Zamknij

Akupunktura - na jakie schorzenia jest polecana?

03.09.2018 15:45
Akupunktura - wskazania
fot. ---

Akupunktura to metoda leczenia polegająca na nakłuwaniu specjalnymi igłami ciała. Ta metoda leczenia stosowana jest od ponad 5000 tysięcy lat!

Akupunktura to technika leczenia, która pochodzi z Dalekiego Wschodu. Ta metoda leczenia polega na stymulowaniu miejsc na skórze lub tkance podskórnej (akupunkty) za pomocą metalowych igieł. To działanie ma na celu udrożnić kanały energetyczne, które znacząco pobudzają krążenie we krwi i dodają energii. Jednak aktualnie nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzają istnienie tego mechanizmu.

Akupunktura – na jakie schorzenia jest polecana?

Schorzeń i dolegliwości, w leczeniu których akupunktura przynosi pożądane efekty jest bardzo długa. Ze względu na cel metody, czyli przywrócenie energii przepływającej przez ciało, akupunktura może pomóc już przy różnych zaburzeniach emocjonalnych, np. leku czy depresji.

Akupunktura polecana jest także przy chorobach dróg oddechowych, między innymi: astmie, przeziębieniu. Skutecznie walczy z chorobami oczu, np. zapalenie spojówek. Akupunkturę poleca się także przy schorzeniach układu krążenia – chorobie wieńcowej, nadciśnieniu tętniczemu.Efekty tej metody widoczne są także przy problemach trawiennych – zespole jelita drażliwego, mdłościach, wymiotach.

Akupunkturę zaleca się także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, migrenie,zawrotach głowy, ale także w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Akupunktura – czy zawsze jest skuteczna?

Akupunktura niestety nie jest lekiem na wszystkie choroby. Zaliczana jest to metod, for leczenia tak jak np. farmakoterapia. W niektórych przypadkach może okazać się nieskuteczna.

Akupunktura – jakie są wskazania do zabiegu?

Nad wykonaniem zabiegu akupunktury warto się zastanowić, gdy standardowe leczenie jest nieskuteczne, a przyjmowane leki obfitują w skutki uboczne. Metoda jest także wskazana, gdy pacjent lub jego lekarz prowadzący widzi potrzebe połączenia kilku metod leczenia. Ich współdziałanie może doprowadzić do zmniejszenia dawki spożywanych leków, co daje możliwość na lepsze efekty leczenia.

Wskazanie do akupunktury to także zdiagnozowanie choroby lub zaburzenia o charakterze czynnościowym, które nie wymaga zabiegowego lub farmakologicznego leczenia.

Akupunktura – przeciwwskazania

Niektóre choroby przewlekłe lub stan pacjenta wyklucza możliwość skorzystania z akupunktury.

Przeciwwskazania do skorzystania z akupunktury:

 • Ostre i przewlekłe choroby zapalne i zakaźne.
 • Wysokie OB.
 • Gruźlica.
 • Niewydolność układu oddechowego.
 • Niewydolność układu krążenia.
 • Zaburzenia rytmu serca,
 • Tętniak.
 • Niewydolność nerek i wątroby.
 • Wysokie ciśnienie tętnicze.
 • Okres karmienia piersią.
 • Ciąża.
 • Menstruacja.
 • Upojenie alkoholowe.
 • Sile wyczerpanie organizmu.

Akupunktura – efekty uboczne

Jedne z najczęściej występujących efektów ubocznych akupunktury to między innymi: krwawienia i zasinienia w miejscu nakłucia. Może także wystąpić niewielki ból. Bardzo rzadko może dojść także do przebicia organu – jednak jest to najczarniejszy scenariusz, który występuje niezwykle sporadycznie. Powikłaniem, który zagraża życiu jest jedynie przebity płuc.

Akupunktura – jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta zazwyczaj obejmuje szczegółowy wywiad z pacjentem i ocenę jego historii zdrowia. Po wstępnej konsultacji i ocenie, akupunkturzysta rozpoczyna zabieg. Po umieszczeniu igieł w dość specyficznych miejscach, pacjent może początkowo odczuwać przez chwilę ostre uczucie.

Głębokość nakłuwania uzależnione jest od leżenia. Igły pozostają na miejscu przez około 5 do 20 minut. Nigdy dłużej niż godzinę. Następnie są usuwane.

Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy - koniecznie musisz je poznać

 

7 naturalnych antydepresantów: