Zamknij

Borówka wielkanocna - ozdoba świątecznego stołu i koszyczka

06.03.2021
Aktualizacja: 06.03.2021 23:35
Zielone gałązki borówki lub bukszpanu stanowią ozdobę świątecznego koszyczka.
fot. Shutterstock

W Wielką Sobotę idziemy do kościoła, by poświęcić pokarmy. Oprócz tego, co niesiemy w koszyczku, znacznie ma również to, w jaki sposób go przystrajamy. Borówka wielkanocna to jedna z najpopularniejszych dekoracji.

Kwiaty i zielone gałązki w niezastąpiony sposób tworzą uroczystą, odświętną atmosferę. Pięknie wyglądają w wazonie, ale także wplecione w wielkanocny koszyczek lub ułożone na półmiskach z daniami. Przeczytaj, jakiej rośliny w tym celu użyć i gdzie ją znaleźć. 

Zobacz także: Quilling na Wielkanoc - oryginalny pomysł na świąteczne ozdoby

Borówka i Wielkanoc 

Być może dla wielu osób nie jest to oczywiste i zastanawiają się, czy borówka jest związana z Wielkanocą, jednak gałązki tej rośliny są bardzo popularne w wielu regionach Polski. Wykorzystuje się je m.in. do dekoracji świątecznego stołu oraz przystrojenia koszyczka. Zwyczaj ten jest najsilniej zakorzeniony na Śląsku oraz w woj. świętokrzyskim. W innych regionach Polski czasem zastępuje się ją również bukszpanem.  

W naszym kraju występują trzy rodzaje borówki, z czego najpopularniejsza jest brusznica, nazywana również borówką czerwoną. Wyróżnia się ona drobnymi, ciemnozielonymi listkami oraz okrągłymi, czerwonymi owocami. W okresie świąt wielkanocnych nie kwitnie jednak ani nie owocuje, dlatego do dekoracji wykorzystuje się jedynie zielone gałązki. Dużą zaletą brusznicy jest fakt, że jej liście nie opadają i nie tracą koloru zimą, dlatego doskonale nadaje się do przystrajania domu nawet podczas Świąt Wielkanocnych wypadających w  marcu. 

Zobacz także: Kwiatki na Wielkanoc - które z nich wybrać na świąteczny stół?

Gdzie znaleźć borówkę wielkanocną? 

Roślina ta jest mało wymagająca i odporna na warunki atmosferyczne. Występuje na terenie niemal całej Polski. Lubi kwaśną glebę i najczęściej rośnie w lasach sosnowych. Warto dodać, że borówkę można spokojnie zbierać, ponieważ żaden z występujących u nas gatunków nie podlega ochronie. Jeśli jednak mieszkasz w mieście lub w okolicy, w której borówka wielkanocna nie występuje, nie martw się. W okresie świątecznym można ją zdobyć w wielu dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach, zarówno w wersji naturalnej, jak i syntetycznej. 

Zobacz także: Bazie wielkanocne - dekoracja palmy, koszyczka i stołu

Borówka wielkanocna jako dodatek do potraw 

Roślina ta może pełnić nie tylko dekoracyjną rolę. Jej owoce, zebrane odpowiednio wcześniej, stanowią idealny dodatek do ciemnych mięs, a także dziczyzny. Najczęściej robi się z nich galaretkę, do której dodaje się także chrzan, gruszkę oraz skórkę pomarańczową. To wytrawne połączenie uwydatniające smak dań mięsnych. Z pewnością doskonale sprawdzi się również podczas wielkanocnego obiadu.