Zamknij

Chlebak to siedlisko bakterii. Jak go umyć domowym sposobem?

19.05.2022 13:53
Chlebak
fot. Shutterstock

Jak dbać o chlebak, aby zawsze był idealnie czysty? Wykorzystaj do tego ten domowy sposób.

Chlebak to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Dzięki niemu możemy zachować świeżość i piękny aromat pieczywa przez dłuższy czas. Poza funkcją praktyczną może on pełnić też rolę modnego dodatku do wnętrz. Niestety jest to jednocześnie jeden z tych przedmiotów kuchennych, o który trzeba szczególnie dbać. Bardzo łatwo gromadzą się w nim bowiem liczne drobnoustroje groźne dla naszego zdrowia. Jak prawidłowo czyścić chlebak? Możesz wypróbować ten domowy sposób.

Domowe porady: jak wyczyścić chlebak?

Chlebak należy myć regularnie - minimum raz w tygodniu. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze pieczywo jest przechowywane w odpowiednich, sterylnych warunkach. Zamiast stosować do tego różne detergenty, które mogłyby negatywnie wpłynąć na żywność, lepiej wypróbować ten domowy sposób.

Skuteczna w tym przypadku może być soda oczyszczona. Wystarczy zmieszać odrobinę tego produktu z wodą, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty. Następnie środek ten należy nałożyć na ścierkę, delikatnie przemyć nim wnętrze chlebaka i na koniec wypłukać je wodą. Soda doskonale odświeży jego powierzchnię, a przy okazji pochłonie wszystkie nieprzyjemne zapachy.

Zobacz także: Jak szybko wyczyścić blender? Oto genialny z trik z TikToka  

Domowe porady: jaki chlebak wybrać do kuchni?

W sklepach znajdziemy różne modele chlebaka, które z łatwością możemy dopasować do wnętrza kuchni oraz naszych potrzeb. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jego wielkość, aby nie zajmował zbyt dużo miejsca na blacie kuchennym. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, dobrym pomysłem może być zakup chlebaka narożnego.

W przypadku większej liczby domowników warto zaopatrzyć się w duży chlebak z półkami, w którym będziemy mogli zmieścić więcej pieczywa. Oczywiście nie bez znaczenia jest również materiał, z którego został on wykonany. We wnętrzach skandynawskich dużą popularnością cieszą pojemniki drewniane i bambusowe. Z kolei w kuchniach nowoczesnych dobrze wyglądają chlebaki metalowe o ciekawym kształcie.

Zobacz także: Jak wyczyścić mikrofalówkę? Jak to zrobić domowymi sposobami?