Zamknij

Ćmy w domu: sprawdzone sposoby na mole w mieszkaniu

13.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 10:25
Ćma, która siedzi na białym materiale
fot. Shutterstock

Ćmy w domu nigdy nie są powodem do radości. Mole spożywcze i ubraniowe to wyjątkowo oporne szkodniki, ale są sprawdzone sposoby na to, by się ich pozbyć. Podpowiadamy, jak usunąć ćmy z domu!

Mole to wyjątkowo uparte insekty domowe, które prędzej czy później pojawią się praktycznie w każdym mieszkaniu. W niektórych domach większy problem stanowią mole odzieżowe, których larwy niszczą przechowywane w szafach ubraniach. W innych mieszkaniach to mole spożywcze, które znaleźć można w suchych zapasach, bardziej zakłócają nam życie.

Ćmy w domu to nigdy nic dobrego, a ich całkowite wytępienie wymaga od nas sporo pracy. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, jak usunąć ćmy z domu. Sprawdź, jak poradzić sobie ze szkodnikami i uratować ulubione ubrania i zapasy żywności!

Ćmy w domu: złośliwe mole odzieżowe

Mole ubraniowe są szczególnie podstępne, bowiem to ich larwy stanowią dla naszej odzieży największe zagrożenie. Często jednak o obecności nieproszonych gości dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy dostrzeżemy latającego po szafie lub mieszkaniu rozwiniętego mola.

Co gorsza, kiedyś larwom moli odzieżowych „smakowały” tylko ubrania z naturalnych materiałów: wełny, futer, kożucha czy prawdziwych piór. Dzisiaj szkodniki coraz chętniej pożerają także odzież wykonaną z mieszanki naturalnych i sztucznych tkanin. Tym bardziej więc ważne jest szybkie podjęcie działań, by usunąć ćmy z domu.

Zobacz także: Mrówki w domu? Jak się ich pozbyć? Przedstawiamy 7 sprawdzonych sposobów

Sposoby na mole w mieszkaniu: jak usunąć mole ubraniowe

Jeśli zauważysz na ubraniach ślady niszczycielskiej działalności larw, natychmiast zabierz odzież na zewnątrz i wietrz przez minimum godzinę. Mole są wyjątkowo wrażliwe na działanie temperatury: latem jaja lub larwy moli zniszczą promienie słoneczne, a zimą - chłód.

Pustą szafę przetrzyj roztworem wody z octem, a do środka włóż gotowe środki owadobójcze albo woreczki z ziołami. Najlepiej z molami poradzą sobie lawenda, mięta, goździki lub liście laurowe. Gdy naturalny zapach wyparuje, woreczki możesz zanurzyć w olejkach eterycznych, których aromat jest dla moli trujący.

Co bardziej delikatne lub cenne ubrania przechowuj w zamykanych pokrowcach. Nie zapominaj też co jakiś czas wietrzyć innych rzeczy przechowywanych w szafie, jak koców czy pościeli.

Ćmy w domu: jak pozbyć się moli spożywczych

Trwałe pozbycie się moli spożywczych jest trudniejsze, bo najczęściej zagnieżdżają się one w jedzeniu. Zastosowanie chemicznych czy mocno aromatycznych środków ochrony w tym przypadku odpada, bo nie chcemy, by ich zapach przeszedł na przechowywane w szafkach produkty.

Mole spożywcze mogą dostać się do mieszkania z zewnątrz, warto więc zainstalować w oknie kuchennym moskitierę, która skutecznie uniemożliwi owadom przedostanie się do środka.

Larwy lub jaja moli można też przynieść do domu razem z zakupami. Owady szczególnie lubią produkty sypkie: mąkę, różnego rodzaju kasze, orzechy czy ryż. Warto więc po przyjściu do domu dokładnie sprawdzić zawartość opakowań, przesypując ją przez sitko.

Sposoby na mole: jak przechowywać produkty spożywcze? 

Sypkie produkty najlepiej przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach. Najlepsze będą do tego szklane lub plastikowe słoje. Papierowe opakowania, w których sprzedawane są sypkie produkty, nie stanowią bowiem dla moli większego problemu: rozwinięty owad jest w stanie przegryźć się przez papier i złożyć w środku od stu do dwustu jaj, z których larwy wykluwają się od miesiąca do aż nawet dwóch lat.

Zobacz także: Dlaczego niektórzy zawsze mają w domu czysto? Oto ich 5 sekretów