Zamknij

Budleja Dawida (buddleja davidii) - motyli kwiat w naszym ogrodzie

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 19:50
Budleja Dawida przyciąga motyle.
fot. Shutterstock

Budleja Dawida, czyli buddleja davidii, to wspaniały krzew dekoracyjny, który swoim zapachem wabi mnóstwo motyli. Budleja - odmiany, cięcie i pielęgnacja.

Budleja Dawida (buddleja davidii), znana również jako motyli kwiat, to krzew z rodziny trendowinkowatych, który wspaniale prezentuje się w naszych ogrodach. Jego niezwykły kwiatostan budzi zachwyt i jest marzeniem niejednego posiadacza ogrodu. Budleja Dawida to szybkorosnący krzew o rozłożystych łodygach i lancowatych liściach, które opadają w trakcie zimy. Ma wyjątkowo piękny kwiatostan złożony z dzwonkowatych, kubeczkowatych lub stożkowatych kielichów zebranych w grona, pod których wpływem łodyga ugina się, majestatycznie chyląc się ku ziemi. Budleja kwitnie od czerwca do października, a jej wyjątkowy zapach nie tylko wabi wiele motyli i owadów, ale i uprzyjemni nam czas spędzony ogrodzie. Zanim zdecydujemy się posadzić je i kupić jej sadzonki, dobrze jeśli dowiemy się o niej nieco więcej. Budleja Dawida - kiedy przycinamy budleje, kiedy ją zasadzić i jakie odmiany wybrać, aby pięknie dekorowały nasz ogród? 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Budleja Dawida - odmiany 

Budleja Dawida (buddleja davidii) prezentuje się iście bajkowo, jeśli obsadzimy nią ogród. Łodygi obsypane różnokolorowym kwieciem wabią wiele pożytecznych owadów i motyli, a i nam umilą czas spędzony w ogrodzie. Istnieje wiele odmian budlei, które możemy posadzić, aby zróżnicować je pod względem kolorystycznym. 

  • Budleja skrętolistna 

Budleja skrętolistna charakteryzuje się bardzo cienkimi i łukowato wygiętymi pędami. Jej skręcone liście mają barwę ciemnozieloną, a od spodu pokryte są delikatnym meszkiem. Budleja skrętolistna kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej kwiaty mają szafirowy kolor. Wyrasta na wysokość do trzech metrów, a jej rozpiętość wynosi około półtora metra. 

  • Budleja Tricolor 

Budleja Tricolor, czyli budleja trójkolorowa, to niezwykle atrakcyjny krzew do naszych ogrodów i działek. Aby ją uzyskać, musimy zasadzać w jednym dołku trzy odmiany budlei. Do tego będzie nam potrzebna: 

  • Budleja Dawida Royal Red, 
  • Budleja Dawida White Profusion, 
  • Budleja Dawida Nanho Blue

Dzięki takiemu zabiegowi nasza Budleja Tricolor będzie wyróżniać się w całym ogrodzie. 

Budleja Dawida Royal Red (Budleja Dawida Royal Red) to budleja czerwona, która jest jedną z najpopularniejszych odmian w Polsce. Osiąga wysokość nawet do trzech metrów, a jej wiechy z kwiatami potrafią mierzyć nawet pół metra. 

Budleja Dawida White Profusion (Budleja White Profusion), czyli budleja biała, kwitnie od czerwca do października na wygiętych pędach, a wiecha z kwiatostanem osiąga nawet do pół metra długości. 

Budleja Dawida Nanho Blue (Budleja Nanho Blue) to budleja niebieska, która dorasta do półtora metra wysokości. Jej kwiatostany osiągają wymiary do 20 cm, jednak należy ją przycinać wiosną. 

  • Budleja Dawida Empire Blue 

Budleja Dawida Empire Blue to budleja fioletowa. To niezwykle gęsty krzew, którego wiechy kwiatów osiągają do 30 cm długości. Budleja Dawida Empire Blue dorasta do dwóch metrów wysokości, a jej rozpiętość wynosi nawet trzy metry. 

  • Budleja Dawida Flower Power 

Budleja Dawida Flower Power to budleja różnokolorowa, ponieważ na jednym kwiatostanie możemy dostrzec dwa różne kolory - w pąku są lawendowe, zaś po otwarciu się kwiaty mają kolor pomarańczowy. Budleja Dawida Flower Power ma kłosowate wiechy, które osiągają długość 30 cm, a sam krzew ma ok. dwa metry wysokości. 

Zobacz także: Pomysł na ogródek - przydomowa warzywna lub ziołowa przestrzeń

Budleja - kiedy sadzimy i jak to zrobić? 

Budleja Dawida (buddleja davidii) nie jest wymagającym krzewem. Lubi ziemię żyzną, jednak poradzi sobie też na umiarkowanie żyznej glebie piaszczystej, gliniastej czy mieszanej, najlepiej lekko zasadowej lub o obojętnym odczynie. Zdecydowanie potrzebuje stanowiska słonecznego lub półcienia, koniecznie odsłoniętego od wiatru. 

Kiedy sadzimy sadzonki budlei? Najlepszą porą na sadzenie sadzonek jest wiosna, czyli kwiecień i maj. Zdecydowanie nie powinniśmy przesadzać budlei, ponieważ jej system korzeniowy jest bardzo rozrośnięty i najczęściej po przesadzeniu nie przyjmuje się i gnije. 

Budleja Dawida - sadzonki powinny być jedno lub dwuletnie. Muszą też być zdrowe i w żaden sposób nienaruszone. Sadzonki umieszczajmy we wcześniej przygotowanym dołku, który powinien być większy niż bryła korzenia. Przysypmy ją ziemią, a następnie podlejmy wodą. Bardzo istotne jest, aby były przez nas zasadzone z zachowaniem około półtora metra promienia wokół krzewu, aby w miarę rozrostu miały potrzebną im przestrzeń. 

Zobacz także: Śnił Ci się motyl? Sprawdź, co oznacza ten sen!

Budleja - cięcie. Kiedy przycinamy budleje?

Budleja Dawida (buddleja davidii) kwitnie najobficiej, jeśli odpowiednio przygotujemy ją na wiosnę. Jej kwiaty powstają pod koniec lata na młodych pędach, dlatego też musimy pamiętać, aby regularnie je przycinać. Krzak powinniśmy odpowiednio przygotować, jeśli cały nie przemarzł w zimie. Jeśli niektóre pędy przemarzły, usuńmy je całkowicie nawet tuż przy korzeniu. 

Kiedy przycinamy budleje? Najlepiej przyciąć krzew w drugiej połowie marca i zostawić pędy o długości 10-15 cm. Dzięki takiej pielęgnacji będziemy mieć pewność, że nasza Budleja Dawida pięknie i obficie zakwitnie na wiosnę. 

Zobacz także: W twoim śnie pojawiły się owady? Sennik wyjaśnia, co to znaczy!

Budleja Dawida - pielęgnacja 

Budleja Dawida (buddleja davidii) wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby posadzić ją w na stanowisku ciepłym i słonecznym oraz dobrze osłoniętym od wiatru. Poza przycinaniem krzewu w trakcie wzrostu rośliny, powinniśmy ją nawozić dwa lub trzy razy specjalnymi wieloskładnikowymi preparatami. Sadzonki budlei powinniśmy regularnie podlewać, najczęściej w gorące dni, tak aby gleba była stale wilgotna. Dorosłe krzewy podlewajmy regularnie najlepiej twardą wodą lub deszczówką.