Zamknij

Bajka wielkanocna - dla dzieci na Wielkanoc

03.03.2021
Aktualizacja: 03.03.2021 15:26
bajka wielknocna króliczek
fot. Shutterstock

Bajka o świętach wielkanocnych wcale nie musi posiadać króliczka wielkanocnego za głównego bohatera. Zobacz bajki, które swoją oryginalnością zaskoczą cię i twoje pociechy, a zarazem przekażą im najważniejsze wartości związane z tym świętem.

Wielkanoc to jedne z najbardziej oczekiwanych świąt w roku. Razem ze zwiastującym szczęściem zmartwychwstania wraca do nas słoneczna wiosna. Najlepszym sposobem, aby nasze pociechy zrozumiały istotę tego święta, jest opisanie go za pomocą bajek. Warto więc wiedzieć, która bajka wielkanocna będzie dla nich nie tylko ciekawa, ale i pouczająca

Bajki wielkanocne - uroczyście i rodzinnie 

Bajka wielkanocna powinna kojarzyć się ze świętami. Co możesz zrobić, aby wspólne oglądanie miało uroczysty i świąteczny charakter? Historia Jezusa Chrystusa w wersji zarezerwowanej dla dorosłych odpada ze względu na wszechobecną przemoc. Postaw więc na lżejszą formę i prawdziwie familijną rozrywkę. Jeśli chcesz dziecku wpoić tradycje wielkanocne, to wiedz, że niestety, ale Wielkanoc w naszej popkulturze nie jest tak popularna jak Święta Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że wielkanocne bajki nie istnieją. Są takie filmy, które staną się doskonałą rozrywką nie tylko dla dzieci. Można je obejrzeć wspólnie nawet po świątecznych spacerach i zabawach. 

Zobacz także: Pieśni wielkanocne. Co się śpiewa na Wielkanoc?

Bajka o zajączku wielkanocnym - Zając Max ratuje Wielkanoc 

Bajka wielkanocna nie może obejść się bez zająca. Dzieci i rodzice z przyjemnością więc obejrzą animowany film Zając Max ratuje WielkanocAnimację utrzymano w rozrywkowej, bardzo lekkiej i przygodowej formie. Dużo się w tej bajce dzieje. Ale zaczniemy od początku. Zając Max jest mały, pochodzi z wielkiego miasta i ma marzenia o sławie. Chce też dołączyć do lokalnego gangu. Próbuje zaimponować kolegom wykonując bardzo trudną, kaskaderską sztuczkę. Podczas podniebnych ewolucji samolotem dochodzi do katastrofy. Max rozbija się w Wielkanocnej Krainie. Jest to baśniowe miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Tutaj też, w samym centrum jest Zajęcza Szkoła. Starodawny gmach, którym zarządza tajemnicza Madam Hermiona budzi lęk, ale w tym miejscu została ukryta Złota Pisanka, która daje zajączkom wielką, magiczną moc. Max zdobywa nowych przyjaciół, przeżywa przygody i stara się odnaleźć powrotną drogę do domu oraz odkrywa wielką tajemnicę Zająca Wielkanocnego. W postać Maxa wcielił się Piotr Adamczyk

Zobacz także: Gry wielkanocne - jak zorganizować udaną zabawę?

Wielkanocne bajki z psem w roli głównej 

Pies często jest bohaterem bajek dla dzieci. Wielkanocne bajki nie mogły się również bez niego obejść. Pies, który ocalił Wielkanoc to amerykańska produkcja przedstawiająca serię epizodów o psie ratującym różne święta. Boże Narodzenie i Halloween to jedne z nich. Bajka zaczyna się od tego, że rodzina Bannisterów zamierza wyruszyć na Wielkanoc w rejs. Pies Zeus trafia do ośrodka opiekuńczego. I wszystko byłoby piękne, gdyby nie fakt, że ośrodek ma wrogów w postaci złowrogiej konkurencji. Zeus razem z nowymi przyjaciółmi ratuje placówkę oraz Święta Wielkanocne. Jak widać bajki wielkanocne dla dzieci nie muszą być tylko o zajączku i pisankach. 

Bajki wielkanocnego zajączka - Kubuś Puchatek i przyjaciele 

Czy jest ktoś, kto nie zna i nie kocha Kubusia Puchatka? Wersja w wydaniu Disneya Maleństwo i przyjaciele powinna się znaleźć w kanonie bajek wielkanocnych dla dzieci. Co tym razem wymyślili Kubuś Puchatek i jego przyjaciele? Królik zawsze chce wszystko organizować. Wielkanoc też postanowił zrobić wedle własnego pomysłu. Ale czy ta organizacja będzie odpowiadała Kubusiowi i jego przyjaciołom ze Stuwiekowego Lasu? Przygotowania do Wielkanocy idą pełną parą. Wiadomo też, że jest wiosna i wszyscy chcą się bawić. Królik upiera się przy wiosennych porządkach, które należy zrobić w pierwszej kolejności. Reguły są tu istotne. Nawet polowanie na pisanki ma odpowiednie zasady. Królik staje się też samozwańczym Wielkanocnym Zającem. Bo przecież zając wie, jak powinny wyglądać Święta Wielkanocne. Do akcji wkracza Maleństwo. Jego dobroć, uprzejmość i przyjaźń niejeden raz działały cuda. Udaje się więc przekonać Królika, że Wielkanoc to specjalne dni. A te należy odpowiednio celebrować. 

Zobacz także: Symbole wielkanocne - ich znaczenie w kulturze

Bajki wielkanocne do czytania 

Bajki wielkanocne dla dzieci nie zawsze muszą być oglądane na szklanym ekranie. W Internecie można znaleźć ciekawe słuchowiska czy opowieści wielkanocne w podcastach. Dostępne są też bajki wielkanocne do czytania. Można je kupić w księgarniach albo odszukać na przykład na stronach internetowych przedszkoli i dla przedszkolaków. Warto się wcześniej upewnić, czy bajka, którą włączymy naszym pociechom ma odpowiednią formę i we właściwy sposób przedstawia naturę Świąt Wielkanocnych. trzymaniu pieczy nad treścią, jaką chcemy przekazać naszym maluchom, ponieważ może się zdarzyć, że przyniesie więcej szkody niż pożytku.