Zamknij

Aksamitka - kiedy siać, żeby zdobiła nasze balkony i ogrody?

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 19:43
Aksamitki znajdziemy w wielu ogródkach.
fot. Shutterstock

Aksamitka to mało wymagający kwiat, idealny na balkony i rabaty kwiatowe. Lubi słoneczne i półcieniste miejsca, a jej zapach odstrasza owady. Kiedy siać aksamitki?

Aksamitki to kwiaty z rodziny astrowatych, które osiągają wysokość od 10 do 25 cm. Kwiaty aksamitki występują w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonobrązowym i pojawiają się w czerwcu, a utrzymują się nawet do października. 

Aksamitka posiada wiele odmian, z których najbardziej znanymi są: 

  • aksamitka rozpierzchła,
  • aksamitka wąskolistna, 
  • aksamitka wzniesiona (aksamitka wyniosła). 

Mają niewiele wymagań i doskonale rosną zarówno na słonecznych południowych i wschodnich stanowiskach, jak i półcienistych zachodnich i północnych miejscach. Lubią glebę żyzną i dobrze przepuszczalną. Chętnie sadzimy je w doniczkach na balkonach i tarasach, w przydomowych ogrodach jako obwódki do rabat kwiatowych i ogródków warzywnych, a często spotykamy je w parkach i zieleni miejskiej. Kiedy siać aksamitki i dlaczego są bardzo pożyteczne? 

Zobacz także: Ogród widziany we śnie powie ci wiele o stanie twojej psychiki! Sprawdź to

Aksamitka - odmiany 

Wszystkie odmiany aksamitki prezentują się wyjątkowo pięknie i spełniają te same funkcje w walce ze szkodnikami w ogrodzie. Zanim jednak zdecydujemy się je posadzić w domu lub na działce, musimy wybrać ich odmianę. Aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna czy aksamitka wzniesiona - która będzie idealna dla nas? 

  • Aksamitka rozpierzchła 

Aksamitka rozpierzchła to najpopularniejsza odmiana. Roślina osiąga wysokość od 20 do 40 cm, a jej kwiaty są koloru pomarańczowego, złotego, brzoskwiniowego, pomarańczowobrazowego oraz brązowego z brzegami w kolorze żółtym. Same kwiaty aksamitki mogą być pojedyncze półpełne i pełne w jednej lub dwu barwach. Aksamitka rozpierzchła ma silną łodygę i pierzastodzielne liście. 

  • Aksamitka wąskolistna 

Aksamitka wąskolistna jest mocno rozkrzewiona i osiąga wysokość do 30 cm. Roślinka ma niezbyt szeroki, kulisty kształt, a kwiaty są drobne i ułożone w języczkowate koszyczki o średnicy około dwóch centymetrów o przeróżnych barwach żółci i pomarańczy. Aksamitka wąskolistna ma niewielkie, wąskie i głęboko wycięte liście. 

  • Aksamitka wzniesiona (aksamitka wyniosła) 

Aksamitka wzniesiona, znana też jako aksamitka wyniosła, to zdecydowanie większy przedstawiciel tych kwiatów, ponieważ może osiągnąć nawet metr wysokości. Średnica jej kwiatów wynosi kilkanaście centymetrów. Aksamitka wzniesiona posiada mocno rozgałęzione pędy oraz pierzastodzielne liście z ząbkowanymi brzegami. Kwiaty najczęściej są żółte lub pomarańczowożółte, zebrane w jeden koszyczek kwiatowy. Aksamitka wyniosła idealnie prezentuje się w bukietach i wazonach, a jej najpiękniejsza odmiana to aksamitka goździkowa. 

Zobacz także: Tulipany, róże, goździki... Poznaj znaczenie kwiatów!

Aksamitki - kiedy siać? 

Jeśli chcemy, żeby nasze balkony i ogrody zdobiły aksamitki, możemy kupić dojrzałe kwiaty w sklepie ogrodniczym lub też posadzić je samodzielnie. Do wysiewu aksamitek będziemy potrzebowali jej nasion i odpowiednich pojemników. Teraz tylko wystarczy dowiedzieć się, kiedy wysiać aksamitki do doniczek i do gruntu. 

Jak siać aksamitki do doniczek? 

Zanim przystąpimy do zasiewu aksamitki, przygotujmy sobie kilka plastikowych kubeczków lub kupmy w sklepie ogrodniczym specjalne rozsadniki. Zwykła ziemia uniwersalna będzie odpowiednia dla aksamitki. Kiedy siać aksamitki do doniczek? Najlepszą porą będzie wczesna wiosna. Do kubeczka lub rozsiewnika wsypmy glebę do 2/3 ich wysokości, możemy wypełnić je podłożem do rozsiewu, a potem delikatnie zwilżmy ziemię wodą. Następnie umieśćmy po jednym ziarenku w każdym pojemniku i przysypmy ziemią tak, aby nasionka były niemal przy jej powierzchni. Następnie podlejmy niewielką ilością wody. Tak zasiane aksamitki powinniśmy trzymać w domu, gdzie będzie miała cieplejszą temperaturę. Jeśli w pojemnikach pojawi się roślina, a na niej pąki, możemy przesadzać je do gruntu. 

Na kilka dni przed przesadzeniem do doniczki przestańmy podlewać aksamitki. Większe kwiaty delikatnie wyjmijmy z kubeczka lub rozsiewnika i przesadźmy do doniczki z ziemią uniwersalną. Trzymajmy je w domu w kwietniu i do połowy maja, a następnie przed przesadzeniem do gruntu wystawmy na balkon, aby mogły zahartować się na inne niż dotychczas warunki. 

Jak siać aksamitki do gruntu? 

Zamiast siać aksamitki do doniczek i przechowywać je w domu możemy również zasadzić je bezpośrednio do ogródka. Kiedy siać aksamitki do gruntu? Jeśli zastanawiamy się kiedy wysiać aksamitki, najlepiej jeśli zrobimy to pod koniec maja. Absolutnie nie wysiewajmy aksamitki do gruntu przed Zimną Zośką, czyli przed 15 maja. Warunki pogodowe są wtedy zbyt trudne, a kwiaty aksamitki nie lubią przymrozków. 

Możemy przesadzić aksamitki z doniczek trzymanych w domu. O wiele prościej będzie, jeśli wysiejemy aksamitki wprost na grzędę. Jeśli zaczną rosnąć, a ich kwiaty puszczą pąki, możemy przesadzić je na stałe miejsca. Najlepiej rozstawić kwiaty aksamitki w odległości 20-30 cm. Tak przesadzone aksamitki podlewajmy jeden lub dwa razy w ciągu dnia, w zależności od tego, czy jest to stanowisko słoneczne, czy zacienione. Podsypujmy je również środkiem przeciwko ślimakom, które lubią zjadać kwiaty aksamitki. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać ich piękno aż do pierwszych przymrozków. 

Zobacz także: Sen o kwiatach budzi pozytywne skojarzenia, jednak czy zawsze oznacza coś dobrego? Sprawdź to! 

Aksamitka - kwiaty o wielu zastosowaniach 

Aksamitki w ogrodzie to niezwykle pożyteczne kwiaty, które dodatkowo wyglądają pięknie. Od zawsze chętnie zasiewa się je wokół rabat kwiatowych i ogródków warzywnych, aby chroniły uprawy. Aksamitki, a właściwie jej kwiaty, wydzielają olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają szkodniki - owady i krety. 

Doskonale rozprawiają się także z nicieniami. Najpierw wabią je swoim zapachem, a gdy przyczepią się do jej korzeni, umierają. Idealnie sprawdzają się jako tarcza przed mszycami dla róż i pomidorów. Odstraszają także mrówki i krety, a przy tym wabią pożyteczne owady. Aksamitki będą idealne w roli przedplonu dla truskawek, ponieważ skutecznie redukują ilość nicieni. Dlatego też są to kwiaty tak często spotykane w ogródkach, parkach i zieleni miejskiej. 

Co ciekawe, kwiaty aksamitki są jadalne, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać je do przyrządzania sałatek lub jako dekorację do innych potraw.