Zamknij

Co oznaczają klasy energetyczne i czy warto się nimi kierować?

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 18:46
Co oznaczają klasy energetyczne?
fot. Shutterstock

Klasy energetyczne zazwyczaj pojawiają się w kontekście zakupu nowego sprzętu AGD. Czy jednak wiesz, co dokładnie oznaczają i w jaki sposób je odczytywać? Ile prądu zużywa lodówka? Wyjaśniamy.

To, ile energii zużywają nasze sprzęty domowe, ma duży wpływ nie tylko na wysokość rachunków, ale również na środowisko naturalne. Warto więc dokładnie się temu przyjrzeć i dokonać pewnych zmian w swoim otoczeniu.

Zobacz także: Transport lodówki - jak przewozić ją sprawnie i bezpiecznie

Co oznaczają klasy energetyczne?

Często używa się również określenia klasa efektywności energetycznej. Stanowi ona wyliczenie, ile prądu zużywa konkretny sprzęt w skali roku w porównaniu z najpowszechniejszym modelem tego urządzenia. Klasy energetyczne zawsze określa się w kilowatogodzinach. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, oznaczenie to muszą posiadać wszystkie dopuszczone do sprzedaży sprzęty AGD. Są one takie same, bez względu na firmę. Dzięki temu konsumenci mają możliwość porównywania ze sobą różnych modeli i świadomego wybierania tych, które cechują się najmniejszym zużyciem prądu.

Zobacz także: Oznaczenia prania - jak rozumieć symbole na metkach?

Jak odczytywać klasy energetyczne lodówek i innych sprzętów?

Do tej pory obowiązywała następująca skala: D, C, B, A, A+, A++, A+++. Klasa energetyczna D oznaczała najmniej oszczędne urządzenia, natomiast A+++ te najbardziej energooszczędne. Oprócz oznaczeń literowych, na wszystkich sprzętach pojawiały się również oznaczenia kolorystyczne (analogicznie, różne odcienie czerwieni, żółci i zieleni). Klasa efektywności energetycznej zazwyczaj umieszczana jest na naklejce, przyklejanej w dobrze widocznym miejscu. Obecnie, ze względu na to, że zarówno konsumenci, jak i producenci przywiązują coraz większą uwagę do energooszczędności, trudno znaleźć sprzęty o oznaczeniu niższym niż A. Klasa energetyczna C lub D to już relikt przeszłości.

Zobacz także: Znaczek termoobiegu i inne oznaczenia na piekarniku

Nowe klasy energetyczne

W związku z regulacjami unijnymi, od 1 marca bieżącego roku wprowadzono nowe etykiety sprzętów AGD. Będą się one pojawiały m.in. na pralkach, pralko-suszarkach, lodówkach i zamrażarkach, zmywarkach, telewizorach oraz monitorach. Co się zmieni? Nie będą już funkcjonowały oznaczenia w formie znaków +. W zamian za to skala zostanie wydłużona od G do A. Tak jak wcześniej, litery znajdujące się na początku alfabetu będą oznaczały najniższe zużycie energii. Na ten moment jednak najwyższa dostępna klasa efektywności energetycznej (dotychczas określana jako A+++) będzie miała etykietę C. Wyższe oznaczenia - A oraz B - czekają, aż producenci sprzętu AGD wynajdą nowe, bardziej ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Jest to więc zmiana, która bierze pod uwagę ciągły rozwój branży.

Zobacz także: Gdzie wlać płyn do prania i płukania?

Czy warto zwracać uwagę na klasy energetyczne sprzętów domowych?

Planujesz kupić nowy model jakiegoś urządzenia domowego? Zastanawiasz się, czy klasy energetyczne lodówek rzeczywiście tak bardzo się od siebie różnią, a wybór tej najbardziej oszczędnej będzie miał widoczny wpływ na twoje rachunki? Możesz to obliczyć w prosty sposób:

  1. Sprawdź, ile w twojej nieruchomości kosztuje watogodzina.
  2. Porównaj, ile kilowatogodzin zużywają wybrane przez ciebie modele tego samego sprzętu.
  3. Oblicz, jaka jest między nimi różnica - to właśnie ona stanowi twoją oszczędność.

Dokonując tego typu porównań należy jednak pamiętać, że jest to wynik podawany w skali roku. Na oszczędność trzeba więc będzie trochę poczekać.

Zobacz także: Temperatura w lodówce - ile powinna wynosić, jak ją ustawić?

Klasa energetyczna A++ czy A+++?

Oczywiście podczas wyboru trzeba zwrócić uwagę nie tylko na zużycie energii, ale również na cenę całego urządzenia. Jeśli kosztuje ono kilkaset złotych więcej, a oszczędność wyniesie kilkadziesiąt złotych rocznie, nie zawsze opłaca się w niego inwestować. Zazwyczaj tak niewielkie różnice w zużyciu występują pomiędzy najwyższymi klasami, czyli A++ i A+++. Bez wątpienia jednak świadome, dobrze przemyślane zakupy i wybieranie urządzeń o jak najwyższej klasie energetycznej, pozwoli na optymalizację kosztów zużycia prądu.

Zobacz także: Gwinty żarówek - jaki rodzaj pasuje do twojej lampy?

Ile prądu pobierają urządzenia domowe?

Opłaty za energię są stałą składową naszych wydatków. Zdecydowaną większość tej kwoty generują różnorodne sprzęty. Czy wiesz, ile prądu zużywa lodówka, a ile pralka czy suszarka? Okazuje się, że to właśnie lodówka jest odpowiedzialna za ok. 30 proc. rachunku za prąd. W zależności od klasy energetycznej jest to koszt ok. 260- 300 zł w skali roku. Na drugim miejscu znajduje się oświetlenie domu, później kuchenka na prąd, a następnie pralka. Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale najmniejszy wkład w rachunki mają kuchenka mikrofalowa i zmywarka, które zużywają bardzo niewiele energii.

Oczywiście największym pochłaniaczem prądu są sprzęty starego typu. Jeśli więc zastanawiasz się np., ile prądu pobiera stara zamrażarka czy pralka, nawet jeśli nie ma ona etykiety energetycznej, możesz być pewny, że jest to bardzo duża wartość, znacznie odbiegająca od obecnych standardów.

Zobacz także: Wymiana uszczelki w lodówce - jak to zrobić?

Dlaczego powinniśmy kupować sprzęty wysokiej klasy energetycznej?

Oprócz możliwości poczynienia pewnych oszczędności duże znaczenie ma tutaj ochrona środowiska. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejszy negatywny ślad odciskają na nim nasze urządzenia domowe. Znaczenie ma tutaj głównie ograniczenie eksploatacji paliw kopalnych, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i śladu węglowego.

Warto również wspomnieć, że mniejsze zużycie energii w żaden sposób nie wpływa na wydajność czy skuteczność danego sprzętu. Wręcz przeciwnie - nowoczesne modele często działają znacznie lepiej, mimo że ich zapotrzebowanie na prąd jest niższe.