Oceń
Aromaterapia korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Stosuje się ją przy wielu poważnych chorobach i schorzeniach. Koniecznie sprawdź, jakie zastosowanie ma aromaterapia!
Aromaterpia polega na wykorzystywaniu aromatycznych olejków i materiałów roślinnych, w tym także olejków eterycznych. Aromaterpia ma służyć poprawie fizycznego oraz psychicznego samopoczucia. Stosowana jest w medycynie niekonwencjonalnej jako jedna z form medycyny alternatywnej lub uzupełnienie innej terapii.
Zobacz także: Syrop z sosny - ten cudowny lek można pić również w ciąży
Aromaterapia i jej zastosowanie
Olejki eteryczne mogą być wykorzystywane zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Dzięki swoim cennym właściwościom bardzo łatwo przenikają z jelit do krwiobiegu. Wydalane z organizmu są przez płuca, razem z wydychanym powietrzem, przez nerki wraz z moczem lub przez skórę w postaci potu.
Warto jednak pamiętać, że olejki mogą wykazywać właściwości, które drażnią skórę oraz błonę śluzową – może to w efekcie doprowadzić do odruchów wymiotnych. Jednak w wielu przypadkach wzmacniają czynności wydzielnicze i poprawiają ukrwienie błony śluzowej. Aromaterpia udrożnia drogi oddechowe, stosuje się ją także przy stanach zapalnych i zakażeniach, gdyż je łagodzi. Dodatkowo substancje zawarte w olejkach mają właściwości odkażające, eliminują mikroorganizmy chorobotwórcze. Ponadto aromaterapia działa moczopędnie, wiatropędnie, napotnie oraz rozkurczowo.
Olejki eteryczne najczęściej jednak stosowane są zewnętrznie do:
- Inhalacji
Inhalacja polega na wdychaniu olejków eterycznych razem z parą wodą lub dymem palonego zioła. Inhalacje z wykorzystaniem olejków szczególnie zaleca się przy przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok, a także nieżycie nosa. Tą metodę można także stosować w celu oczyszczenia cery i leczeniu trądziku. Inhalacje nie powinny trwać dłużej niż 15 minut.
- Kąpieli
Kąpiele z wykorzystaniem olejków eterycznych to jednej z najczęściej stosowanych metod aromaterapii. Kąpiele lecznicze zalecane są przy chorobach skóry, chorobach związanych z układem krążenia. Dodatkowo zwalczają bezsenność oraz łagodzą bóle mięśni. Kąpiel z dodatkiem olejków pomoże także odprężyć się i zredukować stres. Warto dodać, że woda nie może być zbyt gorącą – maksymalna temperatura to 45 stopni Celsjusza. Do wanny wystarczy wlać około 10 do 15 kropel olejku, a następnie dokładnie go wymieszać z wodą.
- Kompresów
Aby stworzyć kompres leczniczy do wody należy dodać około 2 do 5 kropli olejku eterycznego. Można do tego użyć zarówno wody ciepłej jak i zimnej. Kompresy z ciepłą wodą polecane są przy bólach mięśni, dolegliwościach związanymi z menstruacją i przy stanach zapalnych skóry. Zimne okłady przynoszą ulgę przy bólach głowy, stłuczeniach, i opuchliznach.
- Masażu
Rozcieńczone olejki eteryczne wmasowywane w skórę pomaga w zniwelowaniu nadmiernego napięcia mięśni. Poprawia to pracę układu krążenia, a także ogólnego samopoczucia ze względu na relaksujące działanie.
Aromaterapia – na co w szczególności polecana?
Aromaterapia polecana jest przy wielu chorobach i dolegliwościach. Między innymi:
- Problemy z ciśnieniem (przy problemach z niskim ciśnieniem poleca się woń tymianku, a przy nadciśnieniu tętniczym: szałwię, melisę oraz lawendę i jałowiec).
- Depresja (złe samopoczucie poprawi jaśminowiec wonny. Ma on działanie antydepresyjne i odprężające. Dodatkowo niweluje on stany lękowe).
- Problemy z sercem (poleca się zapach róży, który poprawia pracę mięśnia sercowego).
- Bezsenność (na problemy ze snem poleca się melisę).
- Infekcje górnych dróg oddechowych (na drogi oddechowe poleca się olejek z sosny, a także jodły i świerka).
- Uspokojenie (uspokaja i usuwa stres zapach róży, ale także rumianku, pelargonii i pomarańczy).
- Problemy z pamięcią (najbardziej skuteczny w tym przypadku jest zapach bazylii sosny oraz jałowca).
Zobacz także: Aronia ma działanie przeciwnowotworowe. Koniecznie sprawdź, jakie jeszcze ma właściwości zdrowotne!
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
5 najniebezpieczniejszych roślin, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące!
Oceń artykuł

