Zamknij

Biała herbata – czy warto ją pić? Działanie i właściwości

26.09.2018 16:11
Biała herbata
fot. Shutterstock

Biała herbata, podobnie jak inne gatunki herbat od lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej. Koniecznie sprawdź, na jakie dolegliwości i schorzenia szczególnie jest polecana.

Biała herbata jest w porównaniu do innych gatunków najmniej przetworzoną herbatą. Pochodzi z Chin, gdzie była dostępna tylko ludziom bogatym. Zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż zielona, czy czarna. Chroni przed wieloma chorobami, a także przed rozwojem nowotworów. Jakie jeszcze prozdrowotne działanie ma biała herbata?

Biała herbata – właściwości prozdrowotne

Biała herbata jest cennym źródłem antyoksydantów jest też bogatym źródłem kofeiny. Inne właściwości herbaty to także witaminy i substancje odżywcze.

Biała herbata – dlaczego warto ją pić?

  • Właściwości białej herbaty (dokładnie flawonoidy) zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia, gdyż znacząco obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu, a także wspomagają regulacje odpowiedniego poziomu lipidów.
  • Biała herbata zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii, dzięki czemu wpiera zdrowie jamy ustnej.
  • Herbata charakteryzuje się także działaniem orzeźwiającym i pobudzającym (zawiera o wiele więcej kofeiny niż inne gatunki herbat).
  • Według badań naukowych, picie białej herbaty wspomaga leczenie cukrzycy, gdyż obniża ona poziom glukozy i zwiększa wydzielanie insuliny.
  • Napar ma działanie antybakteryjne, zaleca się go spożywać nawet przy drobnych infekcjach.
  • Poprawia wygląd skóry, pomaga w regeneracji komórek skóry. Biała herbata przyczynia się także do zachowania jak najmłodszego wyglądu. Działa też ochronnie przez promieniowej UV.
  • Biała herbata zapobiega przed wystąpieniem nowotworu. Polifenole w niej zawarte niszczą nadmiar wolnych rodników.
  • Biała herbata ma także korzystny wpływ na układ kostny człowieka. Zaleca się ją pić przy wystąpieniu osteoporozy.

Biała herbata – jak należy ją parzyć?

Susz białej herbaty może być zalewny maksymalnie trzykrotnie. Herbata nie traci wtedy swoich cennych składników. Nie zmienia także swojego smaku. Białą herbatę powinno się marzyć w temperaturze 80 stopni, nie wolno jej zalewać wrzątkiem, gdyż stanie się mętną i cierpka w smaku. Zaparzanie powinno trwać około 5 minut. Zaleca się przygotowywać napar w proporcji: jedna łyżeczka suszu na filiżankę.

Biała herbata – jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne

Biała herbata jest produktem, który zawiera wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak ten specyfik spożywać należy z rozsądkiem. Zaleca się, aby dziennie nie wypijać więcej niż 4-5 filiżanek naparu. Regularne, nadmierne spożywanie białej herbaty może negatywnie oddziaływać na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Efektem ubocznym może być także ograniczenie przyswajania ważnych składników odżywczych, np. żelaza lub witaminy B1.

Jeśli przyjmujesz na stałe leki, regularne picie białej herbaty skonsultuj z lekarzem prowadzącym. Może się okazać, że właściwości leczniczego naparu mogą wchodzić w interakcję z lekami.

Zobacz także: Nie męcz się. Wypróbuj domowe sposoby na suchy kaszel!

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jaką herbatę lubisz najbardziej?

Liczba głosów: