebarwienia, 
 • gdy nastąpi zmiana parkietu na nowy, 
 • planujesz zmianę wyglądu parkietu, 
 • chcesz położyć nowy lakier.  

Zobacz także: Porysowane panele - czym zamaskować rysy na panelach?

Cyklinowanie podłóg - cena  

Na koszt za cyklinowanie parkietu wpływa przede wszystkim wielkość powierzchni.  

W takim razie ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu? Cena liczona jest od metra kwadratowego i wynosi od 15 do 30 zł za metr. Jeśli doliczyć do tego koszt robocizny, będzie wynosić ona od 25 do 80 zł za metr. Do dochodzą koszty materiałów, które zależą od marki i sklepu. 

Zobacz także: Sennik: sklep - co oznacza sen o sklepie?

Czy można samodzielnie cyklinować parkiet? 

Jest możliwość, aby samodzielnie wykonać cyklinowanie parkietu. Nie jest to trudna praca, jednak wymaga wprawy i wyczucia. Można niestety nieumyślnie uszkodzić parkiet. Do tego przy braku doświadczenia efekt odnowienia może być znikomy. 

Ponadto sprzęt do cyklinowania jest bardzo drogi. Potrzebna jest nie tylko cykliniarka, ale również odkurzacz do pyłu, papiery ścierne, szpachla oraz narzędzia. Sprzęt można wynająć, choć przy małej powierzchni nie opłaca się. Koszt zakupu sprzętu lub jego wynajmu rzadko się zwraca i zdecydowanie taniej jest oddać cyklinowanie podłogi fachowcom. 

Mówiąc krótko: można samodzielnie cyklinować podłogi, jednak jest ryzyko popełnienia błędów a koszty są nieadekwatnie wysokie. 

Zobacz także: Czym usunąć silikon? Poznaj najlepsze metody na usuwanie silikonu

Cyklinowanie parkietu krok po kroku  

Do cyklinowania podłogi potrzebne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu i materiałów. Warto poznać również sam proces cyklinowania. Jak właściwie wygląda cyklinowanie podłogi? 

 1. Przygotowanie powierzchni. Z pomieszczenia należy usunąć wszystkie meble i przedmioty, w tym też zasłony, lustra, obrazy, plakaty. Pomieszczenie powinno być całkowicie puste. Należy to wykonać, by w razie wypadku nie zniszczyć żadnego przedmiotu lub nie zabrudzić. 
 2. Przygotowanie narzędzi i materiałów. Przed przystąpieniem do pracy warto upewnić się, że wszystkie narzędzia oraz materiały są dostępne i gotowe. Warto zadbać również o dostęp do źródła prądu. 
 3. Usunięcie warstw lakieru i zarysowań. Ten etap ma za zadanie usunąć stare powłoki oraz wyrównać uszkodzenia i zarysowania. Używa się do tego papieru o gramaturze 24-60 g. 
 4. Wyrównanie podłogi. Kolejny krok to użycie papieru ściernego o większej gramaturze (100-120 g), które wygładza nierówności i wyrównują powierzchnię. Przy użyciu szlifierki krawędziowej wyrównuje się podłogę przy ścianach. 
 5. Uzupełnienie ubytków. Na tym etapie wyrównuje się ubytki i dziury masą szpachlową. Po tym należy poczekać ok. dwie godziny aż wyschnie.  
 6. Polerowanie podłogi. Gdy szpachla już wyschnie, całą powierzchnię należy wypolerować. Podłoga uzyskuje wtedy docelową fakturę i w tym momencie jest gotowa na przyjęcie materiałów wykończeniowych. 
 7. Sprzątanie. Po wykonanym polerowaniu konieczne jest usunięcie pyłu i wszelkich zanieczyszczeń. 

Ostatni etap to nałożenie warstw wykończeniowych. Czym można wykonać wykończenie parkietu? Poleca się lakier, oleje, woski lub farby. Dopasowuje się je do rodzaju podłogi i stylu pomieszczenia.