Zamknij

Bóle menstruacyjne - można je zwalczyć domowymi sposobami!

23.08.2018 12:24
Bóle menstruacyjne - domowe sposoby
fot. Shutterstock

Bóle menstruacyjne to jednej z objawów krwawienia miesiączkowego. Dolegliwości bólowe towarzyszą wielu kobietom w trakcie miesiączki. Koniecznie sprawdź, jak zwalczyć bóle menstruacyjne domowymi sposobami!

Bóle menstruacyjne to najczęściej występujące dolegliwości ginekologiczne u kobiet. Zazwyczaj ból zlokalizowany jest w okolicy krzyża i podbrzusza i towarzyszy comiesięcznemu krwawieniu.

Zobacz także: Antykoncepcja naturalna, hormonalna, a może mechaniczna? Którą wybrać?

Bóle menstruacyjne są objawem krwawienia miesiączkowego, czyli miesiączki. Do krwawienia dochodzi wtedy, gdy nie doszło do zapłodnienia w trakcie dni płodnych i owulacji. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć też inne dolegliwości, między innymi: migrena, ból głowy, brak apetytu, nudności, a także stany depresyjne.

Bóle menstruacyjne – domowe sposoby na dolegliwości miesiączkowe

 • Termofor i ciepła kąpiel

Ciepłe okłady przynoszą ulgę w bólu, gdyż zmniejszają one skurcze macicy. Pomocna może okazać się także ciepła kąpiel, ale nie może ona być zbyt długa, żeby nei doszło do nasilenia krwawienia. Z tej metody trzeba więc korzystać rozważnie.

 • Joga i medytacja

Czasami bóle menstruacyjne niweluje medytacja i joga, które zmniejszają  także odczuwanie stresu – nie tylko bólu.

 • Odpowiednia dieta

W trakcie miesiączki polecana jest dieta lekkostrawna. Nie obciąża ona żołądka i dodatkowo redukuje wzdęcia. Bardzo ważne jest także wykluczenie produktów z kofeiną, gdyż nasilają one skurcze macicy.

 • Moc ziół

Uciążliwe bóle menstruacyjne można łagodzić za pomocą ziół. Możesz zastosować roślinne leki rozkurczające, zawierające wyciągi z korzenia kozłka, szyszki chmielu oraz rumianku. Połączenie tych ziół sprawdza się także przy dużym stresie i silnych nerwach.

Zioła w postaci naparów i herbatek także łagodzą bóle miesiączkowe. Dobre efekty przynosi: mięta, nagietek oraz liście malin. Picie ziołowych naparów należy rozpocząć jeszcze około 2-3 dni przed rozpoczęciem cyklu miesiączkowego.

 • Środki farmakologiczne

Przy bardzo silnym bólu menstruacyjnym, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe, które kupimy bez recepty. W większości przypadków są one skuteczne. Należy jednak pamiętać, że skuteczność tabletek przeciwbólowych zależy od momentu, w którym je przyjmiemy. Aby środki farmakologiczne zadziałały, należy je przyjąć wtedy, gdy dolegliwości bólowe są niewielkie.

 • Umiarkowana aktywność fizyczna

Na bóle menstruacyjne zalecana jest także umiarkowana aktywność fizyczna. Jednak ćwiczyć nie wolno w trakcie nasilenia dolegliwości bólowych. Dobrym działaniem profilaktycznych jest regularna gimnastyka (zaleca się ją uprawiać około 2 do 3 razy w tygodniu).

 • Masaż podbrzusza

U wielu kobiet skuteczny przy bólach menstruacyjnych jest masaż, który rozluźni mięśnie brzucha. Możesz do tego wykorzystać naturalne olejki, np. majerankowy, eukaliptusowy lub lawendowy.

Bóle menstruacyjne – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza specjalisty (ginekologa) należy się wybrać, gdy:

 • Twoja miesiączka oraz związane z nią bóle menstruacyjne trwają dłużej niż 7 dni.
 • Twój cykl miesiączkowy jest zbyt krótki (miesiączka pojawia się częściej niż co 21 dni).
 • Miesiączki są bardzo obfite.
 • Po 45. roku życia miesiączki są nieregularne i towarzyszą im bóle menstruacyjne (lekarz w tym przypadku powinien zlecić wykonanie badań w kierunku menopauzy).
 • Podejrzewasz wystąpienie bólu wtórnego, który może byś spowodowany endometriozą lub mięśniakami macicy.
 • Ból menstruacyjny pojawia się długo przed miesiączka i trwa jeszcze po jej zakończeniu.

Zobacz także: Tabletki "po" nie kupisz bez recepty. Koniecznie sprawdź skutki uboczne stosowania pigułki "po"

 

7 naturalnych antydepresantów: