Zamknij

Bluszcz pospolity - jak sadzić, uprawiać i pielęgnować?

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 20:29
Hedera helix to nic innego, jak bluszcz pospolity
fot. Shutterstock

Hedera helix to bluszcz pospolity, który często możemy spotkać pnący się na balkonach, płotach i drzewach. Jest zimozielony i niezwykle odporny na warunki atmosferyczne, a do tego wspaniale wygląda. Bluszcz pospolity - jak gęsto sadzić i jak dbać o bluszcz?

Hedera helix naturalnie występuje w polskich lasach w postaci pnącza owijającego się wokół drzew. Jest to roślina z rodziny raliowatych i stanowi w niej jedyny bluszcz zimozielony. Warto wiedzieć, że jest on dość inwazyjną rośliną, która w naturalnym środowisku wypiera skutecznie inne. Bluszcz pospolity znany był starożytnym Grekom, którzy właśnie z niego robili wieńce dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. Z kolei Rzymianie wierzyli, że bluszcz zawieszony na szyi pozwala zachować im wstrzemięźliwość od alkoholu. 

Bluszcz pospolity jest symbolem długowieczności i nieśmiertelności, ponieważ jest niezwykle odporny na trudne warunki atmosferyczne i rośnie nawet do 300 lat. Bluszcz zimozielony ma sercowate liście zakończone trzema lub pięcioma klapami, które pięknie połyskują w słońcu. Kwitnie od września do października, a kwiaty rosną z reguły na wyższych, dobrze oświetlonych partiach pnącza i pięknie pachną. Liście czerwienieją przy niższych temperaturach i stają się dwupostaciowe. Jest to tzw. heterofilia, która oznacza zmianę kształtu liście jednej rośliny pod wpływem odmiennych warunków. 

Zobacz także: Rośliny oczyszczające powietrze - które warto mieć w domu?

Bluszcz pospolity ogrodowy - jak sadzić i pielęgnować? 

Hedera helix to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Pięknie prezentuje się na rusztowaniach oraz na drewnianych konstrukcjach altan. Możemy również ustawić w wybranej części ogrodu drewnianą przeszkodę, wokół której bluszcz się owinie lub posadzić go przy płocie, na który wespnie się i odgrodzi nas od wścibskich oczu sąsiadów. 

Bluszcz zimozielony szybkorosnący ma wiele zalet ukrytych w swojej nazwie. Raz posadzony będzie pięknie zdobił nasz ogród także zimą, a jego niezwykle szybki wzrost sprawia, że już w kilka lat możemy uzyskać w pełni zielone pnącze na dużej powierzchni. Co więcej, bluszcze zimozielone w ogrodzie nie osłabiają drzew, a jedynie wykorzystują je jako podporę, zaczepiając się na nich swoje korze, dzięki korzeniom przybyszowym. 

Zobacz także: Czym osłonić balkon - proste sposoby na odrobinę prywatności

Bluszcz zimozielony w ogrodzie - jaką ziemię wybrać? 

Bluszcz zimozielony szybkorosnący lubi żyzną, stale wilgotną i dobrze przepuszczającą glebę. Najlepiej jeśli wybierzemy mu na stanowisko glebę wapienną, którą dodatkowo możemy posypać kompostem. Nie oznacza to, że nie radzi sobie w ziemi kwaśnej czy zasadowej, jednak zdecydowanie wolniej będzie rósł i słabiej kwitł. Najlepiej radzi sobie w miejscach lekko zacienionych i jasnych, ale nie bezpośrednio wystawionych na intensywne promienie słoneczne. 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Bluszcz pospolity jak gęsto sadzić? 

Bluszcz zimozielony szybkorosnący nie jest wymagający w uprawie i łatwo go zasadzić. Kiedy sadzić bluszcz? Sadzonki bluszczu umieśćmy w odpowiedniej dla nich ziemi na początku wiosny. Najlepiej jeśli przed zasadzeniem wykopiemy dołki na około 20-40 cm, a ziemię, którą zasypiemy sadzonki, wymieszamy z kompostem. 

Pozostaje zatem zadać sobie bardzo ważne pytanie, jeśli chodzi o bluszcz pospolity: jak gęsto sadzić jego sadzonki? Najlepiej jeśli zastosujemy minimalną odległość między nimi, w okolicy 30 cm. Idealnymi warunkami do ich rozwoju będzie zastosowanie odległości jednego metra. Jest to bardzo istotne, ponieważ Hedera helix jako pnącze mocno się rozrasta i powinien mieć na to dużo przestrzeni.  

Jak sadzić bluszcz przy płocie, murku czy altance? Bluszcz pospolity przy płocie czy innej przeszkodzie, którą napotka w trakcie rozrastania się, nie będzie potrzebował żadnej podpórki. Świetnie poradzi sobie, jeśli narzucimy jego pędy na przeszkodę w momencie, gdy osiągną odpowiednią długość. Wtedy bluszcze zimozielone same zaczepiają się o przeszkodę i trzymają się stabilniej z dzięki korzeniom przybyszowym. 

Zobacz także: Zabudowa tarasu - jak stworzyć idealną przestrzeń?

Jak szybko rośnie bluszcz pospolity? 

