Zamknij

Bazie kotki - pierwsze oznaki wiosny i symbol Świąt Wielkanocnych

06.03.2021
Aktualizacja: 06.03.2021 23:26
Bazie kotki to popularna wielkanocna ozdoba.
fot. Shutterstock

Bazie kotki zazwyczaj pojawiają się wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, już na początku marca. Sprawiają, że pozbawione liści drzewa wyglądają bardziej przyjaźnie. Sprawdź, czym są, jak wyglądają i na czym rosną bazie.

Bazie kotki pięknie wyglądają w wazonie. Można nimi również udekorować stół lub koszyczek wielkanocny. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, pochodzą z jednego z najpopularniejszych drzew w Polsce, posiadającego właściwości zdrowotne. 

Zobacz także: Symbole wielkanocne - ich znaczenie w kulturze

Czym są bazie kotki? 

Te puchate kuleczki o szarym kolorze to kwiatostany wierzby. Są niewielkie i pojedynczo osadzone na gałązkach, a ich charakterystyczny wygląd sprawia, że rzucają się w oczy i są widoczne już z daleka. Bazie kotki zazwyczaj pojawiają się wcześniej niż pierwsze liście lub równo z nimi. Po pewnym czasie pokrywają się żółtym pyłkiem przeznaczonym dla owadów, a później przekwitają. Czas ich kwitnięcia przypada na początek wiosny oraz Święta Wielkanocne, dlatego nieodłącznie się z nimi kojarzą. 

W związku z tym, że wierzba jest popularna niemal na całym świecie, jej charakterystyczne kwiatostany znane są w wielu krajach. Bazie kotki po angielsku to catkins. 

Zobacz także: Baranek wielkanocny - jak zrobić z różnych materiałów?

Na jakim drzewie rosną bazie kotki? 

Bazie można zobaczyć na niemal wszystkich gatunkach wierzby. Na świecie jest ich ponad 300, natomiast w Polsce ok. 30. Do najpopularniejszych w naszym kraju należą: 

  • wierzba biała, 
  • wierzba purpurowa, 
  • wierzba krucha, 
  • wierzba płacząca, 
  • wierzba iwa. 

Nie wszystkie bazie mają jednak wygląd puchatych kotków. Te pojawiające się na wierzbie płaczącej są podłużne i zielonożółte. 

Wierzby to drzewa o wielu właściwościach leczniczych. Ich kora od lat wykorzystywana jest w zielarstwie. Występuje w niej salicyna, która działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Wartości zdrowotne mają również bazie kotki, z których można przyrządzić napar, łącząc je z wodą lub mlekiem. 

Zobacz także: Piękne ozdoby wielkanocne DIY! Zobacz, jak je zrobić na szydełku krok po kroku

Jak wykorzystać bazie kotki? 

Te efektowne gałązki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Można stworzyć z nich bukiet lub inną wiosenną kompozycję, ozdobić nimi koszyczek wielkanocny czy świąteczny stół. Często używa się ich również do zrobienia palmy na Niedzielę Palmową. 

W okresie przedświątecznym w szkołach i przedszkolach dzieci zdobią nimi swoje prace plastyczne. Wykorzystuje się do nich świeże kwiatostany lub bazie kotki z papieru. Samodzielnie można je wykonać także z waty, bibuły, papieru kolorowego lub ścinków materiału. Jak zrobić bazie kotki? Używany materiał wystarczy podzielić na niewielkie fragmenty, a później uformować z niego kulki. Następnie przykleić za pomocą kleju, plasteliny lub taśmy klejącej. 

Zobacz także: Bazie wielkanocne - dekoracja palmy, koszyczka i stołu

Bazie kotki - gdzie kupić te wiosenne gałązki? 

Na przełomie marca i kwietnia można je znaleźć w większości parków i zieleńców. Z łatwością uda się je kupić również w kwiaciarniach, supermarketach, a także osiedlowych targach i bazarkach. 

Gałązki z baziami są dość wytrzymałe i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak przechowywać bazie kotki? W zasadzie jedyna rada brzmi - w wazonie, koszyku lub innym naczyniu bez dostępu wody. Wtedy ich świeżość znacznie się przedłuży. Aby zapobiec opadaniu puchatych kuleczek, można delikatnie spryskać je lakierem do włosów. Natomiast dla osób, którym zależy na odporności na każde warunki, najlepszym rozwiązaniem będą syntetyczne bazie kotki. Nowoczesne sztuczne rośliny tworzone są tak starannie i dokładnie, że na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od tych prawdziwych. Sprawdzą się szczególnie w kompozycjach przeznaczonych do trzymania na zewnątrz - nie straszny im wiatr, mróz czy nagłe zmiany temperatur.