Hedera helix, czyli bluszcz zimozielony szybkorosnący nie bez przyczyny zyskał taką nazwę. Roczny przyrost jego pędów może wynosić od 0,5 m do nawet 1 m. To właśnie z tego powodu chętnie wybieramy go na roślinę ozdobną na altanki, rusztowania, tarasy i płoty. Nie wymaga przesadzania i jest wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie łatwy w pielęgnacji. Po raz pierwszy pachnące rodzi kwiaty po 8-10 latach od momentu zsadzenia i znany jest ze swojej długowieczności. 

Jak rozmnożyć bluszcz w ogrodzie? 

Rozmnażanie hedera helix można wykonać za pomocą tzw. sadzonek szczytowychZetnijmy pędy znajdujące się na wierzchu rośliny tak, aby miały długość około 10-15 cm. Następnie usuńmy dolne listki i włóżmy do wody. W momencie, gdy bluszcz zimozielony zacznie puszczać korzenie, umieśćmy pędy płytko pod ziemią. Możemy też wyciąć pędy z widocznymi korzeniami czepnymi i przykryć je warstwą ziemi. Jeśli ziemia będzie żyzna i wilgotna pędy same zaczną się rozwijać. 

Zobacz także: Oleander - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Jak często podlewać bluszcz w ogrodzie? 

Świeżo posadzony bluszcz zimozielony szybkorosnący potrzebuje odpowiedniej wilgotności, aby mógł szybko rosnąć. Powinniśmy regularnie podlewać sadzonki, uważając przy tym, aby nigdy nie przemoczyć ziemi, ani jej nie przesuszyć. Bluszcze zimozielone, które rosną już kilka lat, nie potrzebują aż takiej pielęgnacji. Wystarczy, że podlejemy je sowicie wodą łącznie z liśćmi w okresie suszy i większych upałów. Dobrze jeśli raz do roku, najlepiej wczesną wiosną, zasilimy je odpowiednią dawką nawozu, aby wzmocnić je przed kwitnieniem. 

Bluszcz pospolity w domu 

Chętnie wykorzystujemy odmiany doniczkowe Hedera helix ze względu na ich wspaniały wygląd. W warunkach domowych lubią stanowiska zacienione, ewentualnie rozjaśnione, ale nie bardzo nasłonecznione. 

Bluszcz - odmiany doniczkowe 

Odmiany doniczkowe, które możemy postawić w domu to bluszcz kanaryjski i bluszcz pospolity. Obie odmiany są bardzo do siebie podobne. Ich pędy rozrastają się niezwykle szybko, bo potrafią wyrosnąć nawet do 40 cm rocznie. Pnącza pięknie zwisają, jeśli ustawimy je na szafce lub stoliku czy podwiesimy pod zadaszeniem balkonu. Jeśli jednak znajdziemy dla nich przeszkodę, potrafi pięknie owinąć się wokół niej za pomocą korzeni przybyszowych. 

Jaka ziemia do bluszczu w domu? 

Bluszcz zimozielony szybkorosnący w domu nie ma większych wymagań, jeśli chodzi ich sadzenie i pielęgnację. Wystarczy mu zwykła ziemia uniwersalna, która jednak musi być stale wilgotna. Pamiętajmy zatem, aby często go podlewać, ale niezbyt obficie, by woda nie stała w doniczce. 

Jak często podlewać bluszcz w domu? 

Same doniczki powinny stać na podstawce, co zapobiegnie przelaniu się wody oraz odprowadzi jej nadmiar z gleby. Do podlewania Hedera helix nigdy nie używajmy wody zimnej - zawsze powinna mieć temperaturę pokojową. 

Jak nawozić Hedera helix w domu? 

Hedera helix i jego odmiany doniczkowe powinniśmy również co jakiś czas nawozić. Pamiętajmy, że jest to bluszcz szybkorosnący, a zatem potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, które go wzmocnią i pozwolą prawidłowo rosnąć. Wystarczy, jeśli zaopatrzymy się w zwykły nawóz wieloskładnikowyW okresie wiosennym i letnim najlepiej zaaplikujmy dawkę nawozu raz na dwa tygodnie, w pozostałe pory roku wystarczy jedna dawka na miesiąc. 

Zobacz także: Magnolia - drzewo, które odmieni twój ogród

Bluszcz - odmiany, które warto poznać 

Bluszcz pospolity jest niezwykłą rośliną. Nie tylko pięknie się prezentuje na płotach i altanach, ale i na wschodnich, i północnych balkonach oraz tarasach. Wybieramy go też ze względu na jego liczne zalety dotyczące łatwej uprawy i pielęgnacji. Warto zastanowić się, jakie odmiany bluszczu warto wybrać do naszych wnętrz i ogrodów. 

Najczęściej w sklepach możemy dostać Hedera helix: 

  • Goldberg - z liśćmi o złotawo-żółtym środku, 
  • Dentata - o jasnozielonych i wyjątkowo dużych liściach, 
  • Dentata Variegata - z żółtozielonymi liśćmi, które na brzegach przechodzą w beże, 
  • Curly Variegated - z charakterystycznymi falowanymi brzegami liści, 
  • Glacier - bardzo dekoracyjny ze srebrzysto-zielonymi liśćmi,
  • Yellow Ripple - której liści poosiadają żółtą obwódkę i szpiczaste zakończenie, 
  • Sulphur Heart - posiada liście w wielu przenikających się kolorach z biało-żółtymi lub zielonymi smugami, 
  • Wonder - o dużych ciemnozielonych liściach z jaśniejszą obwódką, które rosną bardzo gęsto, 
  • Arborescens - odmiana krzaczasta bluszczu o ciemnozielonych, jajowatych liściach i brakiem korzeni czepnych.